فرار مالیاتی ۲۰ میلیارد یورویی “گوگل” در اروپا

رادیو فرانسه:به نوشته روزنامۀ مالیِ هلندی “اِف دی”، بر اساس اسناد و مدارک ارائه‌شده توسط اتاق بازرگانی هلند، شرکت “گوگل” یکی از چهار غول بزرگ اینترنتی آمریکایی و جهان، در سال ۲۰۱۷ بیش از ۹‚١۹میلیارد یورو معادل ۷‚۲۲میلیارد دلار از طریق کمپانی محلی خود به “برمودا” (یکی از بهشت‌های مالیاتی) منتقل کرده و از پرداخت مالیات برای فعالیت‌های واقعی خود در اتحادیه اروپا فرار کرده است. میزان پول منتقل‌شده توسط شرکت تابعه “گوکل” درهلند، Google Netherlands  Holdings BV   به حساب یک شرکت مجازی وابسته به گوگل در “برمودا”، ٤ میلیارد یورو بیشتر از سال ۲۰۱۶ بوده است. این در حالی است که مالیات پرداختی این شرکت طبق اسناد مالی ارائه شده به اتاق بازرگانی هلند فقط ۴‚۳میلیون یورو بوده است. شرکت مادر “گوگل” در کالیفرنیا، Alphabet Inc نام دارد.

شرکت مادر “گوگل”، بر اساس مدارک رسمی که “بلومبرگ” بدان اشاره می‌کند، در سال ۲۰۱۶ از طریق شرکت تابعه خود در هلند مبلغ ۹‚١۵ میلیارد یورو به یک شرکت مجازی در “برمودا” انتقال داده است.

شرکت‌های تابعه “گوگل” در خارج از آمریکا، درآمد حاصله را به یک شرکت تابعه، از جمله شرکت‌هایی وابسته به هُلدینگ گوگل، Google Ireland Holdings  در کشور ایرلند ارسال می‌کنند؛ این شرکت وابسته به هُلدینگ گوگل در ایرلند که درآمدهای حاصله از فعالیت‌های دیگر شرکت‌های تابعه “گوگل” در کشورهای اروپایی و دیگر کشورها را دریافت می‌کند، دفتر مرکزی خود را در “برمودا” یکی از بهشت‌های مالیاتی جهان دایر کرده است؛ جایی که هیچ مالیاتی پرداخت نمی‌شود.

یک تکنیک بهینه‌سازی مالیاتی موسوم به “dutch sandwich” به معنی “ساندویج هلندی”، به غول اینترنتی گوگل اجازه می‌دهد که از پرداخت میلیاردها دلار مالیات در سال فرار کند.

به طور خلاصه، استراتژیِ فرار مالیاتی “گوگل” را میتوان در دو مرحله تبیین کرد:
– نخست انتقال درآمدهای شرکت‌های تابعه ایرلندی به سوی یک شرکت هلندی که بدون کارمند است، و صرفاً یک شرکت انتقال مالی برای رد گم کردن محسوب می‌شود. این مرحله از استراتژی فرار مالیاتی به تکنیک “”Double Irish به معنی “دوبل ایرلندی” معروف است.
– سپس شرکت هلندی وجوه انتقال‌داده شده را به حساب یک شرکت دیگر هلندی از شرکت‌های تابعه “گوکل” در “برمودا” ارسال می‌کند.

درواقع با انتقال دارایی به “برمودا”، عملاً “گوگل” از پرداخت مالیات، خود را معاف کرده است و این، استراتژیِ این شرکت در این سال‌ها بوده است. استراتژی موسوم به  “”Double Irish, Dutch Sandwich اشاره به این دارد که پول در نهایت از اروپا و .. خارج شده و بدون پرداخت مالیات وارد آمریکا می‌شود و بدین ترتیب پول حاصله از شعباتِ خارجی، بدون پرداخت مالیات وارد سیستم مالی کمپانی در آمریکا می‌گردد.

سخنگوی “گوگل”، در اظهارات خود گفته است که ما تمام مالیات خود را در کشورهای مختلف بر اساس قوانین آن کشورها پرداخت کرده‌ایم و بطور متوسط در ۱٠ سال گذشته بیش از ۲۶ درصد در سطح جهان مالیات خود را داده‌ایم.
البته ایشان واقعیت را نمی‌گوید و با اتکا به یک گروه وکیل زبردست مالی و احتمالاً همکاری تلویحی سازمان‌های کنترل‌کننده آمریکا از جمله وزارات خزانه‌داری آمریکا، در حال چپاول همه کشورهای جهان است.

“گوگل” تنها غول آمریکایی اینترنتی نیست که اقدام به بهینه‌سازی مالیاتی و فرار مالیاتی می‌کند. “گوگل” به همراه “فیسبوک”، “آمازون” و “اَپِل” که به GAFA معروف هستند، دائماً متهم به این نوع فرار مالیاتی می‌باشند. به همین دلیل اتحادیه اروپا تصمیم گرفته است تا مانع از این شود که غول‌های اینترنتی، پول خود را بدون پرداخت مالیات از این قاره خارج کنند و با فشار به ایرلند قرار شده از سال ۲۰۲۰ این روند متوقف شود.

اینرا هم بخوانید

جمهوری اسلامی روز سه شنبه ۷ زندانی را در بیرجند اعدام کرد

«حال‌وش» گزارش داده در پی انتقال ۱۰ زندانی به بند قرنطینه اجرای حکم در زندان …