سیسی، مصر و اسرائیل علیه ‘تروریست‌ها’ در صحرای سینا همکاری می‌کنند

عبدالفتاح سیسی، رئیس‌جمهور مصر در مصاحبه‌ای با یک شبکه تلویزیونی آمریکایی گفت که کشورش برای مبارزه با “تروریست‌ها” در صحرای سینا در حال همکاری با اسرائیل است.بی بی سی

این مصاحبه با برنامه پربیننده “۶۰ دقیقه” انجام شده که قرار است در روز یکشنبه از شبکه تلویزیونی سی‌بی‌اس در آمریکا پخش شود.

بر اساس گزیده‌ای که پیش از پخش مصاحبه توسط شبکه سی‌بی‌اس منتشر شده، آقای سیسی تایید کرده که رابطه کشورش با اسرائیل در بهترین شکل ممکن در تاریخ روابط دو کشور است.

دولت مصر در صحرای سینا در حال نبرد با شبه‌نظامیانی است که عموما به گروه دولت اسلامی یا داعش اعلام وفاداری کرده‌اند.

مصر و اسرائیل از ابتدای تاسیس کشور اسرائیل در سال ۱۹۴۸ بارها با هم جنگیدند. این دو کشور سرانجام در سال ۱۹۷۹ به شکل رسمی پیمان صلح امضا کردند و از سال ۱۹۸۰ میلادی، روابط دیپلماتیک بین دو کشور آغاز شد.

ه گفته شبکه سی‌بی‌اس، در فاصله کوتاهی بعد از ضبط این مصاحبه، سفیر مصر در واشنگتن با این شبکه تماس گرفته و از تهیه‌کنندگان برنامه درخواست کرده که این مصاحبه پخش شود.

شبکه سی‌بی‌اس به این درخواست پاسخ منفی داده و اعلام کرده که این مصاحبه بر اساس برنامه‌ریزی قبلی در روز یکشنبه پخش خواهد شد.

در بخش دیگری از این مصاحبه که ویدئوی آن نیز توسط سی‌بی‌اس منتشر شده، رئیس‌جمهوری مصر خبرهای مربوط به دستگیری مخالفانش را تکذیب کرده است.

عبدالفتاح سیسی می‌گوید: “ما زندانی سیاسی یا زندانی عقیده نداریم. ما در تلاشیم تا در برابر تندروهایی بایستیم که می‌خواهند ایدئولوژی خود را به مردم تحمیل کنند. آنها به شکل عادلانه محاکمه می‌شوند. برخی از این محاکمات سالها طول می‌کشد. ما باید قانون را اجرا کنیم.”

حکومت  سیسی متهم است که بسیاری از مخالفانش را دستگیر و زندانی کرده است.

اینرا هم بخوانید

آکسفام: جمعیت یک درصدی ثروتمندترین افراد جهان طی یک دهه ۴۲ تریلیون دلار اندوخته‌اند

سازمان امدادرسانی آکسفام در آستانه اجلاس گروه ۲۰ در برزیل که یکی از موضوعات اصلی …