فری دم ناو: سرکوب و احکام زندان علیه معلمان را محکوم میکنیم- احکام زندان برای ده معلم معترض در گیلان

در ادامه فشار و سرکوب معلمان، ده معلم معترض و عضو هیات مدیره کانون صفنی معلمان در گیلان توسط شعبه سوم دادگاه حکومتی انقلاب اسلامی گیلان هر کدام به دو سال و ده روز حبس و دو سال ممنوعیت عضویت در احزاب و گروه‌های سیاسی و اجتماعی به عنوان مجازات تکمیلی محکوم شده‌اند. اسامی این معلمان عبارتند از: محمود صدیقی‌پور، عزیز قاسم‌زاده، علی نهالی، تیمور باقری کودکانی، جواد سعیدی، طهماسب سهرابی، انوش عادلی، جهان‌بخش لاجوردی، غلام ‌رضا اکبرزاده، و یدالله بهارستانی.
این احکام به تنهایی ضد انسانی بودن و کثافت دستگاه قضائی حاکم را بازتاب میدهد. این سیستم پوسیده فقط به درد زباله دان میخورد.
جلسه دادگاه کذایی این ده معلم در ۲۳ بهمن‌ سال ۱۴۰۲ در رشت برگزار شد. از میان این معلمان عزیز قاسم زاده قبلا در ۱۷ تیر ۱۴۰۲ ابلاغیه ای از سوی هیات تخلفات اداره کل آموزش و پرورش استان گیلان مبنی بر اتهامات جدیدی دریافت کرده بود که “ایراد سخنرانی در بین حاضران و بیان سخنان ساختار شکنانه جهت تحریک سایرین و خواندن آواز با مضامین انحرافی در چندین جای” عناوین اتهامات قید شده در این ابلاغیه بودند. قاسم زاده، انوش عادلی و محمود صدیقی پور از ۱۹ فروردین ۱۴۰۲ با یک سال حکم بخاطر شرکت در تجمعات اعتراضی معلمان در زندان لاکان رشت بسر میبرند.
همچنین صبح روز جمعه ۲۴ فروردین سلمان الفتی از معلمان گیلانغرب توسط نیروهای اطلاعات سپاه بازداشت و منزل وی مورد تفتیش قرار گرفت. الفتی اردیبهشت سال گذشته نیز دستگیر و مدتی در بازداشتگاه‌ نهادهای امنیتی و زندان دیزل‌آباد کرمانشاه زندانی شد. خبر دیگر اینکه از سوی هیئت تخلفات اداری آموزش و پرورش استان البرز برای رادا مردانی یکی دیگر از معلمان مبارز پرونده ای امنیتی با اتهامات شرکت در تحصن، اعتصاب و تظاهرات غیرقانونی یا تحریک به برپایی تجمعات غیرقانونی تشکیل شده است. در خوزستان نیز سه معلم به اسامی پیروز نامی، سیامک صادقی چهرازی و علی کروشاتی بن به دادگاه احضار شده اند . آنها از سال ۱۴۰۰ چندین نوبت با پرونده سازی های اطلاعات سپاه بازداشت و هر بار با پرونده جدید قضایی مواجه شده‌اند. و خبر دیگر مربوط به صدور حکم اخراج سکینه ملکی از معلمان معترض در بندرانزلی در تاریخ شانزدهم فروردین ماه است. او ۲۸ سال سابقه خدمت دارد و با استناد به مواردی مانند “شرکت در انقلاب زن، زندگی، آزادی و پیوستن به تحصن معلمان،” توسط شعبه یکم هیات تجدید نظر رسیدگی به تخلفات اداری کارمندان گیلان از کار اخراج شده است. او پیشتر به بازنشستگی پیش از موعد و دو گروه تقلیل محکوم شده بود.
بدینگونه فشارهای امنیتی بر روی معلمان سنگین است و بدنبال اعتراضات گسترده و قدرتمند معلمان بویژه با سرگیری انقلاب زن زندگی آزادی جمهوری اسلامی در هراس از به میدان آمدن آنها و قدرت بسیج اجتماعی شان بر فشارهای خود شدت داده است. طی این مدت پرونده های امنیتی بسیاری برای معلمان در شهرهای مختلف تشکل شده است. برای معلمان بسیاری بخاطر شرکت آنها در اعتراضات احکام انفصال از خدمت، تقلیل گروه و رتبه، انفصال از خدمت، اخراج و بعضا احکام زندان صادر شده و در حال حاضر شماری از معلمان در زندانند و معلمان بیشتری در خطر دستگیری قرار دارند. اسامی معلمان زندانی عبارتند از: رسول بداقی، جعفر ابراهیمی، ناهید شیر پیشه، هاشم خواستار، عزیز قاسم زاده، انوش عادلی، محمود صدیقی پور، جواد لعل‌محمدی، محمدحسین سپهری، احمد علیزاده، زینب همرنگ. بعلاوه اینکه سیسیل کولر و ژاک پاری دو عضو اتحادیه بین المللی معلمان از فرانسه به جرم دیدار با فعالین کارگری و معلمان با یک پرونده سازی جعلی جاسوسی، از سال ۱۴۰۱ در زندانند. پرونده ای ساختگی که در جریان آن تعدادی از معلمان و فعالین کارگری و اجتماعی بازداشت شدند که شماری از آنها نیز همچنان در زندانند. برخی از معلمان که حکم داشتند با پا بند الکترونیکی آزاد شده اند.
همه این اخبار بر اقدامی عاجل در اعتراض به سرکوبگریهای گسترده حکومت در قبال معلمان تاکید دارد. یک کارزار مهم معلمان اعتراض به امنیتی کردن مبارزات و احضارها و دستگیریها با خواست مشخص بسته شدن تمامی پرونده های امنیتی برای معلمان معترض و آزادی معلمان زندانی است.
کارزاری در اعتراض به احکام صادر شده برای ده معلم معترض در حال حاضر در گیلان در جریان است. کمپین برای آزادی کارگران زندانی از کارزار برای آزادی معلمان حمایت کرده و از همه اتحادیه های کارگری و اتحادیه بین المللی معلمان خواستار حمایت همه جانبه از معلمان و محکوم کردن این فشارها بر روی معلمان و فشار آوردن برای آزادی معلمان زندانی، کارگران دربند و همه زنداانیان سیاسی است. این حکومت شلاق و زندان و پابند و اعدام و سرکوب باید در سطح جهانی بایکوت شود و از نهادهای بین المللی از جمله سازمان جهانی کار اخراج شود.
۲۵ فروردین 1403، ۱۳ آپریل 2024

اینرا هم بخوانید

اعتصاب گروههایی از کارگران پروژه ای نفت در عسلویه و تجمع بخش های مختلف بازنشستگان در کرمانشاه

شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت گزارشی از اعتصابات بخش هایی از کارگران پروژه ای …