سندیکای کارگران شرکت واحد، در محکومیت سناریو سازیهای تکراری وزارت اطلاعات علیه فعالین کارگری و سندیکایی

امروز، ۱۴ مهر ۱۴۰۱، خبرگزاری دولتی ایرنا کلیپ کوتاهی را با عنوان “داستان یک ماموریت” انتشار داده است که سراپا دروغ و بی پایه و اساس است. این ویدئو شامل اعترافات اجباری دو فعال سندیکایی فرانسوی میباشد که در اواسط اردیبهشت ماه امسال پس از پایان سفرشان به ایران و در راه فرودگاه در تهران دستگیر شدند. این دو فعال سندیکایی، به نامهای خانم سیسیل کوهلر و همسرش آقای ژاک پاریس، هر دو از معلمان شناخته شده و عضو یکی از اتحادیه های کارگری-معلمی مستقل فرانسه به نام “فدراسیون ملی آموزش، فرهنگ و کارآموزی حرفه‌ای – سندیکای نیروی کارگری” میباشند، و اتحادیه آنها بدنبال دستگیریشان قویا کلیه اتهامات ساختگی حکومت علیه آنها را کذب محض اعلام کرده است و خواهان آزادی آنها شده است.

در این به اصطلاح “مستند” سیسیل کولر خودش را “مامور اطلاعات و عملیات سرویس امنیت خارجی فرانسه” معرفی میکند؛ و همسرش ژاک پاری میگوید “خب شیوه معمول در سرویس امنیت خارجی فرانسه این نیست که اعلام کنیم ما عضو آن هستیم”. ژاک پاری همچنین اظهار میکند که “اهداف ما در سرویس امنیت خارجی فرانسه، اعمال فشار بر دولت (ایران) است”. اما سیسیل کولر در همان ویدئو میگوید که “ما به هدف ایجاد شرایط لازم برای براندازی رژیم (جمهوری) اسلامی ایران به این کشور آمدیم”. صدای بازجو خبرنگار هم اضافه میکند که این “دو با بسته های پول به ایران” آمدند. سیسیل کولر میگوید این پول “برای تامین هزینه های اعتراضات و اعتصابات صرف میشد”. سپس عکسی از فعالین کارگری و کارگران شرکت واحد و نیز بنر سندیکای کارگران شرکت واحد را نشان میدهد که در آن نوشته شده است کارگران لایحه قانون کار که به قصد حذف و تغییر مواد حمایتی قانون کار به مجلس ارسال شده است را محکوم میکنند؛ عکسی قدیمی که مربوط به یکی از فعالیتهای صنفی و قانونی سندیکای کارگران شرکت واحد در سالهای گذشته میباشد. البته کلیپ های کوتاهی از تظاهرات خیابانی مردم را نیز نشان میدهد، در حالیکه این دو فعال سندیکایی فرانسوی و جمعی از فعالین سندیکایی ایران از اردیبهشت ماه در حبس به سر میبرند.

شب گذشته، ۱۳ مهر ماه، در اخبار شبکه ۱، با درج اسامی و تصاویری از برخی بازداشتیان از جمله اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد در رستوانی در اردیبهشت ماه امسال، و سلفی آنها در همان رستوران با دو فعال سندیکایی فرانسوی که بطور قانونی و علنی به ایران سفر کرده بودند و بنا به عرف معمول سندیکایی به شام دعوت شده بودند، امنیتی ها و بازجو خبرنگاران تلاش عبثی کردند که اعتراضات سراسری مردم به ستوه آمده کشور را به این قبیل سناریوسازیهای بی پایه و اساس ربط دهند.

