شورای امنیت در قطعنامه‌ای از حوثی‌ها خواست فوراً حملات در دریای سرخ را متوقف کنند

شورای امنیت سازمان ملل متحد چهارشنبه قطعنامه‌ پیشنهادی ژاپن و ایالات متحده برای پایان دادن به حملات شبه نظامیان حوثی به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ را تصویب کرد.

در این قطعنامه از شبه نظامیان حوثی مورد حمایت ایران خواسته شده است که فوری به حملات خود در دریای سرخ پایان دهند.

شورای امنیت همچنین از این گروه شبه نظامی خواسته‌ است که کشتی تجاری «گالکسی لیدر» را آزاد کند. این کشتی تجاری تحت مدیریت ژاپن و مرتبط با یک تاجر اسرائیلی به همراه ۲۵ خدمه در ۲۹ آبا‌ماه توسط شبه نظامیان حوثی توقیف شده است.

شورای امنیت به اصلاحیه‌های پیشنهادی روسیه که «قطعنامه را تضعیف می‌کرد»، رأی منفی داد.

این قطعنامه با ۱۱ رای موافق، ۴رای ممتنع و بدون هیچ مخالفی به تصویب رسید. روسیه، چین، والجزایر از جمله کشورهایی بودند که به این قطعنامه رای ممتنع دادند.

در بند اصلی این قطعنامه تصریح شده است که اعضای شورای امنیت براساس قوانین بین‌المللی حق دارند از «کشتی‌های خود در برابر حملات دفاع کنند، از جمله (حملاتی) که باعث تضعیف حقوق و آزادی کشتی‌رانی می‌شوند.»

رویترز می‌گوید این بخش از قطعنامه شورای امنیت، اشاره‌ای به ائتلاف چندملیتی به رهبری آمریکا برای حفاظت از کشتیرانی در دریای سرخ است.

لیندا توماس گرینفیلد، سفیر آمریکا در سازمان ملل نیز در این نشست گفت: «تهدید علیه حق آزادی کشتی‌رانی در دریای سرخ یک چالش جهانی است که نیازمند یک پاسخ بین‌المللی است.»رادیو فردا

اینرا هم بخوانید

حمله پهبادی جمهوری اسلامی به اسرائیل. اعلام حمایت آمریکا از این کشور

*سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید در بیانیه‌ای با اشاره به آغاز «حمله هوایی ایران …