طرح”پاکسازی” دولت دست راستی برزیل علیه چپ‌گرایان

رادیو آلمان:کارزار دولت دست راستی برزیل علیه چپ‌گرایان

با پیروزی راستگرایان افراطی در برزیل، دولت تازه اقدامات خود را علیه چپ‌گرایان آغاز کرده است. کابینه تازه قصد دارد به فعالیت نیروهای چپ‌گرا در ادارات دولتی خاتمه دهد.

دولت تازه برزیل آشکارا از ضرورت “پاکسازی” ادارات و بنیادهای دولتی از نیروهای چپ‌گرا سخن می‌گوید. هدف طرد افراد وابسته به احزاب و نیروهای سیاسی چپ است، به ویژه فعالان حزب کارگر، که از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۶ بر سر قدرت بود و اینک نیروی اصلی اپوزیسیون را تشکیل می‌دهد.

سخنگوی دولت پس از نخستین نشست کابینه، از “تمیز کردن خانه” سخن گفته و تصریح کرده است کارمندان “با باورهای کمونیستی و سوسیالیستی” که با ایدئولوژی دولت همخوان نیستند، باید ادارات را ترک کنند.

گفته می‌شود که ژایر بولسونارو، رئیس‌جمهور راستگرای برزیل، خود کارزار طرد چپ‌گرایان را از مقام‌ها و مشاغل دولتی هدایت می‌کند.

نخستین اقدامات ضدچپی

تا کنون در برخی از وزارتخانه‌ها، کارمندان چپ‌گرا احضار شده و به خاطر باورهای خود مورد تحقیق و تفحص قرار گرفته‌اند. بیشتر کارمندان به سر کار خود برگشته‌اند اما به آنها هشدار داده شده که باید خود را با مواضع حکومتی هماهنگ کنند.

بولسونارو که روز سه‌شنبه (اول ژانویه) به عنوان رئیس جمهور تازه سوگند یاد کرد، سیاست گردش به راست را در برزیل هدایت می‌کند.

ژایر بولسونارو از هواداران دونالد ترامپ است و آشکارا از دوران استقرار دیکتاتوری نظامی در برزیل ستایش می‌کند. او خود در اونیفورم سروانی به آن رژیم خدمت کرده است.

رئیس‌جمهوری جدید برزیل، از اولین زمامدارانی بود که به پیروی از ترامپ اعلام کرد قصد دارد سفارت کشورش در اسرائیل را به اورشلیم (بیت‌المقدس) انتقال دهد. او در پیامی توییتری اعلام کرد، در حال برنامه‌ریزی برای انتقال سفارت برزیل از تل‌آویو به اورشلیم است.

اینرا هم بخوانید

آکسفام: جمعیت یک درصدی ثروتمندترین افراد جهان طی یک دهه ۴۲ تریلیون دلار اندوخته‌اند

سازمان امدادرسانی آکسفام در آستانه اجلاس گروه ۲۰ در برزیل که یکی از موضوعات اصلی …