هشدار فلین مشاور ترامپ:ایران به‌جای قدردانی، گستاخ‌تر شده است

رادیو آمریکا:هشدار فلین مشاور ترامپ:ایران به‌جای قدردانی، گستاخ‌تر شده است

مایکل فلین مشاور امنیت ملی ترامپ به ایران برای آزمایش موشکی اخیر هشدار شدیدالحن داد.

فلین که در حاشیه نشست خبری شان اسپایسر، سخنگوی کاخ سفید حاضر شده بود، گفت: اقدامات اخیر ایران، از جمله شلیک تحریک آمیز یک موشک بالیستیک و حمله به یک شناور نیروی دریایی عربستان سعودی توسط شبه نظامیان حوثی مورد حمایت آن کشور، تاکیدی است بر آنچه جامعه جهانی باید از آن آگاه باشد و آن نقش بی ثبات کننده ایران در سطح خاور میانه است.

فلین افزود: علاوه بر این، شلیک این موشک بالیستیک نادیده گرفتن قطعنامه ۲۲۳۱شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز محسوب می شود که از ایران می خواهد از هر نوع فعالیتی در رابطه با موشکهای بالیستیک قادر به حمل کلاهک هسته ای، و آزمایش چنین موشکهایی، اجتناب کند.

به گفته مشاور امنیت ملی ترامپ، این موارد تنها تازه ترین موارد یک اقدامات مشابه ایران ظرف ۶ ماه گذشته است که طی آن، نیروهای حوتی آموزش دیده و تجهیز شده توسط ایران به شناورهای نیروی دریایی امارات متحده عربی و عربستان سعودی حمله کرده اند، و شناورهای ایالات متحده و متحدانش را در حین گشت زنی در دریای سرخ تهدید کرده‌اند.

وی با انتقاد از عملکرد دولت قبل و تغییر خط مشی دولت جدید در قبال ایران گفت: دولت اوباما از واکنش مناسب به اقدامات تحریک آمیز ایران باز ماند. اقداماتی از قبیل انتقال سلاح، حمایت از تروریسم و نقض عرفهای بین المللی. دولت ترامپ این اقدامات ایران را که امنیت، شکوفایی و ثبات منطقه و ورای آن را تهدید می کند و جان آمریکاییان را در معرض تهدید قرار می دهد را محکوم می کند.فلین خاطرنشان کرد: پرزیدنت ترامپ شدیدا منتقد توافقنامه های که بین دولت اوباما و ایران منعقد شده متعددی است و همچنین از سازمان ملل متحد به خاطر ضعف و بی تاثیری آن در برابر آن کشور انتقاد کرده است. ایران به جای قدردانی از آمریکا به خاطر آن توافقها، گستاخ‌تر شده است. از امروز، ما (اقدامات) ایران را رسما ً تحت نظر قرار می دهیم.

آزمایش موشکی ایران

هشدار اخیر این مقام ارشد آمریکایی بعد از آزمایش موشکی روز یکشنبه ایران است. ابتدا مقام های ایران این آزمایش موشکی را تایید نکردند اما روز چهارشنبه ۱۳ بهمن، وزیر دفاع ایران آن را تایید کرد و گفت که این آزمایش موشکی «هیچ مغایرتی با برجام و قطعنامه ٢٢٣١ ندارد.»

تایید آزمایش موشکی بعد از واکنش شورای امنیت سازمان ملل متحد صورت گرفت.

روز سه شنبه، جلسه اضطراری شورای امنیت سازمان ملل متحد برای بررسی آزمایش موشکی اخیر ایران برگزار شد و آزمایش ایران را تایید کرد.

نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل این آزمایش موشکی را «مطلقا غیرقابل قبول» خطاب کرد و گفت این آزمایش تخطی از قطعنامه ۲۲۳۱ شواری امنیت است که در سال ۲۰۱۵ به تأیید رسیده و امضا شده است.

وی گفت: قطعنامه سال گذشته صادر نشده که صرفا این کار انجام شود بلکه آنها باید بدانند که این کار را کردیم تا به آن احترام گذاشته شود.

خانم هیلی افزود: می خواهیم مطمئن شویم ممنوعیت تصویب شده رعایت شود. دولت ما بر چنین رخدادهایی چشم نخواهد بست. ما قدرتمند عمل می کنیم و صدایمان بلند خواهد بود.

