عفو بین‌الملل خواستار بررسی قتل و شکنجه در زندان‌های سوریه شد

سازمان عفو بین‌الملل چندی پیش حکومت بشار اسد را به اعدام هزاران زندانی در بازداشتگاهی نظامی در سوریه متهم کرده بود. این سازمان حقوق بشری اکنون خواستار بررسی این موضوع از سوی کارشناسان بی‌طرف شده‌ است.

اتهاماتی که سازمان عفو بین‌الملل علیه حکومت بشار اسد مطرح کرده، بسیار سنگین است. این سازمان حقوق بشری حدود دو هفته پیش (۷ فوریه / ۱۹ بهمن) گزارشی منتشر کرده بود که نشان می‌دهد، دولت سوریه در بازداشتگاهی در نزدیکی شهر دمشق هزاران زندانی را در سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ میلادی اعدام کرده است.

عفو بین‌الملل ضمن اشاره به شکنجه‌شدن سیستماتیک زندانیان همچنین از ادامه احتمالی اعدام زندانیان در این بازداشتگاه سخن گفته و این عمل را “جنایت جنگی” خوانده بود.

طبق گزارشی که خبرگزاری آلمان روز دوشنبه (۲۰ فوریه / ۲ اسفند) منتشر کرده، مسئولان این سازمان در آستانه برگزاری کنفرانس صلح سوریه در ژنو بار دیگر این موضوع را مطرح ساخته و خواستار تحقیق و بررسی آن توسط کارشناسان بی‌طرف شده‌اند.

سلیل شیتی، دبیرکل عفو بین‌الملل در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ در این باره تصریح کرد: «هم‌پیمانان دولت سوریه، از جمله روسیه باید فشارهای خود را افزایش دهند، تا این سوءرفتارها پایان یابد و ورود ناظران بی‌طرف بین‌المللی [به این بازداشتگاه نظامی] ممکن شود.»

او تأکید ورزید که جامعه بین‌الملل نباید گزارش‌هایی را که درباره شکنجه و اعدام‌های جمعی در بازداشتگاه‌های نظامی سوریه منتشر می‌شود، نادیده بگیرد، بلکه آن را در دستور کار مذاکرات صلح سوریه که این هفته در ژنو برگزار می‌شود، قرار دهد.

دبیرکل عفو بین‌الملل سازمان ملل را نیز فراخواند تا به این مسئله واکنش نشان دهد و تحقیقات و بررسی‌های لازم را در مورد روشن شدن آن انجام دهد.

“اعدام و شکنجه‌ی گسترده”

طبق گزارشی که این سازمان حقوق بشری مستقل چندی پیش منتشر کرده بود، در زندان “سیدنایا” واقع در شمال دمشق هر هفته بین ۲۰ تا ۵۰ زندانی و در چهار سال گذشته مجموعا بین ۵ هزار تا ۱۳ هزار زندانی در این زندان اعدام شده‌اند.

اکثریت قریب به اتفاق قربانیان شهروندان مخالف حکومت بشار اسد بوده‌اند. بسیاری از اعدام‌شدگان پس از مد‌ت‌ها شکنجه و گرسنگی کشیدن سیستماتیک و نیز محرومیت از دارو و مراقبت‌های پزشکی اعدام شده‌اند.

به گزارش عفو بین‌االملل در میان زندانیان همچنین اعضای پرسنل نظامی سوریه وجود داشته‌اند که به خیانت متهم شده بوده‌اند. برخی از زندانیان نیز در دادگاه‌های فرمایشی و نمایشی و نیز دادگاه‌های نظامی محاکمه شده‌اند. بسیاری از آنان زیر شکنجه مجبور به اعتراف شده‌اند.

طبق گزارش این سازمان حقوق بشری، جنازه‌های اعدام‌شدگان به خارج از شهر دمشق منتقل و در گورهای دسته‌جمعی دفن شده‌اند، بدون آنکه به خانواده‌های آنان اطلاع داده شود.

سلیل شیتی، دبیرکل عفو بین‌الملل در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ همچنین گفت: «این اعمال تنها بخشی از وحشتاک‌ترین و مخوف‌ترین موارد نقض حقوق بشر است که ما تا کنون شاهد آن بوده‌ایم.»

او افزود: «آنچه شوکه‌کننده است، ماهیت حسابگرایانه و سیستماتیک این جنایت است که نشان می‌دهد این اعمال با آگاهی و اجازه‌ی بالاترین سطوح در دولت سوریه انجام گرفته‌اند.»

شیتی جامعه بین‌الملل را فراخواند تا از پناهجویان سوری در قبال تبعیض، رنج و سختی و همچنین شکنجه حفاظت کند.

دبیرکل عفو بین‌الملل ضمن تأکید بر مسئولیت جهانیان در قبال بحران پناهجویی تصریح کرد: «برای آنکه وضعیت انسان‌ها در سوریه در درازمدت بهبود یابد، باید به تمامی کسانی که در این کشور حقوق بشر را نقض می‌کنند و چنین دستورهایی می‌دهند، فهماند که به مجازات اعمالشان خواهند رسید.»

به گفته‌ی او تنها از طریق عدالت و عدالت‌خواهی است که می‌توان به دور باطل جنایات جنگی در سوریه پایان داد. شیتی متذکر شد که برای رسیدن به این هدف باید شورای امنیت سازمان ملل متحد دیوان عالی رسیدگی به جنایات جنگی را در جریان اوضاع سوریه قرار دهد.رادیو آلمان

اینرا هم بخوانید

عاطفه رنگریز، فعال حقوق زنان، خبر از پرونده‌سازی جدید علیه خود داده است.

عاطفه رنگریز، فعال حقوق زنان، خبر از پرونده‌سازی جدید علیه خود داده است.عاطفه از پرونده‌سازی …