سوزان رایس: بجای جان سربازان مان، با متحدان مان به ارتقای امنیت برسیم

سوزان رایس، مشاور امنیت ملی باراک اوباما و ژنرال مایکل فلین مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب آمریکا در موسسه صلح آمریکا به سخنرانی پرداختند.

در این سخنرانی‌ که تقریبا همزمان با پایان کار دولت آقای اوباما و انتقال قدرت در شورای امنیت ملی روز سه شنبه ۲۱ دیماه صورت گرفت، خانم رایس به دستاوردهای دولت آقای اوباما در امور امنیت ملی پرداخت.

مشاور امنیت ملی باراک اوباما با اشاره به دستاوردهای توافق هسته‌ای ایران گفت که امروز انبار اورانیوم غنی شده ایران خالی شده و هسته رآکتور آب سنگین اراک با بتن پر شده است. ایران اگر امروز بخواهد به توافق پشت کند، دست کم به یک سال برای ساخت سلاح هسته‌‌ای زمان نیاز دارد نه چند ماه.

رایس همچنین به حمایت همه جانبه ایالات متحده از امنیت اسرائیل اشاره کرد.

او در ادامه به اقدامات دیگر آمریکا برای توسعه صلح و کاهش خطرات امنیت ملی اشاره کرد و گفت که امروز ۱۸ میلیون کودک در جهان از حمایت‌های آمریکا بهره می‌گیرند. اشاره به تلاش آمریکا برای کنترل بیماری ایبولا و کاهش گرمایش جهانی بخش دیگری از دستاوردهای دولت آمریکا بود که خانم رایس به آن اشاره کرد.

مشاور امنیت ملی باراک اوباما با اشاره به بحران‌های فعالیت گروههای تروریستی و دیگر بحران های امنیتی جهان، گفت که دولت آمریکا در این سالها تلاش کرد تا به جای هزینه از جان سربازان و بودجه کشور، با مذاکره با متحدان و ایجاد ائتلاف‌های امنیتی با چالش‌های امنیتی به مقابله بپردازد.

او در این ارتباط به کاهش تهدیدهای القاعده و پیروزی های متعدد بر داعش در مناطق مختلف اشاره کرد.

خانم رایس در ادامه به تاکید باراک اوباما برای ایجاد دوره انتقال آرام و بی دردسر برای تحویل شورای امنیت ملی به تیم آقای فلین اشاره کرد و برای مایکل فلین، مشاور امنیت ملی جدید آرزوی موفقیت کرد.

او در پایان گفت که پدر و مادربزرگ من رفتگر و خیاط بودند اما من مشاور امنیت ملی آمریکا هستم. من به این فراهم شدن فرصت در آمریکا افتخار می کنم.رادیوآمریکا

اینرا هم بخوانید

تجمع مقابل وزارت خارجه سوئد در اعتراض به مماشات این دولت با جمهوری اسلامی و آزادی حمید نوری

یکشنبه ۱۶ ژوئن اعتراض به مماشات دولت سوئد با جمهوری اسلامی در رابطه با آزادی …