طرح چند سناتور برای تشدید تحریم غیر هسته ای ایران

سه سناتور جمهوریخواه سنای آمریکا طرح جدیدی را ارایه کرده اند که براساس آن خواستار تشدید تحریم های جمهوری اسلامی ایران بخاطر برخی فعالیت های غیر هسته ای ایران از جمله «بی توجهی حقوق بشر»،‌ «حمایت از تروریسم بین المللی» و «نقض حقوق بشر» شده اند.

طرح قانون «تحریم‌های غیر هسته‌ای ایران» که نسخه ای از آن روی وب سایت مارک روبیو
سناتور ایالت فلوریدا قرار گرفته با امضای او، جان کورنین سناتور تگزاس و تاد یانگ سناتور ایندیانا ارایه شده است.

آقای روبیو در یک بیانیه مطبوعاتی ضمن انتقاد شدید از سیاست های باراک اوباما در قبال ایران، یادآور شد:‌ بعد از سال ها امتیازات یکطرفه و انعطاف پذیری توسط دولت قبلی، اکنون زمان آن است که ایالات متحده بر جمهوری اسلامی ایران برای فعالیت های تهدیدآمیز برنامه موشکهای بالستیک و نقض فاحش حقوق بشر فشار بیاورد.

وی افزود من به دولت جدید آمریکا برای پاسخگو کردن ایران در قبال تهدیهای هسته ای و غیر هسته ای خوشبین هستم.

همچنین آقای یانگ دیگر سناتور امضا کننده این طرح گفته،‌ بخاطر حمایت از تروریسم،‌ ایران همچنان یک تهدید باقی می ماند.

آقای کورنین در بخش دیگری از این بیانیه از ترامپ خواسته با حمایت از این طرح شفاف بگوید که آمریکا با نقض حقوق بشر، فعالیت های تروریستی در جهان و استفاده از موشک های بالستیک از سوی ایران مخالف است.

این طرح برای تبدیل به قانون نیاز به اکثریت نسبی سنا را دارد که در حال حاضر جمهوریخواهان در آن اکثریت لازم را دارند. پیشتر آقای روبیو طرح مشابهی ارایه کرده بود که در آن زمان کاخ سفید اعلام کرد که این طرح را وتو می کند.

با اینحال به نظر می رسد دولت جدید آمریکا با چنین طرحی مثل دولت اوباما مخالفت نکند.

پیش از این بارها دونالد ترامپ در زمان کارزار انتخاباتی خود از توافق هسته ای ایران و رفتار های حکومت ایران انتقاد کرده بود.

ارایه طرح جدید توسط سه سناتور جمهوریخواه در حالی است که در یکسال گذشته با توافق هسته ای بین ایران و کشورهای پنج بعلاوه یک و از جمله آمریکا، ایران فعالیت هسته ای مشکوک خود را کنار گذاشته و در مقابل تحریم های بین المللی هسته ای جمهوری اسلامی برداشته شده است.رادیو آمریکا

——————–

بی بی سی:طرح تشدید تحریم‌های غیرهسته‌ای ایران در سنای آمریکا مطرح می‌شود

سه سناتور آمریکایی مجدا طرحی را برای وضع تحریم های جدید علیه جمهوری اسلامی ایران به سنای آن کشور تسلیم کرده اند.

این طرح توسط مارکو روبیو، تاد یانگ و جان کورنین، اعضای سنای آمریکا از حزب جمهوریخواه تهیه شده و در صورت تصویب، تحت عنوان “قانون تحریم‌های غیر هسته‌ای ایران” باعث خواهد شد آمریکا تحریم‌های سنگین اقتصادی و مالی را علیه برخی نهادها و اشخاص ایرانی به اجرا بگذارد.

تدوین‌کنندگان طرح دلیل ارائه آن را “مقابله با تحریکات غیر هسته‌ای” جمهوری اسلامی از جمله “تخطی از محدودیت مرتبط با برنامه موشکی بالستیکی، نقض حقوق بشر شهروندان ایرانی و حمایت از تروریسم بین‌المللی” عنوان کرده‌اند. ظاهرا منظور از “تخطی از محدودیت مرتبط با برنامه موشکی” به دیدگاه مقامات آمریکایی اشاره دارد که معتقدند قطعنامه شماره ٢٢٣١ شورای امنیت در تایید و تنفیذ برجام ایران را به توقف برنامه‌ موشکی یا بخشی از این برنامه ملزم کرده است. مقامات جمهوری اسلامی این برداشت از قطعنامه فوق را مردود دانسته‌اند.

