«عقبگرد» دولت استرالیا از تروریستی اعلام کردن سپاه «تحت فشار» وزارت خارجه این کشور

اسکای‌نیوزِ استرالیا در گزارشی اختصاصی از «عقبگرد» دولت این کشور از تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران در ژانویه ۲۰۲۳، در بحبوحه اعتراضات «زن زندگی آزادی»، خبر داد.

به گفته اعضای اپوزیسیون در استرالیا، دولت این کشور در میانه ژانویه سال گذشته میلادی به تروریستی اعلام کردن سپاه «بسیار نزدیک» بوده، اما در کمتر از سه هفته نظر دولت برگشته و اعلام کرد که بر اساس قوانین کشور نمی‌تواند سپاه را گروهی تروریستی اعلام کند.

بر اساس اسنادی که از این روند قانونی در استرالیا افشا و روز سه‌‌شنبه ۲۹ اسفند در اسکای‌نیوز استرالیا بازتاب یافته، دادستانی کل که قانوناً مسئول بررسی این اقدام است در میانه ژانویه ۲۰۲۳ از وزارت خارجه استرالیا نظرخواهی کرده، و در پایان همین ماه اعلام کرده که سپاه یک سازمان دولتی به حساب می‌آید و از همین رو نمی‌تواند گروه تروریستی قلمداد شود.

اسناد افشاشده را یک شهروند ایرانی استرالیاییِ مقیم شهر سیدنی در ژوئن ۲۰۲۳ یعنی تابستان گذشته بر اساس قانون آزادی اطلاعات در استرالیا درخواست و دریافت کرده است.گرچه متن این اسناد به دلایل «امنیتی» افشا نشده، فهرستی از آنها نشان می‌دهد که دادستانی کل استرالیا پیش از تصمیم‌گیری در این باره از وزارت خارجه این کشور نظر خواسته است.

به گفته کلر چندلر، نماینده لیبرال و از منتقدان دولت استرالیا، دادستانی کل «تحت فشار» وزارت خارجه از تروریستی اعلام کردن سپاه منصرف شده است.خانم چندلر در فوریه ۲۰۲۳، زمستان ۱۴۰۱، همزمان با بحبوحه اعتراضات «زن، زندگی، آزادی»، ریاست کمیته‌ای را در سنای استرالیا بر عهده داشت که در پی مرگ ژینا مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد در تهران تشکیل شد و از دولت استرالیا می‌خواست سپاه را تروریستی اعلام کند.از رایو فردا

اینرا هم بخوانید

بعد از مرگ رئیسی،۸ تیرانتخابات حکومت و جلسه مجلس خبرگان

رسانه های حکومتی ازبرگزرای جلسه سران قوا خبر داده و اعلام کردند هشتم تیرماه روز …