فرانسه در پی قوانین سخت‌تر برای مقابله با معترضان جلیقه‌زرد

رادیو آلمان:فرانسه در پی قوانین سخت‌تر برای مقابله با معترضان جلیقه‌زرد

دولت فرانسه قصد دارد برای تجمعات بدون مجوز قوانین سخت‌تری تصویب کند. برای مقابله با تظاهراتی که هر شنبه برگزار می‌شود، دولت می‌خواهد ۸۰ هزار مأمور پلیس را بسیج کند.

در واکنش به هشت هفته پیاپی تجمع معترضان موسوم به “جلیقه‌زرد” دولت فرانسه قصد دارد با وضع مقرراتی شدیدتر با شورش‌های خیابانی و برخوردهای خشونت‌آمیز مقابله کند.

ادوار فیلیپ، نخست وزیر فرانسه، اعلام کرد که دولت او قصد دارد مقررات تازه‌ای به تصویب برساند که گردهمایی‌های بدون مجوز را منع کند و خلافکاران را به مجازات برساند.

نخست وزیر فرانسه روز دوشنبه (هفتم ژانویه) اعلام کرد دولت مصمم است قوانین تازه‌ای به تصویب برساند تا “کسانی که در تجمع‌های بدون مجوز در اعتراضات شرکت می‌کنند و با نقاب به گردهمایی‌ها می‌آیند” مجازات شوند.

او همچنین گفت دولت در نظر دارد افراد “دردسرساز” را شناسایی کند و از شرکت آنها در تظاهرات جلوگیری کند، به همان نحو که طرفداران آشوب‌گر فوتبال از ورود به استادیوم‌های ورزشی منع می‌شوند.

نخست وزیر فرانسه در پیامی تلویزیونی گفت: «ما باید از حق تظاهرات در کشورمان دفاع کنیم و باید افراد قانون‌شکن را به مجازات برسانیم».

او همچنین گفت که دولت قصد دارد شنبه آینده تا ۸۰ هزار مأمور پلیس را برای مقابله با تظاهرکنندگان بسیج کند.

 

اعتراضات بی‌پایان

تظاهرات “جلیقه‌زردها” که از نیمه ماه نوامبر در اعتراض به بالا رفتن مالیات سوخت شروع شد، در چند آخرهفته‌ی گذشته پیوسته رادیکال‌تر و خشن‌تر شده است.

شنبه گذشته (پنجم ژانویه) حدود ۵۰ هزار نفر در سراسر فرانسه به خیابان رفتند که در بعضی نقاط با نیروهای پلیس درگیر شدند.

با این که امانوئل مکرون، رئیس جمهور، در برابر خواست جلیقه‌زردها عقب‌نشینی کرد و طرح افزایش بهای سوخت را پس گرفت، اما مخالفان به اکسیون‌های اعتراضی ادامه دادند. گفته می‌شود که در این میان محبوبیت مکرون به شدت فروکش کرده است.

در فرانسه شمار شرکت‌کنندگان در تظاهرات تا حدی کاهش یافته، اما “جلیقه‌زردها” در کشورهای خارجی، از جمله در ایتالیا و بلژیک و هلند، محبوبیت کسب کرده‌اند.

طی اعتراضات “جلیقه‌زردها” دست کم شش نفر کشته شده و بیش از ۱۴۰۰ نفر به طور موقت بازداشت شده‌اند.

گفته می‌شود که برخی از معترضان با به آتش کشیدن خودروها و حمله به مغازه‌ها و ساختمان‌های دولتی زیان فراوانی بار آورده‌اند.

اینرا هم بخوانید

دو اتحادیه کارگری در اسپانیا و فرانسه به کمپین بین‌المللی اعتراض علیه حکم اعدام شریفه محمدی پیوستند

در ادامه محکومیت‌های حکم اعدام برای شریفه محمدی، فعال کارگری محبوس در زندان لاکان رشت، …