عضو مجلس خبرگان رژیم: کمیسیونی مخفیانه درباره جانشین رهبری کار می‌کند

وب سایت حکومتی جماران به نقل از آیت‌الله توکل، عضو مجلس خبرگان نوشته: در کمیسیون‌های خبرگان در مورد قائم مقام رهبری دارند کار می‌کنند؛ از گزینه‌ها هیچ‌کسی با خبر نیست. بخشهایی از صحبتهای وی ضمیمه است.

در اجلاسیه خبرگان درباره آینده رهبری و تعیین شخص رهبری آینده هم نکاتی مطرح شده است، آیا این مطلب واقعیت دارد؟ آیا اساسا در این رابطه اشاره‌ای شده است؟

نخیر، در اجلاس مطرح نشده است. در کمیسیون‌ها یک چند نفری هستند که در مورد قائم مقام رهبری دارند کار می‌کنند؛ آنها افراد را گزینش کرده و فقط با رهبری مشورت می‌کنند. اما از گزینه‌هایی که این چند نفر دارند انتخاب می‌کنند، هیچ‌کسی با خبر نیست. در اجلاس هم از این حرف‌ها مطلقا حرفی به میان نیامده است. 

یعنی آن کمیسیون انتخاب رهبری آینده یا قائم مقام رهبری، یک کمیسیون جدا و خاصی است؟ 

بله. چند نفری عضو آن هستند که فقط کارشان بررسی گزینه‌ها است، فقط هم با رهبری مشورت می‌کنند و رئیس خبرگان هم که رئیس‌اند. دیگر احدی خبر ندارد که اینها چه کار دارند می‌کنند. کاملا مخفی است.

خود حضرتعالی هم عضو آن کمیسیون هستید؟

بله. 

دیگر چه کسانی‌اند؟

به هرحال، این مال خود کمیسیون است؛ حرف‌هایی است که بیرون نباید درز پیدا کند. 

البته شنیده بودم بعضی افراد مثل آقای رئیسی و آقای خاتمی عضو این کمیسیون هستند. 

من هم هستم.

بله، شما هم هستید. دیگر غیر شما سه نفر چه کسانی هستند؟

می‌توانید از هیئت رئیسه کمیسیون‌ها سوال کنید، مشکل ندارد. بپرسید که اعضای این کمیسیون چه کسانی هستند. البته خیلی هم به کارتان نمی‌آید.

نه، خیلی هم ضرورتی ندارد. آیا در این کمیسیون نسبت به این قضیه به نتایج مثبتی هم رسیده‌اید؟

منظورتان چیست؟

یعنی با رهبر انقلاب که مشورت کردید، به یک فرد روشن یا شورای خاص رسیدید؟

در این کمیسیونی که ما هستیم، چند نفر مأمورند تا این کار را بررسی کنند، از کارشان هیچ کسی اطلاع ندارد، فقط و فقط با رهبری مشورت می‌کنند.

اسمش هم کمیسیون انتخاب رهبر آینده است؟

بله. مال کمیسیون تحقیق هستند که این چند نفر در کمیسیون تحقیق مسئول این کار هستند و این کارها را هم دنبال می‌کنند. اسامی  را به احدی نمی‌گویند.  کارشان را برای احدی بیان نمی‌کنند.

مهم‌ترین برنامه‌هایی که در اجلاسیه اخیر خبرگان اتفاق افتاد، از نظر شما چه برنامه‌ها و موضوعاتی بود؟

آنها دارند اساس‌نامه را تکمیل می‌کنند که بحمدالله این دفعه، اساس‌نامه خبرگان تکمیل شد. قوانین موجود بررسی گردید و با نظرخواهی که انجام شد، یک اساس‌نامه خیلی قاطع، جامع و خوب بحمدالله کارش تمام شد.

همیشه این سوال مطرح بوده است -این دفعه هم بعضی‌ها مطرح کردند؛ حالا بعضی‌ها واقعا از روی پرسش، بعضی هم از روی شیطنت- که اساسا در خبرگان رهبری، آیا رهبر انقلاب به خبرگان گزارش کار بدهد یا اینکه نه، خبرگان بروند خدمت رهبر و گزارش کار بدهند؟ شما نظرتان چیست؟

اینها از یک موضوعی بی‌خبرند و لذا در هوا دارند حرف می‌زنند. رهبری درباره مردم صحبت می‌کنند، نظرات و رهنمودهایشان را بیان می‌کنند و به کمیسیون که باید خط بدهند، خط داده می‌شود. از آن طرف، افرادی هستند که با خود رهبری صحبت می‌کنند: در فلان مورد که شما اقدام فرمودید، از رهبری توضیح می‌خواهند و رهبر هم توضیح به آنها می‌دهد. این گزارش‌دهی دو طرفه است؛ هم رهبری با خبرگان در تماس است و هم اعضا با خود رهبری در تماس هستند.

یعنی خبرگان روی نهادهای زیرمجموعه رهبری به طور کامل اشراف دارد؟ پیگیری و نظارت دارد؟

نهادهای زیرمجموعه رهبری هر دسته‌ای برای خودشان مأموریت‌هایی دارند که انجام می‌دهند. این طور نیست که همه نهادهایی که مال رهبر است بیایند، نه. برنامه‌ای دارند و به آن برنامه‌ها عمل می‌کنند.

پس خبرگان رهبری روی نهادهای زیرمجموعه رهبری دخالت و نظارتی ندارد؟

اگر موردی پیش بیاید، نظرات‌شان را به آنها می‌گویند. اما چون خبرگان کار اجرایی ندارد، در اجرای کار نهادها داخل نمی‌شود. اما رهنمود و خط می‌دهد، با آنها صحبت می‌کند و از کار آنها مطلع می‌شود.

اینرا هم بخوانید

سازمان ملل می‌گوید: «شمار زیادی از مجروحان دریافت کمک‌ها درغزه با گلوله زخمی شده‌اند»

سازمان ملل می‌گوید که تعداد زیادی از زخمی‌های کاروان کمک‌های بشردوستانه غزه با گلوله زخمی …