ششمین روز اعتصاب کارگران پروژه ای نفت و نیز فولاد، معادن و نیروگاهها

اعتصاب نفت : شماره ۸:ششمین روز اعتصاب کارگران پروژه ای نفت و نیز فولاد، معادن و نیروگاهها

اعتراضات کارگران پروژه ای در نفت و گاز و نیز فولاد و معادن و نیروگاهها ادامه دارد. هم اکنون در بیش از صد شرکت و پیمانکاری در این بخش که جمعیتی بیش از صد هزار را در بر میگیرد کارگران در اعتصاب بسر میبرند. امروز چهارشنبه ششم اردیبهشت پرسنل ستادی شرکت odcc اصفهان و روز گذشته  کارکنان شرکت ول سرویسز (شلمبرژه) به اعتصاب پیوستند. کارگران شرکت ول سرویسز (شلمبرژه) همچنین در محل ساختمان مدیریت این شرکت در اهواز تجمع کردند. یک تاکید شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت اعتصاب و تجمع به عنوان دو جزء مکمل یکدیگر برای پیشبرد قدرتمند اعتراضات است.

افزایش دستمزد مطابق با خواست کارگران بر اساس افزایش ۷۹ درصدی و بیست روز کار و ده روز استراحت جزئی از کمپین ۱۴۰۲  آنهاست. بعلاوه  واریز حقوق در حداقل زمان (۱۰ تا ۱۵ روز پس از کارکرد هر ماه)، واریز بیمه برابر با عنوان شغلی، حذف روال ۱۰ ساعت کاری و تبدیل به ۸ ساعت در روز، محاسبه هرگونه کار کمتر از یک ماه برابر با دستمزد اورهال، محاسبه و پرداخت جداگانه انواع مزایای عیدی، سنوات، ایاب و ذهاب، حق اولاد، بن کارگری، بدی آب و هوا… نسبت به دستمزد تصویبی ، بالا بردن کیفیت سرویس‌های رفت و برگشت به محل کار، کیفیت خوراک، حذف خوراک‌های تکراری از منوی هفتگی، کاهش تعداد نفرات در هر اتاق به نهایتا ۴ نفر و ارتقای سطح بهداشت خوابگاه‌ها و سرویس‌های بهداشتی (در محل کار و خوابگاه)، تحویل یک نسخه از قرارداد به همراه سربرگ شرکت استخدام‌کننده به کارگر با مهر و امضای مدیر مربوطه به پرسنل استخدام شده،  حذف بند  آزمایشی کار کردن در طول ۱۵ روز با دستمزد اداره کاری و یا بدون دستمزد،  حذف تعهدنامه‌هایی که برای جلوگیری از اعتراضات کارگران در مراجع قانونی به وسیله‌ی کارفرمایان و پیمانکاران گرفته می‌شوند، از دیگر خواستهای فوری این کارگران است.

اعتصابات هزاران کارگر پروژه ای در نفت و گاز و نیز در معادن و فولاد و نیروگاهها  یک حرکت بسیار مهم و تعیین کننده است و توجه کل جامعه را به خود جلب کرده است.  اتحادیه آزاد کارگران ایران طی بیانیه ای ضمن اعلام حمایت از اعتصابات، کارگران در سطح سراسری را به اعتصاب فراخوانده است. در بخشی از این اطلاعیه چنین آمده است:” اگر راه حلی برای رهائی از فقر و فلاکت و ستم و استبداد وجود دارد آن راه حل در دستان توانمند ما و پیوستن کارگران رسمی نفت و گاز و پتروشیمی و صنایع فولاد و خودرو سازی و معادن و دیگر صنایع کلیدی کشور به اعتصاب کارگران پروژه ای و تبدیل آن به اعتصابی بزرگتر و سراسری تر می باشد.”.  همچنین شورای سازماندهی اعتراضات کارگران ارکان ثالث در نفت از این اعتصابات اعلام پشتیبانی کرده اند. قبلا نیز اتحادیه رانندگان کامیون و کامیونداران این اعتصابات را مورد پشتیبانی قرار دادند. در عین حال اعتصابات در نفت بازتاب جهانی داشته است. یک موضوع کنفرانس کمپین برای آزادی کارگران زندانی که به مناسبت فرارسیدن روز جهانی کارگر در پنجم اردیبهشت بصورت آنلاین برگزار شد به همین موضوع  اختصاص داشت و کنفرانس حمایت خود را از این اعتصابات اعلام داشت. اعتصاباتی در چنین ابعاد نوید بخش یک اول مه تاریخی در ایران است. زنده باد کارگران نفت،  گرامی باد اول مه روز جهانی کارگر!

حزب کمونیست کارگری ایران

۶ اردیبهشت  ۱۴۰۲،  ۲۶ آوریل ۲۰۲۳

اینرا هم بخوانید

اخبار هفته: واحد خوزستان کمیته سازمانده

– روز ۹ اسفند بار دیگر بازنشستگان تامین اجتماعی از شهرهای کرخه، هفت تپه و …