شمار بالای متهمان جرایم راست‌گرایانه افراطی در ارتش آلمان

گزارشی دولتی نشان می‌دهد که تحقیقات بر سر ۲۷۵ مورد ظن به ارتکاب جرایم راست‌گرایانه افراطی در ارتش آلمان در جریان است. “سرویس ضد اطلاعات نظامی” این موارد را دنبال می‌کند. بسیاری از متهمان هنوز هم به سلاح دسترسی دارند.

طبق یک گزارش دولتی آلمان، سرویس ضد اطلاعات نظامی (MAD) در حال حاضر مشغول پیگیری ۲۷۵ مورد جرایم احتمالی راست‌گرایانه افراطی در ارتش این کشور است.

۱۴۳ مورد از این جرایم احتمالی به سال ۲۰۱۶ برمی‌گردند و در سال جاری میلادی نیز تنها در عرض حدود سه ماه ۵۳ مورد از این نوع جرایم ثبت شده‌اند. بقیه موارد نیز پرونده‌هایی هستند که پیش از سال ۲۰۱۶ تشکیل شده‌اند.

این اطلاعات توسط “گروه رسانه‌ای فونکه”، به نقل از پاسخی از وزارت دفاع به درخواستی از پارلمان آلمان، منتشر شده است.

بر اساس این گزارش، هانس پتر بارتلز (Hans-Peter Bartels)، مأمور دولت آلمان در ارتش از حزب سوسیال دمکرات، ۶۳ حادثه در عرصه‌های افراطی‌گری، یهودی‌ستیزی و بیگانه‌ستیزی را در ارتباط با سال گذشته میلادی گزارش کرده است.

از گزارش دولت آلمان چنین برمی‌آید که ۱۱ مورد از این موارد به انفصال از خدمت انجامیده‌اند؛ در دیگر موارد سربازان محکوم به پرداخت جریمه نقدی شده‌اند و در یک مورد هم استعفای داوطلبانه وجود داشته است.

برخورد قاطع با پدیده‌ای “تحمل‌ناپذیر”

اغلب جرایم به نمایش‌های تبلیغاتی غیرقانونی، همچون “سلام هیتلری”، محدود بوده‌اند. اما بر طبق این گزارش دولتی، مواردی هم از انتشار اظهارات نژادپرستانه در اینترنت وجود داشته است. حتی در یک مورد سربازی، پس از آنکه از پناهجویانی پرسیده که مسیحی هستند یا مسلمان، به آنان حمله کرده است. برخی از این مظنونان هنوز هم به سلاح دسترسی دارند.

 مأمور دولت آلمان در ارتش گفته است، راست‌گرایی افراطی موضوعی است که “ارتش بایستی آن را خیلی دقیق زیر نظر داشته باشد”. به گفته‌ی پتر بارتلز، اگر مدرکی وجود داشته باشد، مسئولان معمولا خیلی سریع و قاطع واکنش نشان می‌دهند؛ «امری که از اهمیت زیادی برخوردار است، زیرا چنین حوادثی تحمل‌ناپذیرند».

اما خانم اولا یلپکه (Ulla Jelpke)، سخنگوی سیاست داخلی فراکسیون حزب چپ در پارلمان آلمان، برخورد ارتش با راست‌گرایان افراطی را “بسیار مسئله‌ساز” نامیده است. به گفته‌ی او: «کسی که معلوم شود طرفدار هیتلر است، باید از ارتش اخراج شود».

اینرا هم بخوانید

گزارش سازمان امنیت آلمان درباره فعالیت‌های جاسوسی جمهوری اسلامی

سازمان امنیت داخلی آلمان گزارش سال ۲۰۲۲ را ارائه کرد. طبق این گزارش وضعیت امنیتی …