طرح ضد انسانی ساخت زندانهای بزرگ برای پناهجویان در مجارستان

دولت مجارستان از این پس محدوده‌هایی به عنوان “مناطق ترانزیت” در مرز خود با صربستان ایجاد می‌کند که به مثابه یک زندان بزرگ برای پناهجویان است. آن‌ها تنها حق زندگی و حرکت در این محدوده را خواهند داشت.

اکثریت نمایندگان مجلس مجارستان به طرحی رای دادند که قبلا در آلمان هم به بحث گذاشته شده بود، اما در این کشور رای نیاورد. مجارستان از این پس “مناطق ترانزیت” در مرزهای خود برای نگهداری پناهجویان درست می‌کند و همه را در این مناطق جمع می‌کند. این مناطق مانند  زندانی بزرگ می‌مانند.

بنابر این قانون پناهجویان، مادام که پروسه رسیدگی به تقاضای پناهندگی‌شان به نتیجه نرسیده است، حق خروج از مناطق ترانزیت و حرکت آزادنه در مجارستان را ندارند.  این قانون شامل حال همه متاقضیان می‌شود، چه آن‌ها که قبلا وارد مجارستان شده‌اند‌ یا از این پس پا به خاک مجارستان می‌گذارند.

ه گفته مقام‌های مجارستان در حال حاضر نزدیک به ۶۰۰ پناهنده در این کشور زندگی‌می‌کنند. به دنبال ایجاد سیم خاردار در مناطق مرزی و ایجاد کمپین‌هایی هدفمند علیه پناهجویان، ایجاد محدوده‌های این چنینی، قدمی دیگر از سوی دولت مجارستان برای نپذیرفتن هرگونه مسئولیت در قبال موج پناهندگی و منصرف کردن مهاجران از ورود به این کشور است.

دفتر پناهندگان سازمان ملل در واکنش اولیه به این اقدام، آن را مغایر قوانین بین‌المللی و قوانین اروپا دانست. سازمان ملل به شدت از سیاست ویکتور اوربان رئیس دولت راست‌گرا و پوپولیست مجارستان، ابراز نگرانی کرده و گفته است که ایجاد چنین محدوده‌هایی برای پناهجویان اثرات جسمی و روحی بسیار مخرب و عمیق بر انسان‌هایی می‌گذارد که پیشاپیش دچار صدمات روحی و جسمی شده‌اند.

در مورد وضع پناهندگان در برخی کشورهای اروپایی بیشتر بخوانید:اردوگاه پناهجویان “پترا” جهنمی در کوهستان المپرادیو آلمان

اینرا هم بخوانید

چهار زندانی سیاسی به اتهام دست داشتن در آتش‌سوزی زندان اوین،مجموعا ۳۳ سال زندان محکوم شدند

در پی برگزاری آخرین جلسه رسیدگی به پرونده متهمان آتش‌سوزی زندان اوین در مهر ماه …