عملیات گسترده پلیس برلین علیه تروریست‌های اسلام‌گرا

عملیات گسترده پلیس برلین علیه گردانندگان “مسجد فصلت”

فعالیت انجمن “فصلت ۳۳” در برلین که یکی از مساجد این شهر را اداره می‌کرد ممنوع اعلام شده است. این مسجد یکی از پایگاه‌های تروریست‌های اسلام‌گرا معرفی می‌شود.

بیش از ۴۵۰ مامور پلیس از بامداد سه‌شنبه (۲۸ فوریه/ ۱۰ اسفند) همزمان تجسس و بازرسی از چند محل مسکونی و تجاری و تعدادی از سلول‌های زندان‌های برلین را آغاز کردند.

هدف عملیات پلیس برخورد با اعضا و وابستگان انجمن “فصلت ۳۳” است که فعالیت آن از دو هفته پیش ممنوع شده اما پلیس خبر آن را به طور رسمی منتشر نکرده بود.

مسجدی که این انجمن اداره می‌کرد در محله “موآبیت” برلین قرار دارد و از مدت‌ها پیش به عنوان یکی از مراکز ملاقات اسلام‌گرایان افراطی تحت نظر پلیس و نیروهای امنیتی آلمان بود.

گفته می‌شود انیس عامری، عامل تونسی‌تبار حمله مرگبار تروریستی به یکی از بازارهای کریسمس برلین (۱۹ دسامبر ۲۰۱۶) که ۱۲ کشته و ۴۸ مجروح به جا گذاشت بارها به این مسجد رفت و آمد کرده است.

اعضای انجمن “فصلت ۳۳” متهم هستند که در به افراط کشاندن مراجعه‌کنندگان به مسجد نقش داشته و شماری از داوطلبان و تجهیزات جنگی را مخفیانه به مناطق بحرانی فرستاده‌اند.

پلیس برلین در سال ۲۰۱۵ نیز محل انجمن “فصلت” را بازرسی کرده بود و تا کنون علیه پنج عضو و وابسته‌ی این تشکل به ظن مشارکت در فعالیت‌های تروریستی پرونده قضائی تشکیل شده است.

انجمن یاد شده نام تشکل خود را از سوره چهل و یکم قرآن گرفته‌که آیه ۳۳ آن چنین است: «و چه کسی خوش‌گفتارتر از آنی است که به سوی خدا دعوت کند، کار نیک انجام دهد و بگوید من از تسلیم‌شدگان [درگاه خداوند] هستم.»

رئیس این انجمن که خود را “امیر” می‌خواند متهم است که از میانه‌ی ۲۰۱۳ تا پایان ۲۰۱۴ برخی گروه‌های سلفی و تروریستی در سوریه را به لحاظ مالی، تجهیزاتی و تشکیلاتی پشتیبانی کرده است. دادگاه برلین از دو سال پیش به پرونده این شخص رسیدگی می‌کند.رادیو آلمان

اینرا هم بخوانید

دستگیری ۲۹ نفر به اتهام شیطان‌پرستی در شهرستان «شیروان»

فرمانده انتظامی خراسان شمالی گفته روز گذشته در راستای اجرای طرح نور، ۲۹ نفر را …