دیده‌بان حقوق بشر: سرکوب بهائیان “جنایت علیه بشریت” است

سازمان دیده‌بان حقوق بشر در گزارشی به نام “چکمه روی گردنم” به سرکوب سازمان‌یافته بهائیان در ایران پرداخته و آن را به‌عنوان “جنایت علیه بشریت” ارزیابی کرده است.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر که در نیویورک مستقر است روز دوشنبه سیزدهم فروردین (۱ آوریل) گزارش مفصلی را با عنوان “چکمه روی گردنم؛ جنایت مقامات ایران در آزار و اذیت بهائیان ایران” منتشر کرد.

این گزارش به واسطه سال‌ها مستندسازی توسط این سازمان و همچنین گروه‌های حقوق بشری ایرانی از نقض‌ حقوق بشر توسط مقامات ایران علیه بهائیان تهیه شده است. بیشتر این اسناد در وبسایت “خانه اسناد بهائی‌ستیزی در ایران” در دسترس است. دیده‌بان حقوق بشر همچنین با ۱۴ شهروند بهایی برای تدوین این گزارش مصاحبه کرده است.

گزارش دیده‌بان حقوق بشر، بهائیان را “بزرگترین اقلیت دینی ناشناخته در ایران” می‌داند که از زمان انقلاب اسلامی سال ۱۳۵۷ با آزار و اذیت‌های سیستماتیک مواجه شده و می‌افزاید: «پس از انقلاب ۱۹۷۹، مقامات ایرانی صدها بهائی از جمله رهبران جامعه آنها را اعدام یا به زور ناپدید کردند؛ هزاران نفر دیگر شغل و مستمری خود را از دست داده و یا مجبور به ترک خانه یا کشور خود شدند؛ در چهار دهه گذشته، نقض زنجیره‌ای حقوق بهائیان توسط مقامات ارشد دولت و ایدئولوژی جمهوری اسلامی که با پیروان دین بهایی دشمنی شدید دارد، ادامه داشته است.»

در گزارش دیده‌بان حقوق بشر از جمله آزار و شکنجه‌هایی که بهائیان متحمل شده‌اند، منع آزادی‌های دینی، نفرت‌پراکنی تحت حمایت حکومت، پیگرد و دستگیری‌های خودسرانه به خاطر عضویت در جامعه بهائی، ضمیمه‌های جدید قانون کیفری، منع دسترسی به تحصیل، منع بهائیان از کار و تعطیلی کسب و کارشان، تصرف زمین‌ها، مصادره و تخریب منازل بهائیان و محدودیت‌های حقوق مدنی و جلوگیری از تدفین آبرومندانه عنوان شده است.

این نهاد حقوق بشری تأکید کرده است که با بررسی چندین سند دریافته که دادگاه‌های ایران، بهائیان را تنها به خاطر دین‌شان محکوم کرده‌اند. اتهام‌هایی نظیر “اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت کشور”، “تاسیس یا عضویت در گروه غیرقانونی” و “تبلیغ علیه نظام” از دیگر اتهام‌هایی است که در دهه‌های گذشته علیه بهائیان در دادگاه‌ها مطرح شده است.

این گزارش همچنین می‌افزاید: «مقامات قضایی به طور مرتب با عنوان “فرقه ضاله” به دین بهائی و با عنوان “گروهک غیرقانونی” به این جامعه دینی اشاره می‌کنند.»

سازمان دیده‌بان حقوق بشر نوشته است از آنجا که شورای عالی قانون‌گذاری ۹ نفره بهائیان در طول شصت سال گذشته در شهر حیفا در اسرائیل مستقر است، مقامات ایران مرتباً بهائیان را به جاسوسی برای اسرائیل متهم می‌کنند.

در این گزارش همچنین به چندین دستورالعمل حکومتی و دولتی از جمله دستورالعمل محرمانه ۱۹۹۱ صادره از شورای عالی انقلاب فرهنگی، بخش ۳۴ ماده ۸ قانون رسیدگی به تخلفات اداری مصوب ۱۹۹۳، ماده‌های ۴۹۹ مکرر و ۵۰۰ مکرر قانون مجازات اسلامی که آزادی اندیشه و باور را جرم‌انگاری کرده‌اند و برای محکومیت بهائیان استفاده می‌شوند، اشاره شده و خواسته این موارد هرچه سریع‌تر لغو شوند.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر، سرکوب سیستماتیک بهائیان از سوی مقامات جمهوری اسلامی را در حیطه “جنایت علیه بشریت” می‌داند.

این سازمان حقوق بشری در گزارش خود اعلام کرده است که پرونده آزار و اذیت بهاییان در ایران در حوزه صلاحیت بررسی از سوی دادگاه بین‌المللی کیفری قرار دارد.

دیده‌بان حقوق بشر از دولت‌ها و نهادهای سازمان ملل خواسته که برای توقف نقض حقوق بهائیان و حفاظت از حقوق آنان و دیگر اقلیت‌های دینی به مقامات ایران فشار بیاورند.

دیده‌بان حقوق بشر همچنین برای مقابله با آزار و اذیت بهائیان در ایران، به کشورها اعمال تحریم‌های هدفمند از جمله مسدود کردن سرمایه‌ مقامات و نهادهایی که “به شکلی معتبر در ارتکاب مداوم جنایات بین‌المللی جدی، از جمله آزار و اذیت” نقش داشته‌اند را توصیه کرده است. دویچه وله

اینرا هم بخوانید

افزایش دستمزد ها  فوری.ادامه اعتراضات همکاران بر سر دستمزد

کانال تلگرامی « شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت»:افزایش دستمزد ها فوریادامه اعتراضات همکاران بر …