با اینکه با توافق ایران و غرب، تحریم های بین المللی هسته ای علیه ایران برداشته شد، اما هنوز تحریم های موشکی و آنچه حمایت ایران از تروریسم نامیده می شود، ادامه دارد.

شورای امنیت سازمان ملل ایران را از آزمایش موشک های بالستیک که قابلیت حمل سلاح اتمی دارند، برحذر داشته اما مقام های ایران می گویند آزمایش موشکی آنها جنبه دفاعی دارد.

روز دوشنبه ۱۱ بهمن، فاکس نیوز به نقل از یک مقام آمریکایی ادعا کرد که ایران روز یکشنبه یک موشک بالستیک موسوم به موشک «خرمشهر» آزمایش کرده است. براساس این گزارش، این آزمایش در یک سامانه موشکی در نزدیکی سمنان انجام شده است.

براساس قطعنامه شماره ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل، ایران از انجام آزمایش موشک‌های بالستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای‌ست منع شده است.

پیشتر «باب کورکر» رئیس‌کمیته روابط خارجی سنا و اد رویس رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کردند آمادگی دارند تا در همکاری تنگاتنگ با دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا تحریم‌های اقتصادی جدیدی علیه ایران اعمال کند.

——————-

فلین مشاور ترامپ: از امروز به طور رسمی ایران را زیر ذره‌بین قرار می‌دهیم

مایکل فلین، مشاور امنیت ملی آمریکا، از آزمایش اخیر موشکی ایران بشدت انتقاد کرده است. وی افزده است “ما از امروز به طور رسمی ایران را زیر ذره‌بین قرار می‌دهیم.”

آقای فلین در سخنانی گفت که “اقدامات اخیر ایران از جمله شلیک تحریک‌آمیز یک موشک بالستیک و حمله علیه یک کشتی متعلق به عربستان سعودی که از سوی ستیزه‌جویان حوثی مورد حمایت ایران انجام شده است، آنچه را که همیشه درمورد رفتار بی‌ثبات کننده ایران در خاورمیانه آشکار بوده است، تقویت می‌کند.”

آقای فلین گفت که آزمایش موشکی اخیر ایران، نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت بوده است.

ه گفته مشاور امنیت ملی آمریکا، “این تحرکات ایران، تازه‌ترین اقدامات این کشور در شش ماه گذشته است که در آن نیروهای حوثی که ایران آنها را موزش داده و مسلح کرده است به کشتیهای اماراتی و عربستانی حمله کرده و کشتیهای آمریکایی و متحدین را در دریای سرخ تهدید کرده است. در این فعالیتها و اقدامات مشابه، ایران به تهدید دوستان و متحدین آمریکا در منطقه ادامه ‌می‌دهد.”

او گفت “دولت (باراک) اوباما به این تحرکات بدخواهانه ایران پاسخ مناسبی نداده است.”

این مقام ارشد آمریکایی گفت “دولت (دونالد) ترامپ چنین تحرکاتی از سوی ایران که امنیت، رفاه و ثبات در خاورمیانه و فراتر از آن را تهدید می‌کند، و جان اتباع آمریکایی را با خطر روبرو کرده، محکوم می‌کند.”

او گفت آقای ترامپ بشدت از قراردادهای مختلفی که بین ایران و دولت (باراک) اوباما و همچنین سازمان ملل متحد به امضا رسیده است انتقاد می‌کند و آنها را “ضعیف و بی‌ثمر” می‌داند.

آقای فلن تاکید کرد: “بجای آنکه ایران از این قراردادها از آمریکا سپاس‌گذار باشد، این کشور گستاخ شده است و ما از امروز به طور رسمی ایران را زیر ذره‌بین قرار می‌دهیم.”

در همین خصوص بن رودس، معاون مشاور امنيت ملى باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا، در توییتی به این اظهارات واکنش نشان داده و گفته است: “قرارداد (با ایران) با هدف اینکه ایران از آمریکا سپاس‌گذار باشد انجام نشد. بلکه هدف آن به عقب‌گرداندن صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای ایران بود.بی بی سی

اینرا هم بخوانید

گزارش سازمان امنیت آلمان درباره فعالیت‌های جاسوسی جمهوری اسلامی

سازمان امنیت داخلی آلمان گزارش سال ۲۰۲۲ را ارائه کرد. طبق این گزارش وضعیت امنیتی …