وزارت اطلاعات نیز در بیانیه‌ای به اصطلاح “تحلیلی” اما از منظر محتوا ساختگی، به زعم خود به “جزئیات بیشتری از “پشت پرده حوادث روزهای اخیر در برخی نقاط کشور پرداخت”. در بخشی از “بیانیه تحلیلی” وزارت اطلاعات که در ۸ مهر در نشریات وابسته به حاکمیت انتشار پیدا کرد، آمده است: “شایان ذکر است که دو تبعه‌ فرانسوی بازداشت شده در اردیبهشت ماه گذشته نیز دقیقاً برای سازماندهی و آموزش و پیوند دادن سندیکاها و تشکیلات صنفی معارض و سازمان‌های غیردولتی به یکدیگر وارد ایران شده بودند که هر دو عنصر دستگیر و در همان مقطع، اطلاع‌رسانی محدودی پیرامون آنها صورت گرفت. اکنون و با عنایت به حوادث اخیر، ظرف روزهای آینده اطلاع‌رسانی مشروحی در این مورد صورت خواهد گرفت”.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه با قاطعیت تمام نشر اکاذیب توسط نهادهای حکومتی و اعتراف گیری اجباری و تحت تهدید و شکنجه را محکوم میکند. ما بارها گفته ایم، و تمام تشکلات سندیکایی ایران و جهان و تمامی مدافعین حقوق صنفی، کارگری و انسانی نیز بارها اعلام کرده اند، که این قبیل سناریوسازیها، گروگان گیریها و شوهای تلویزیونی سالهاست که در اذهان عمومی بی تاثیر شده اند. مقامات جمهوری اسلامی تعدادی از خوش نام ترین فعالین کارگری و معلمی ایران را پنج ماه پیش با چنین سناریوهای سوخته ای بازداشت و تا مدتها در انفرادی و زیر بازجویی نگه داشتند، و همان زمان اسامی و‌ تصاویر آنها را در صدا و سیمای منفور به نمایش گذاشتند، اما همانطور که در بیانیه های پیشین گفتیم این سناریوی نخ نما با مقاومت درخشان فعالین کارگری و معلمی ایران بطور کامل بی اثر شد و به روشنی ماهیت سرکوب گرانه موج بازداشت و پرونده سازیهای کذایی صورت گرفته را روشن نمود. نهادهای اطلاعاتی و امنیتی خود بهتر از همه می دانستند و می دانند که هیچ ارتباطی میان کارگران و معلمان بازداشت شده و هیچ دولت و نهاد دولتی ای در هیچ کشوری از جهان هرگز وجود نداشته و “توطئه” ای در میان نبوده است.

آنها صرفا دنبال بهانه ای بودند تا نمایندگان شناخته شده تشکلات صنفی را به اسارت ببرند تا امکان همگرایی و هم افزایی کارگران و معلمان را هر چه بیشتر تضعیف نمایند و ارتباط طبیعی میان فعالین کارگری و حامیان جنبش های کارگری و سندیکاهای کارگری و معلمی در کشور را جرم انگاری کنند. در مورد دو فعال سندیکایی فرانسوی، که کماکان به ناحق در حبس به سر میبرند، نیز خوب میدانند که تمامی ادعاهای بیشرمانه امنیتی ها و اعترافات اجباری آنها دروغی بیش نیستند.

گویا مقامات حکومتی از سر استیصال روزافزون قادر نیستند بکارگیری سناریوسازیهای کاذب و‌ تکراری را متوقف کنند. در حال حاضر سه‌ نفراز فعالین سرشناس سندیکای کارکران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌حومه، رضا شهابی، داود رضوی، و حسن سعیدی، و بسیاری از دیگر فعالان صنفی و معلمی شناخته شده و خوش نام، از جمله رسول بداقی، جعفر ابراهیمی، کیوان ‌مهتدی، محمد حبیبی و‌ اسماعیل عبدی، با همین سناریو سازی ها، دروغ پردازی ها و اتهامات بی پایه و اساس مشابه در بازداشت ناعادلانه به سر میبرند. جامعه اما به طغیان خود علیه بی عدالتی های موجود، علیه به قتل رساندن مهسا ژینا امینی و دیگرجوانان کشور، علیه حجاب اجباری، علیه فقر، فساد و ‌سرکوب لجام ‌گسیخته ابتدایی ترین حقوق زنان، جوانان، کارگران و کلیه اقشار زحمت کش و‌ محروم ‌کشور ادامه داده است. اعتراضات روزهای اخیر در سراسر کشور، در کف خیابان و‌ توسط جوانان، زنان و‌ مردان و‌ فرزندان به ستوه آمده کشور ما و بدون اتکا به هیچ “رهبر” خارج از ایران و یا هیچ دولت و «سفارت خانه و سرویسهای خارجی» به طور مستقل و با اتکای مستقیم به خود مردم ستم دیده کشور پیش رفته اند. این دروغ پردازی ها و سناریو سازیهای نخ نمای تکراری برای سرکوب جنبشهای اجتماعی و اعتراضی، از جمله برای سرکوب خونین جوانان محروم و معترض به ظلم و ستم‌ حاکم در کشور و همچنین فعالیت تشکلات مستقل کارگری، معلمی، دانشجویی و رفع ستم است، و باید قویا توسط تمام تشکلات مستقل کارگری، معلمی، دانشجویی و صنفی و اجتماعی داخل کشور و در سطح جهانی بطور گسترده افشا، محکوم و خنثی گردد.کارگران زندانی، زندانیان سیاسی و‌ کلیه معترضین بازداشتی فوری و بدون قید و شرط آزاد باید گردند

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌حومه
۱۴ مهر ۱۴۰۱

اینرا هم بخوانید

تجمع مقابل وزارت خارجه سوئد در اعتراض به مماشات این دولت با جمهوری اسلامی و آزادی حمید نوری

یکشنبه ۱۶ ژوئن اعتراض به مماشات دولت سوئد با جمهوری اسلامی در رابطه با آزادی …