شورای امنیت برنامۀ موشکی ایران را بررسی می‌کند

سازمان ملل با ارایۀ گزارشی غیرعلنی به شورای امنیت این سازمان نسبت به نقض احتمالی قطعنامۀ این شورا دربارۀ برنامۀ موشکی ایران ابراز نگرانی کرد. در این گزارش که نسخه ای از آن در اختیار “رویترز” قرار گرفته ارسال موشک های جمهوری اسلامی ایران برای حزب الله لبنان منشاء نگرانی توصیف شده است.

این گزارش در سی ام دسامبر گذشته از سوی بان کی-مون، دبیر کل پیشین سازمان ملل، در اختیار شورای امنیت این سازمان قرار گرفت و قرار است در نشست ۱۸ ژانویه این شورا مورد بررسی قرار بگیرد. گزارش بان کی-مون به اظهارات دولت فرانسه در خصوص توقیف سلاح های جمهوری اسلامی ایران به مقصد سومالی و یمن در ماه مارس گذشته نیز استناد می کند.

در ژوئن گذشته شیخ حسن نصرالله رهبر حزب الله لبنان در سخنانی که توسط شبکۀ تلویزیون “المنار” پخش شد، اعتراف کرد که کلیه هزینه ها، تسلیحات و موشک های این گروه توسط جمهوری اسلامی ایران تأمین می شود.

بان کی-مون با استناد به همین سخن در گزارش خود به شورای امنیت سازمان ملل گفته است که ارسال اسلحه از سوی دولت ایران برای حزب الله لبنان نقض قطعنامۀ شورای امنیت سازمان ملل است.

“رویترز” بعید نمی داند که این گزارش موجب ازسرگیری مجادلات جهانی دربارۀ توافق اتمی ایران شود که از سوی رییس جمهوری منتخب آمریکا، دونالد ترامپ، سخت مورد انتقاد قرار گرفته است.در نوامبر گذشته دولت اسرائیل یک گروه شبه نظامی ایران را متهم کرد که به وسیلۀ پروازهای تجاری سلاح در اختیار حزب الله لبنان می گذارد.رادیو فرانسه

————————–

آخرین گزارش بان کی مون: ایران احتمالا قطعنامه‌های شورای امنیت را نقض کرده است

بان کی مون دبیر کل پیشین سازمان ملل متحد در آخرین گزارش خود از چگونگی اجرای توافق اتمی ایران، که قبل از اتمام دوره دبیر کلی اش به شورای امنیت این سازمان تسلیم کرد، در مورد نقض قطعنامه های این شورا توسط ایران ابراز نگرانی کرد.

آقای بان در گزارش شش ماهه دوم سال ۲۰۱۶ میلادی خود درباره توافق هسته‌ای که دهم دیماه به شورای امنیت ارائه شد، به گزارشی اشاره کرد که می‌گوید محموله سلاحی که اسفند ماه سال گذشته در اقیانوس هند بازداشت شد، از سوی ایران ارسال شده بوده و احتمالاً به سوی یمن و سومالی در حرکت بوده است.

گزارش آقای بان قرار است ۹ روز دیگر در نشست شورای امنیت سازمان ملل مورد بحث و تبادل نظر قرار گیرد.

بیشتر تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران پس از توافق هسته‌ای با جامعه بین المللی لغو شد، اما ایران هنوز مشمول تحریم تسلیحاتی است؛ محدودیتی که از نظر فنی بخشی از توافق هسته‌ای نیست.

دبیر کل سابق سازمان ملل در گزارش خود به اظهارات حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان اشاره کرده است که در سخنرانی تلویزیونی هشت ماه پیش خود در شبکه المنار به صراحت گفته بود که بودجه حزب الله، حقوق کارکنانش، هزینه هایش، سلاح‌هایش و موشک هایش، همگی از سوی ایران تامین می‌شود.

آقای مون تاکید کرده است که این اظهارات نشان دهنده انتقال سلاح به حزب الله از سوی ایران و نقض قطعنامه‌های شورای امنیت است.

به گزارش رویترز نماینده ایران در سازمان ملل در واکنش به این گزارش گفت که اقداماتی که ایران در مقابله با تروریسم و افراط‌گرایی در منطقه انجام می‌دهد، در انطباق با منافع ملی و تعهدات بین المللی ایران است.

آقای مون در گزارش آخر خود گفته است که هیچ گزارشی از فعالیت‌های موشکی ایران در شش ماه گذشته دریافت نکرده است.

بر اساس قطعنامه شورای امنیت که توافق هسته‌ای ایران با ۱+۵ را تایید کرده است، دبیر کل سازمان ملل موظف است هر شش ماه گزارشی درباره نقض شدن یا رعایت کامل قطعنامه‌های سازمان ملل از سوی ایران ارائه دهد.رادیو آمریکا

 

 

اینرا هم بخوانید

ترخیص ٨ هزار خودرو‌ی توقیفی به علت کشف حجاب به مناسبت عید غدیر خم

خبرگزاری صدا و سیما، مرکز اطلاع رسانی فراجا با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد: به …