عفو بین‌الملل: ۱۶ کشور به شبه‌نظامیان شیعه عراق سلاح می‌دهند

سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی اعلام کرده که ۱۶ کشور جهان به شبه‌نظامیان شیعه عراق اسلحه می‌دهند. ایران، آمریکا، روسیه و کشورهای اروپایی جزو این کشورها هستند. این شبه‌نظامیان عمدتا متهم به جنایت جنگی هستند.

گروه‌های شبه‌نظامی طرفدار دولت در عراق که متهم به جنایت جنگی هستند، از سوی ۱۶ کشور جهان حمایت تسلیحاتی می‌شوند. سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی که روز پنج‌شنبه ۵ ژانویه (۱۶ دی) منتشر کرده از میان این ۱۶ کشور از آمریکا، روسیه، ایران و برخی کشورهای اروپایی نام برده است.

گروه‌های شبه‌نظامی عمدتا شیعه در عراق در سال ۲۰۱۴ به منظور حمایت از دولت مرکزی این کشور در مبارزه با داعش شکل گرفتند اما به گفته عفو بین‌الملل این گروه‌ها مرتکب جنایت جنگی شده‌اند.

گروه‌های سنی عرب هدف این شبه‌نظامیان شیعه بوده‌اند و این شیعیان بدون هیچ گونه مجازاتی اقداماتی مانند اعدام‌های فراقانونی، شکنجه، ناپدید شدن قهری و سایر جرائم را علیه سنی‌ها مرتکب شده‌اند.

پاتریک ویلکن، پژوهشگر گروه کنترل تسلیحات عفو بین‌الملل گفته است: «حامیان تسلیحاتی بین‌المللی شامل آمریکا، کشورهای اروپایی، روسیه و ایران باید بیدار شوند و واقعیت را ببینند که این ریسک بزرگ وجود دارد که سلاح‌هایی که به عراق صادر می‌کنند به دست گروه‌های شبه‌نظامی بیفتد که سابقه طولانی در نقض حقوق بشر دارند.»

سازمان عفو بین‌الملل برای تهیه این گزارش عکس‌ها و ویدیوهایی را که از ماه ژوئن ۲۰۱۴ جمع‌آوری‌شده‌اند تحلیل کرده و متوجه شده که سلاح‌های مورد استفاده شبه‌نظامیان همه ساخته‌شده در ۱۶ کشور است.

تانک‌ها، اسلحه‌های بزرگ و تفنگ‌های تک‌تیرانداز در میان بیش از ۱۰۰ مدل سلاح توسط این گروه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. این سلاح‌ها یا توسط نهادهای دولتی عراق تهیه می‌شوند یا از سوی مقامات دولتی مجوز برای آنها صادر می‌شود.

اعضای گروه‌های شبه‌نظامی همچنین سلاح را از بازار خصوصی یا از طریق خرید آنلاین تهیه می‌کنند.

عفو بین‌الملل ایران را به عنوان یکی از اصلی‌ترین حامیان تسلیحاتی شبه‌نظامیان معرفی کرده است؛ شبه نظامیانی که متهم به نقض جدی حقوق بشر هستند.

علیرغم آنکه گروه‌های شبه‌نظامی از سال گذشته به طور رسمی بخشی از ارتش عراق شده‌اند اما وزارت دفاع این کشور به پرسش‌های عفو بین‌الملل درباره جزئیات مکانیسم مسئولیت‌پذیری دولت در قبال این گروه‌ها پاسخ نداده است.

پژوهشگر گروه کنترل تسلیحات عفو بین‌الملل گفته است: «مقامات عراقی به جای آنکه از این گروه‌های شبه نظامی در مبارزه با داعش قهرمان بسازند و در نتیجه آنها را جسورتر کنند، باید چشمشان را بر روی سوءرفتارهای سیستماتیک این گروه‌ها که نتیجه‌ای جز افزایش تنش‌های قومی ندارد، باز کنند.»

عفو بین‌الملل همچنین از کشورهایی که به عراق اسلحه می‌دهند خواسته است تا اقداماتی را در داخل کشور عراق انجام دهند تا مطمئن شوند که این سلاح‌ها به دست شبه‌نظامیانی نیفتد که استفاده‌های مجرمانه از آنها می‌کنند.رادیو آلمان

اینرا هم بخوانید

احکام بیش از ۶۰ سال حبس برای فعالان گیلانی به شعبه اجرای احکام دادسرای رشت ارسال شد

پرونده فعالان مدنی و حقوق زنان گیلان که در مجموع به بیش از ۶۰ سال …