شرق:مجلس فعلی محصول حوادث آبان 98 است؟!

مجلس فعلی محصول حوادث آبان 98 است؟!

شرق: نماینده مجلس دهم گفت: من فکر می‌کنم این مجلس، محصول شرایطی است که آبان ۹۸ بر کشور تحمیل شد. مردم از گرانی بنزین ناراحت بودند و فضای امنیتی بر کشور حاکم شد. همین وقایع باعث سلب اعتماد مردم از نهاد انتخابات شد. اکنون هم افرادی که در هیئت‌رئیسه این مجلس نشسته‌اند، در بروز ناامیدی نقشی اساسی دارند. همچنین احمد مازنی، نماینده مجلس دهم در گفت‌وگو با ایرنا گفته است: مجلس هفتم با اقدامات نسنجیده‌ای مثل تثبیت اجباری قیمت‌ها، زیان‌هایی سنگین را متوجه جامعه کرد. به نوعی گرانی بنزین در سال گذشته و حوادث آبان‌ماه نیز محصول همین تثبیت اجباری قیمت انرژی در کشور بود.
این گمانه‌زنی درباره ریشه‌یابی حوادث آبان و تأثیر آن بر روند سیاسی در کشور در حالی بیان شده که هنوز آمار رسمی کشته‌شدگان آبان اعلام نشده است. در سکوت خبری در اعلام آمار دقیق کشته‌شدگان آبان ماه عفو بین‌الملل در بیان جزئیات آمار کشته‌شدگان گفته بود که دست‌کم ۳۰۴ نفر در جریان اعتراضات آبان سال ۱۳۹۸ در ۳۷ شهر و هشت استان ایران کشته شدند. همچنین خبرگزاری رویترز دوم دی‌ماه ۹۸ در گزارشی تعداد کشته‌‌شدگان اعتراضات آبان را هزارو 500 نفر اعلام کرد که این آمار توسط مقامات رسمی تکذیب شد اما برخلاف وعده استاندار تهران که قرار بود در یکی از نشست‌های خبری خود آمار رسمی را اعلام کند، هرگز آمار رسمی منتشر نشد. حتی سؤال از رئیس‌جمهور در نشست خبری با اصحاب رسانه هم مانع از طفره‌رفتن روحانی به‌عنوان رئیس شورای امنیت ملی در بیان آمار در بهمن سال گذشته نشد و حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، در کنفرانس مطبوعاتی خود گفت: آمار کشته‌شدگان «در اختیار پزشکی قانونی کشور است و اگر برای پزشکی قانونی همه ابعاد روشن است که قاعدتا در این مدت باید روشن باشد، آنها می‌توانند این مسئله را اعلام کنند و مشکلی نیست». هرچند این سخن هم از سوی پزشکی قانونی و سخنگوی قوه قضائیه بی‌پاسخ نماند و مشخص شد براساس مصوبه شورای امنیت ملی دستگاه قضائی اجازه انتشار آمار کشته‌شدگان حوادث آبان را ندارد.
تنها آمار رسمی مربوط به سخنان وزیر کشور در یازدهم خردادماه سال جاری، چیزی حدود شش ماه بعد از این حوادث است. عبدالرضا رحمانی‌فضلی در مصاحبه با «برنامه نگاه یک» درباره تعداد کشته‌شدگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸ گفته است: «حدود ۴۰ یا ۴۵ نفر یعنی حدود ۲۰ درصد کشته‌شدگان، افرادی بودند که با سلاح‌هایی کشته شدند که سلاح سازمانی نبود»؛ بنابراین وزیر کشور ایران به‌طور تلویحی گفته است بین ۲۰۰ تا ۲۲۵ نفر در اعتراضات آبان ۱۳۹۸ کشته شدند و ۸۰ درصد آنها با سلاح‌های سازمانی جان خود را از دست دادند. البته پیش از آن نیز محمود صادقی، نماینده سابق مجلس  در ۲۵ آذر درباره نشست وزیر کشور با نمایندگان مجلس به سایت «امتداد» گفته بود: «یکی از نمایندگان شهرستان‌ها اعلام کرد که دو نفر در حوزه انتخابیه من (محدوده کرج و شهرقدس) با اصابت گلوله به مغزشان جان باخته‌اند و از رحمانی‌فضلی سؤال کرد آیا امکان تیراندازی، دست‌کم به پا یا کمر به پایین وجود نداشته که چنین شلیک‌هایی انجام شده است؟ وزیر کشور در پاسخ عنوان کرد که خب! شلیک به پا هم انجام شده بوده است». محمود صادقی اضافه کرده بود که پاسخ وزیر کشور ایران باعث «شگفت‌زدگی» نمایندگان مجلس شد.
به‌هرحال ابعاد مختلف حوادث آبان همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و تأثیر تصمیمات اشتباه مسئولان چه در مجلس شورای اسلامی چه در دولت از گذشته تا روزهای منتهی به حوادث آبان اجتناب‌ناپذیر است. همان‌گونه که مازنی گفته شاید بتوان از نقش این حوادث در عدم رغبت مردم برای شرکت در انتخابات و در نهایت انتخاب نمایندگانی با حداقل آرا برای مجلس فعلی نیز سخن گفت. ازاین‌رو معاون سابق بنیاد شهید و امور ایثارگران توصیه کرده است: «مجلس در فرصتی که دارد، به‌جای طرح‌های پوپولیستی و گام‌برداشتن در همان مسیری که روزگاری احمدی‌نژاد برداشت، یا پا جای پای مجلس هفتم گذاشتن، از نظر متخصصان و کارشناسان استفاده کند و با تعامل با دولت، نیازهای واقعی مردم را برطرف کند. شاهد بودیم که مجلس هفتم با اقدامات نسنجیده‌ای مثل تثبیت اجباری قیمت‌ها، زیان‌هایی سنگین را نصیب جامعه کرد. به‌نوعی گرانی بنزین در سال گذشته و حوادث آبان‌ماه نیز محصول همین تثبیت اجباری قیمت انرژی در کشور بود».
به‌هرحال نباید فراموش کرد، حوادث آبان‌ماه مانند هر اعتراض مردمی در نقاط مختلف دنیا به بررسی و تحقیقات کارشناسی دقیق نیاز دارد تا نتایج سیاسی کوتاه‌مدت و دراز‌مدت آن مشخص شود.

اینرا هم بخوانید

شکایت سه نهاد حقوق بشری به سازمان ملل در پی ادامه بازداشت توماج صالحی

سه سازمان حقوق بشری به دلیل ادامه بازداشت و شکنجه توماج صالحی، خواننده معترض رپ، …