سقوط ریال و چشم انداز سقوط حکومت

این روزها بحران پولی و سقوط ارزش ریال به یک موضوع مهم سیاسی تبدیل شده است. طی روزهای اخیر ارزش ریال ایران با سرعت بسیاری سقوط کرده است. قیمت یورو و دلار و پوند و دیگر ارزهای خارجی تا لحظه کنونی بیش از ٤٠ درصد افزایش یافته و مدام در حال افزایش است. قیمت دلار از مرز ٦٠٠٠ تومان گذشته است. دیگر ارزها با سرعت بیشتری رشد قیمت نشان میدهند. مردم از ترس بهم ریختگی اقتصادی به بانکها هجوم برده اند تا ریال های خودرا به دلار تبدیل کنند. نیروهای بسیج و نیروهای انتظامی از ترس شورش مردم در نزدیکی بانکها مستقر شده اند. روند سقوط ریال همچنان ادامه دارد و هر لحظه در حال کاهش است. بانکها و صرافی ها از فروش دلار خودداری میکنند. حکومت با تک نرخی کردن قیمت دلار به تقلای کنترل بحران افتاده است. حتی اگر بتوانند چنین کنند بحران اقتصادی عمیقی که دامن حکومت را گرفته است علاج ناپذیر است. نوسان لحظه ای قیمت ارزها گویای از هم گسیختگی کامل اقتصاد جمهوری اسلامی است.

دلایل متعددی برای سقوط ارزش ریال آورده میشود. سیاستهای پولی فاجعه آمیز، بی اعتمادی مردم به بانکها، وضعیت بی ثبات سیاسی و چشم انداز فروپاشی حکومت، بی  آیندگی برجام، کاهش تجارت خارجی، و امثال اینها بعنوان عامل سقوط ارزش پول ایران بر شمرده میشود. مجموعه این شرایط  در کاهش ارزش  ریال سهم دارند ولی اساس مساله  بویژه در شرایط حاضر سر بلند کردن جنبش انقلابی مردم و چشم انداز سقوط حکومت است. خیزش دیماه حکومت را با بحران های متعدد و فزاینده مواجه ساخته است. سران حکومت و تحلیلگران حکومتی یکی پس از دیگری به بی افقی و عدم توانایی برای حل و یا کاهش بحران خود و ترس از بازگشت موج قدرتمندتر اعتراضات اعتراف میکنند. سقوط ریال بنوبه خود ابعاد بحران سیاسی لاعلاجی که حکومت با آن دست بگریبان است را تشدید کرده است.

سقوط ارزش ریال به معنای افزایش فوری قیمت کالاهاست. با همان سرعتی که دلار و پوند گران میشود، نان از سفره مردم کم میشود و گرانی بیشتر زندگی مردم را که بیش از هشتاد در صد زیر خط فقر زندگی میکنند به مشقت بیشتری میراند. بنا به گفته خود مقامات حکومتی یک سوم مردم  در فقر مطلق بسر میبرند. این میلیونها نفر تحمل افت و خیز اقتصادی بیشتر و گرانی بیشتر را ندارند. نگرانی از وضعیت بی ثبات اقتصادی و عصبانیت و خشم از عدم امنیت مالی و معیشتی میلیونها نفر از مردم را هم اکنون در برگرفته و میرود که به قیام گرسنگان منجر شود. ترس و وحشت بر کلیه سران حکومت حاکم شده است.

عامل گرانی مداوم و بحران مالی و بی ثباتی اقتصادی خود جمهوری اسلامی است. طی حدود چهل سال از حیات این حکومت بحران و تورم و رکود دائما بر حیات اقتصادی این کشور حاکم بوده است. جمهوری اسلامی و آخوندهای میلیاردر و آقازاده های مفتخور از قبل این بحران پول و ثروتهای نجومی انبار کرده اند و خون مردم را مکیده اند. این وضعیت اکنون با حدت بیشتری جریان دارد. سرمایه داران مفتخور و باندهای مافیایی حاکم با مشاهده چشم انداز سرنگونی حکومتشان، با حرص بیشتری می چاپند و پولهای نجومی شان را به حسابهای خارجی منتقل میکنند.

این بحران سرنگونی است که بر جمهوری اسلامی حاکم شده است. مردم آزادیخواه باید خود را برای سرنگونی هرچه سریعتر حکومت آماده کنند. جمهوری اسلامی و کل این سرمایه داری خون آشامی که طی این چهار دهه، رنج و فقر و مشقت را بر مردم تحمیل کرده باید تماما جارو شود و منابع و ثروتهای اجتماعی عظیم این مملکت از چنگال مفتخوران حاکم بیرون کشیده شود و در اختیار مردم قرار گیرد. معیشت و رفاه مردم را میتوان فورا تامین کرد و جامعه را از کابوس فقر و گرسنگی و گرانی و بی تامینی نجات داد. این امر فوری انقلاب در ایران است.

 

حزب کمونیست کارگری ایران

۲۰ فروردین ۱۳۸۷، ۹ آوریل ۲۰۱۸

 

اینرا هم بخوانید

Hollow operation, Hollow regime- Bahram Soroush

April 15, 2024 The Islamic Republic’s drone and missile attack on Israel was not a …