شکاف بزرگ خاورمیانه؛ چرا کشورهای حاشیه خلیج از قطر روی می گردانند؟

روزنامه هاآرتص در گزارشی نوشت: قطر می گوید با موجی از کمپین دروغ و اکاذیب برخی از کشورهای عرب قرار گرفته تا دوحه را تحت قیومیت قرار دهند.

وزارت خارجه قطر گفت: «کمپین تحریک بر اساس دروغ های مبتنی بر کذب محض است.» وزارت خارجه قطر گفت به عنوان یک عضو شورای همکاری خلیج (فارس) به حق حاکمیت دیگر کشورها احترام گذاشته و در مناسبات آنان دخالت نکرده است.

سه کشور مصر، یمن و لیبی روز دوشنبه مناسبات خود با دوحه را محدود کردند. این اقدام برسر گزارش ها مبنی بر حمایت دوحه از گروه های تروریستی بویژه اخوان المسلمین است که همگی آن را یک دشمن سیاسی تلقی می کنند.

روزنامه هاآرتص می گوید این تصمیم های ناگهانی پس از آن اتخاذ شد که گزارش هایی از بیانات منتسب به امیر قطر شیخ تمیم بن حمد منتشر شد. بنا به این گزارش ها او با رویکرد کشورهای حاشیه خلیج فارس و آمریکا علیه ایران مخالفت کرده و ایران را «کشوری بزرگ که به ثبات منطقه کمک می کند» نامیده است. او همچنین گفته است حماس، حزب الله، و اخوان المسلین سازمان های تروریستی نیستند بلکه جنبش های مقاومت هستند. امیر قطر همچین حماس را تنها نماینده مشروع مردم فلسطینی نامیده است.

قطر چنین اظهاراتی از سوی امیر این کشور را رد کرده و ادعا می کند که هکرها به وبسایت اخبار قطری نفوذ کرده و این اظهارات را به او منتسب کرده اند. سخنگوی دولت و کارشناسان قطر می گویند این یک نوع جنگ سایبری جدید است که هدفش مخدوش کردن چهره قطر است. آنان می گویند این توطئه ای از سوی امارات متحده عربی و لابی حامی اسرائیل در واشنگتن و همچنین مقامات ارشد سابق دولتی است.

همه این ها از مناقشه میان قطر، عربستان سعودی و امارات به دنبال درز رشته ایمیل های ردوبدل شده میان سفیر امارات در واشنگتن و بنیاد نومحافظه کار دفاع از دمکراسی آغاز شد. شلدون ادلسون، ادگار برونفمن و شماری دیگر از میلیونرهای یهودی از جمله بنیانگذاران این بنیاد پژوهشی هستند.

بنیاد دفاع از دمکراسی پس از ۱۱ سپتامبر تاسیس شد و روابط نزدیکی با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و دیگر مقامات ارشد این کشور در نیروی دفاعی و دولت دارد.

ایمیل های درز کرده حاکی است که امارات متحده عربی و بنیاد دفاع از دمکراسی درباره راه های مقابله با قطر به دلیل دفاع آن از حماس و ایران تبادل نظر کرده اند. یوسف العتیبه سفیر قطر در واشنگتن یکی از بانفوذترین و شناخته شده ترین دیپلمات ها در پایتخت آمریکا است و روابط خوبی با جرد کوشنر مشاور و داماد دونالد ترامپ دارد. روزنامه اسرائیلی هاآرتص می گوید که او با ران درمر سفید اسرائیل در واشنگتن نیز روابط دارد.

عربستان، امارات متحده عربی و بحرین مناسبات دیپلماتیک و کنسولی با قطر را متوقف کرده و قرار است تمامی نقاط ارتباطی هوایی، زمینی و دریایی با آن را ببندند.

عربستان گفته است که فورا تمهیدات قانونی را برای اجرای موارد فوق به کار می گیرد. خطوط هوایی الاتحاد مستقر در ابوظبی گفت پروازهایش بر فراز قطر را در روز سه شنبه قطع می کند.

این تصمیم سفر شهروندان سعودی، اماراتی و بحرینی به قطر، اقامت در آنجا و حتی عبور از آن کشور را ممنوع می کند. شهروندان قطر نیز باید ظرف ۱۴ روز خاک این سه کشور را ترک کنند.

قطر از ائتلاف عرب در جنگ یمن کنار گذاشته شده است. مصر گفته است مناسباتش با قطر را محدود و حریم هوایی و دریایی خود را برای امنیت ملی خود به روی هرگونه مراوده با این کشور می بندد.سرونوشت جام جهانی ۲۰۲۰ که قرار است در دوحه برگزار شود نیز هنوز در هاله ای از ابهام است.به دنبال قطع روابط عربستان و دیگر کشورهای عرب با قطر، قیمت نفت در روز دوشنبه افزایش یافت.رادیو آمریکا

اینرا هم بخوانید

شکایت علیه مدیر سابق و بازداشتی صداوسیما در فرانسه

سازمان حقوق بشری «عدالت برای ایران» اعلام کرد در حال تنظیم شکایت در دادگستری فرانسه …