طبق گزارشی که در وبسایت سناتور روبیو منتشر شده، وی در توجیه این طرح، سیاست دولت باراک اوباما در مورد ایران را مورد انتقاد قرار داده و گفته است: “پس از سال‌ها امتیازدهی یکجانبه توسط دولت قبلی آمریکا، زمان آن فرا رسیده است تا ایالات متحده در صدد مقابله با حمایت ایران از تروریسم، فعالیت های تهدیدآمیز موشکی رژیم و اقدامات تکان دهنده آن در نقض حقوق بشر برآید.” مارکو روبیو ضمن استقبال از آغاز به کار دولت دونالد ترامپ، افزوده است: “من شخصا به همکاری با دولت جدید آمریکا در راستای مطالبه پاسخگویی کامل از ایران در قبال تهدیدات هسته‌ای و غیرهسته‌ای چشم دوخته‌ام.”

آقای ترامپ در جریان مبارزات انتخاباتی از آنچه که نرمش دولت قبلی ایالات متحده در مورد ایران می‌خواند انتقاد می‌کرد.

سناتور یانگ نیز گفته است که “ایران به خاطر ادامه حمایت از تروریسم و فعالیت تهاجمی در زمینه توسعه برنامه موشکی بالستیکی که به منزله تهدید متحدان، نیروهای نظامی و در نهایت سرزمین ماست، همچنان خطری عمده محسوب می‌شود.” وی افزوده است که طرح پیشنهادی “تبعات واقعی این اقدامات را بر ایران تحمیل می‌کند و مشخص می‌سازد که به سر آمده است آن روزهایی که فعالیت‌های تروریستی و موشکی تهران فقط یک بیانیه شدیداللحن و یک پشت دستی ناچیز را در پی می‌آورد.”

سناتور کورنین نیز در توجیه حمایت از این طرح، گفته است که “با وجود توافق معوجی که دولت قبلی آمریکا به دست آورد، حکومت ایران همچنان عمده‌ترین حامی ترور و بزرگترین نیروی بی‌ثبات ساز در خاورمیانه است و زمان آن فرا رسیده تا کنگره و رئیس جمهوری جدید ما در برابر این اقدامات ایرانی، واکنش اقتصادی واقعی نشان دهند تا مشخص شود که ایالات متحده با قوت با اقدامات آنان در نقض حقوق بشر، فعالیت تروریستی در سراسر جهان و تلاش برای کسب ظرفیت موشکی مخالف است.”

براساس این طرح، تحریم‌های جدیدی علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و هواپیمایی ماهان وضع خواهد شد. به گفته تدوین کنندگان طرح، ماهان “یک شرکت هواپیمایی ایرانی است که به سپاه پاسداران در گسترش تروریسم و افراطگرایی کمک کرده است.” همچنین، دولت آمریکا ملزم خواهد شد تا فهرستی از موسسات و شرکت‌هایی تهیه کند که سپاه پاسداران مالکیت بیش ار ٢٥درصد سهام آنها را در اختیار دارد و آنها را مشمول تحریم قرار دهد.

در این طرح، خواسته شده است تا به دلیل “نقض نفرت آور حقوق بشر” در ایران، تحریم‌های حقوق بشری کنونی تشدید و تحریم‌های جدیدی به اجرا گذاشته شود. علاوه بر این، دولت آمریکا موظف خواهد شد تا در مورد “شهروندان آمریکایی که توسط ایران بازداشت یا ربوده شده‌اند و اقدامات دولت برای آزادی آنان به طور شفاف به کنگره توضیح دهد.”

تحریم‌های جدیدی نیز علیه “افرادی که آگاهانه به برنامه موشکی ایران کمک می‌کنند” و علیه موسسات و شرکت‌هایی وضع خواهد شد که بیش از ٢٥ درصد از مالکیت آنها به سازمان‌های ایرانی دارای “نقشی کلیدی در برنامه موشکی” تعلق دارد. سازمان صنایع هوا فضا، گروه صنعتی شهید همت و گروه صنعتی شهید باکری از جمله این موسسات هستند.

این طرح از رئیس جمهوری آمریکا می‌خواهد تا مشخص کند که افرادی که اسامی آنها در فهرست تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل وجود داشته قطعا ارتباطی با برنامه موشکی ایران ندارند و در صورتی که تایید عدم ارتباط آنها امکانپذیر نباشد، این افراد را هم مشمول تحریم قرار دهد. همچنین، افرادی که در بخش‌هایی از اقتصاد ایران دخیل هستند که به طور مستقیم یا غیرمستقیم با برنامه موشکی ارتباط دارد نیز تحریم شوند.

طرح پیشنهادی این سه سناتور از رئیس جمهوری می‌خواهد تا وضعیت دسترسی مستقیم یا غیرمستقیم ایران به نظام مالی آمریکا را دقیقا مشخص سازد و همچنین چگونگی تصمیم‌گیری رئیسان جمهوری در حذف نام ایران یا هر کشور دیگری از فهرست کشورهای حامی تروریسم را “به سامان کند.”بی بی سی

اینرا هم بخوانید

کانادا سپاه پاسداران را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد

کانادا سپاه پاسداران را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد. دومینیک لبلانک وزیر امنیت عمومی …