عربستان برای نخستین بار برای زنان گواهینامه صادر کرد

رادیو آلمان:عربستان برای نخستین بار برای زنان گواهینامه صادر کرد

روزی تاریخی برای زنان در عربستان؛ پس از چندین دهه ممنوعیت آنها سرانجام صاحب گواهینامه رانندگی شدند. عربستان برای ده زن گواهینامه صادر کرده و گفته در هفته‌های آینده این تعداد به دو هزار نفر خواهد رسید.

وزارت اطلاعات عربستان سعودی اعلام کرده، در نخستین مرحله از اعطای گواهینامه رانندگی به زنان، برای ده زن گواهینامه صادر شده است. به گزارش آژانس خبری “سعودی پرس” این زنان پیش‌تر باید یک “آزمون عملی” را با موفقیت پشت سر می‌گذاشتند.

وزارت اطلاعات عربستان گفته در هفته‌های آینده دو هزار زن گواهینامه دریافت خواهند کرد.

همزمان با بیانیه این وزارتخانه ویدیویی در شبکه توییتر دست به دست میان کاربران می‌چرخد که در آن اهدای گواهینامه به یک زن توسط مقامات اداره راهنمایی و رانندگی عربستان مشاهده می‌شود. در متن این توییت نوشته شده: «هزاران تبریک به دختران سرزمین‌مان»

برخی از زنان سعودی نیز در شبکه‌های اجتماعی خوشحالی خود را از این اتفاق بیان کردند و آن را “روزی تاریخی برای زنان سعودی” خواندند.

وزارت اطلاعات عربستان عکس‌هایی از زنان را در حالی که گواهینامه‌هایشان را رو به دوربین گرفته‌اند، منتشر کرده است.

یکی از این زنان تهانی الدسیمانی، استادیار دانشگاه “امیر سطام” است که با انتشار تصویری از گواهینامه‌اش در توییتر، از محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان به دلیل “حمایتش” از زنان تشکر کرده است.

عربستان سعودی تنها کشور جهان بوده که در آن زنان اجازه رانندگی نداشتند. ملک سلمان، پادشاه عربستان پاییز سال گذشته با صدور فرمانی از دولت خواست تا شرایط اعطای گواهینامه به زنان را میسر سازد.

رفع ممنوعیت رانندگی زنان در چارچوب برنامه اصلاحات اقتصادی گسترده‌ محمد بن سلمان صورت گرفته است. زنان سعودی رسما از روز ۲۴ ژوئن (۴ تیر) می‌توانند پشت فرمان نشسته و آزادانه در خیابان‌های این کشور رانندگی کنند.

در همین حال دولت نیز قانونی را تصویب کرده که به موجب آن ایجاد هرگونه مزاحمت برای رانندگان زن با مجازات حبس (حداکثر ۵ سال) و جریمه نقدی تا سقف ۷۰ هزار یورو روبرو خواهد شد.

هر چند برنامه‌های اصلاحات اقتصادی و اجتماعی محمد بن سلمان شرایط را برای زنان درعربستان سعودی اندکی بهبود بخشیده، اما این اصلاحات به هیچ‌وجه به معنای گشایش‌های سیاسی و آزادی بیان در کشور نبوده است. اواسط ماه مه هفده فعال حقوق زنان توسط مأموران امنیتی بازداشت شدند.

سماح حدید، مدیر کمپین‌های خاورمیانه سازمان عفو بین‌الملل پس از انتشار تصاویر زنان سعودی همراه با گواهینامه‌هایشان در توییتی نوشت: «ما از اینکه سرانجام برای زنان سعودی گواهینامه صادر شد، استقبال می‌کنیم اما دقیقا زنانی که سال‌ها برای [گرفتن این حق] مبارزه کردند، حالا به جای اینکه پشت فرمان بنشینند در پشت میله‌های زندان هستند. دولت باید آنها را سریعا آزاد کند.»

مقامات عربستان چندی پیش اعلام کردند، هشت تن از بازداشت‌شدگان “به طور موقت” آزاد شده‌اند.

اینرا هم بخوانید

چهار زندانی سیاسی به اتهام دست داشتن در آتش‌سوزی زندان اوین،مجموعا ۳۳ سال زندان محکوم شدند

در پی برگزاری آخرین جلسه رسیدگی به پرونده متهمان آتش‌سوزی زندان اوین در مهر ماه …