فرمانده عراقی: تا چند روز دیگر موصل را از داعش پس می‌گیریم

به گفته یک فرمانده عراقی، نبرد برای بازپس‌گیری موصل در عراق از چنگ نیروهای داعش به مرحله نهایی خود رسیده است. در رقه سوریه نیز طبق گزارش‌ها، یک‌چهارم شهر از نیروهای داعش پاک شده است.

نبرد بر سر بازپس‌گیری کامل شهر موصل در عراق از دست گروه “دولت اسلامی” (داعش) ادامه دارد.

یکی از فرماندهان ارتش عراق دوشنبه ۲۶ ژوئن (۵ تیر) گفت، بازپس گرفتن موصل تا چند روز دیگر نهایی خواهد شد و ضد حمله شبه‌نظامیان داعش در حومه غربی موصل نیز که پیش از این آزادشده اعلام شده بود شکست خورده است.

بیشتر بخوانید: داعش مسجد تاریخی موصل را منفجر کرد

ژنرال عبدالغنی الاسدی از سرویس مبارزه با تروریسم عراق به خبرگزاری رویترز گفت: «تنها قسمت کوچکی از شهر، به‌خصوص در بخش قدیمی (در تسخیر داعش) باقی ‌مانده است.»

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

او افزود، از دیدگاه نظامی داعش “تمام‌شده است”. به گفته او، نفرات گروه “دولت اسلامی” روحیه جنگی و تعادل خود را از دست داده و باید میان تسلیم شدن و مرگ یکی را انتخاب کنند.

ژنرال الاسدی می‌گوید، منطقه‌ تحت کنترل داعش در موصل کم‌تر از دو کیلومتر مربع وسعت دارد.

موصل از سه سال پیش به دست نیروهای “دولت اسلامی” افتاد. در اکتبر ۲۰۱۶ نیروهای عراقی به همراه پیشمرگه‌های کرد، شبه‌نظامیان شیعه و قبایل سنی با پشتیبانی هوایی نیروهای ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا عملیات بازپس‌گیری این شهر را آغاز کردند. پس گرفتن این شهر یک پیروزی کلیدی علیه داعش محسوب ‌می‌شود.

یشروی در رقه

در همین حال به گفته گروه دیده‌بان حقوق بشر سوریه، سه هفته  بعد از ورود  به شمال رقه یک‌‌چهارم این شهر به دست رزمندگانی افتاده که با حمایت‌های هوایی، مشورتی، تجهیزاتی و هوایی نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا این عملیات را پیش می‌برند.

رقه پایتخت خودخوانده داعش در سوریه محسوب می‌شود و سقوط ‌آن شکست بارزی برای این گروه به حساب خواهد آمد.

شبه‌نظامیان کرد و عرب از نیروهای دمکراتیک سوریه بعد از یک ماه برای کامل کردن حلقه محاصره شهر در ششم ژوئن حمله به این شهر را آغاز کردند.

رامی عبدالرحمن، رئیس دیده‌بان حقوق بشر سوریه می‌گوید، از شروع این عملیات تا کنون نیروهای دمکراتیک سوریه ۲۵ درصد از شهر را تحت کنترل خود در آورده‌اند و در حال پیشروی به قسمت قدیمی شهرند.

آن‌ها تا کنون مناطق المشلب و الصناعه در جنوب شرقی و همچنین الرمانیه و صباحیه در غرب رقه را تصرف کرده‌اند.

داعش در سال ۲۰۱۴ رقه را تصرف کرد.

اینرا هم بخوانید

حملات شدید اسرائیل به غزه، آمریکا. سالیوان، توافق بر سر “خطوط کلی” آتش‌بس موقت

در ادامه حملات نیروهای اسرائیلی به مناطق مختلف غزه،‌ درگیری‌های شدیدی در خان یونس در …