سخنان ترامپ در مورد ناتو باعث سردرگمی سیاستمداران اروپا شد

انتقاد دونالد ترامپ از مواضع و سیاست‌های ناتو تازگی ندارد. اما این جمله ترامپ که پیمان ناتو اهمیت خود را از دست داده است، واکنش متحدان غربی آمریکا را برانگیخته است.

بسیاری از سیاستمداران بلندپایه اروپا خواستار حفظ آرامش شده‌اند. در راس آن‌ها، صدراعظم آلمان، آنگلا مرکل. اما انتقادهای ترامپ از سیاست‌های ناتو و از سیاست پناهندگی دولت مرکل باعث سردرگمی بسیاری در اروپا شده است.

زیگمار گابریل، وزیر اقتصاد و معاون صدراعظم آلمان انتقادهای ترامپ در مورد سیاست پناهجوپذیری دولت آلمان رد کرد و گفت که خطاهای سیاسی آمریکا در خاورمیانه و در بحران سوریه علت اصلی بحران پناهجویی بوده است.

بیشتر بخوانید: واکنش مرکل و آلمان به سخنان جنجالی ترامپ

ناتو نیز تمام تلاش خود را به کار برده است تا برای اظهارات جنجالی اخیر دونالد ترامپ درباره این پیمان، اهمیت فوق‌العاده‌ای قائل نشود. سخنگوی دبیرکل ناتو، ینس استولتنبرگ در بروکسل گفته است که به‌رغم این اظهارات، دبیرکل ناتو مطمئن است که دولت آمریکا به تعهدات خود در برابر ناتو و متحدان غربی‌اش پایبند خواهد ماند.

گفته می‌شود که استولتنبرگ و ترامپ درباره تغییر خط مشی ناتو برای مقابله بهتر با خطر تروریسم با یکدیگر گفت‌وگو و مذاکره کرده‌اند. استولتنبرگ نیز همچون ترامپ بر این باور است که کشورهای عضو پیمان دفاعی آتلانتیک شمالی، ناتو، باید برای تامین امنیت خود هزینه ‌بیشتری پرداخت کنند.

اشتاین‌مایر و ترامپ

وزیرخارجه آلمان، فرانک والتر اشتاین‌مایر در واکنش به سخنان ترامپ در مصاحبه خود با روزنامه آلمانی “بیلد” گفته بود که سخنان ترامپ درباره اتحادیه اروپا و ناتو به نگرانی وسیع متحدان غربی آمریکا در سطح اروپا دامن زده است.

اظهارات ترامپ در مورد اتحادیه اروپا و ناتو بر نشست وزیران امورخارجه کشورهای عضو این اتحادیه در بروکسل سایه انداخته است. ترامپ از جمله خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا را اقدامی هوشمندانه ارزیابی کرده بود و از فروپاشی اتحادیه اروپا سخن گفته بود.

اشتاین‌مایر گفته است که سخنان ترامپ در تناقض آشکار با سخنان وزیر دفاع پیشنهادی او، ژنرال جیمز ماتیس قرار دارد. وزیر امور خارجه آلمان گفته است که «ما باید ببینیم که نتایج این سخنان بر سیاست آمریکا چه خواهد بود.»

ناتو و تروریسم

دونالد ترامپ در مورد این موضوع که ناتو اهمیت خود را از دست داده است دو دلیل در مصاحبه خود با روزنامه آلمانی “بیلد” آورده است. یکی اینکه پیمان دفاعی آتلانتیک شمالی، پیمانی است که در گذشته‌ای نسبتا دور شکل گرفته است، و دیگر اینکه این پیمان آن گونه که باید و شاید به موضوع تروریسم توجهی نکرده است.

بیشتر بخوانید: انتقاد دوباره ترامپ از سیاست‌های آلمان در قبال پناهجویان

ترامپ بار دیگر تاکید کرده است که کشورهای اروپایی عضو ناتو برای تامین مالی هزینه‌های ناتو بودجه ناچیزی در نظر گرفته‌اند.

رئیس جمهور جدید آمریکا در کارزار انتخاباتی خود نیز بارها گفته بود که آمریکا نمی‌بایست بار دفاع از امنیت کشورهای دیگر را بر دوش کشد و اگر کشورهای عضو ناتو مایل به دفاع از امنیت خود هستند، باید نقش بیشتری در تامین هزینه‌های این پیمان ایفا کنند.رادیو آلمان

اینرا هم بخوانید

ترخیص ٨ هزار خودرو‌ی توقیفی به علت کشف حجاب به مناسبت عید غدیر خم

خبرگزاری صدا و سیما، مرکز اطلاع رسانی فراجا با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد: به …