فوت ۳۷ پزشک و پرستار بر اثر ابتلا به کرونا

به گزارش ايران اينترنشنال، محمدرضا قدیر، رییس دانشگاه علوم پزشکی قم، یک‌شنبه سوم فروردین ماه با تایید جان‌باختن دو تن از پرسنل بیمارستان‌های این شهر، از ابتلای ۱۷۰ تن از کادر درمانی قم پس از یک ماه مقابله با شیوع کرونا خبر داد.

قدیر که خود نیز در هفته‌های ابتدای شیوع کرونا در قم به این ویروس مبتلا شد و مدتی تحت قرنطینه قرار گرفت، روز یک‌شنبه سوم فروردین ماه خبر جان‌باختن طاهره اسماعیلی پرستار بیمارستان بهشتی قم و احمد سلیم‌آبادی‌دوست مسئول نقلیه بیمارستان کامکار قم را تایید کرد و گفت آنها «در راه سلامت و دفاع از جان هم‌وطنان در مقابل ویروس کرونا شهید شدند.»

او گفت که از ابتدای شیوع ویروس کرونا در استان قم حدود ۴۰ پزشک قمی مبتلا به این ویروس شده‌اند و که ۱۲۵ تن از این پزشکان در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی بستری شدند و درحال حاضر نیز یکی از پزشکان قم در بخش مراقبت‌های ویژه، آی‌سی‌یو، بستری است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی قم همچنین گفت که ۱۳۰ نفر از پرستاران نیز به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند که سه نفر از پرستاران در حال حاضر در مراکز درمانی قم بستری هستند.

از زمان شیوع ویروس کرونا در ایران تاکنون، استان گیلان و تهران و همچنین شهر بابل در استان مازندران بیشترین تعداد پزشکان و پرستاران جان‌باخته را دارند و تنها در استان گیلان ۱۷ پزشک و پرستار جان خود بر اثر ابتلا به کرونا از دست دادند.

پیشتر محمد حاجی‌جعفری، معاون دانشگاه علوم پزشکی کاشان نیز گفته بود که ۱۵ پزشک و ۵۰ پرستار در کاشان به کرونا مبتلا شده‌اند اما جزییات از وضعیت کادر درمانی مبتلا به این این ویروس و وضعیت جسمی آن‌ها را اعلام نکرد.

گیلان: ۹ پزشک، ۸ پرستار، ۶ پرسنل اداری بهداشت و درمان

در میان کادر درمانی استان گیلان تاکنون و براساس اطلاعات موجود دست‌کم ۹ پزشک، هشت پرستار و ماما، و شش نفر از کارکنان شبکه بهداشت و درمان جان خود را بر اثر ابتلا به کرونا از دست داده‌اند.

در استان گیلان دست‌کم ۹ پزشک به اسامی رضا کوچیکی‌نیا پزشک مرکز بهداشت شهر آستانه‌اشرفیه، سیامک دیوشلی پزشک بیمارستان دولتی انزلی، وحید منصف کسمایی متخصص طب اورژانس و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی گیلان، حمید لطفی پزشک جراح استخوان و مفاصل در صومعه‌سرا، محمد محمدی پزشک پرسابقه رییس اسبق نظام پزشکی و پزشکی قانونی رشت، محمدعلی ربیعی پزشک عمومی در شهر شفت، عباس مومنی دکترای علوم آزمایشگاهی در رودسر، محمد بخشعلی‌زاده عضو پیشین هیات مدیره انجمن پزشکان عمومی رشت، سهیل کیانفر پزشک متخصص ارولوژی بیمارستان گیل رشت.

نرجس خانعلی‌زاده پرستار بیمارستان میلاد لاهیجان نیز نخستین پرستار جان‌باخته در جریان مقابله با شیوع کرونا است. پس از او دست‌کم هفت پرستار، ماما و بهورز نیز در این استان جان خود را بر اثر کرونا از دست دادند. غلامرضا وثوقی‌کیا پرستار بیمارستان آریا،علی شیخ‌ مرادی پرستار بیمارستان قائم رشت، انوشه بیکیان مامای بیمارستان الزهرای رشت، ایمان معین‌زاده پرستار بیمارستان کوثر آستانه اشرفیه، ، ناهید نوشاد پرستار بیمارستان گلسار، تهمینه ادیبی سرپرستار اورژانس بیمارستان دولتی انزلی، رقیه رونقی بهورز شبکه بهداشت صومعه‌سرا از جمله جان‌باختگان کادر پرستاری و بهداشتی استان گیلان هستند.

همچنین شش نفر از پرسنل بخش‌های بهداشت و درمان در استان گیلان بر اثر ابتلا به کرونا جان باختند که شامل فیروزه خوش گفتار مسئول دبیرخانه بیمارستان فومن، داریوش پیشرو مسئول واحد تحقیقات هسته گزینش دانشگاه علوم پزشکی گیلان، اسماعیل بخشی‌پور از کارکنان بخش حسابداری بیمارستان رازی مرکز قرنطینه بیماران کرونا در رشت، جمشید محدثی مسئول امور اداری شبکه بهداشت رامسر، آل‌حسینی و زهتاب دو تن از کارکنان خدمات بیمارستان گلسار رشت می‌شوند.

بابل: ۴ پزشک، ۴ پرسنل بهداشت و درمان

در بابل نیز دست‌کم چهار پزشک به اسامی ایرج ابراهیم‌نژاد پزشک خانواده، مظفر ربیعی متخصص بیهوشی و رییس سابق دانشگاه علوم پزشکی بابل، مصطفی صمدی پزشک عمومی بابلی و صمد بابازاده پزشک خانواده بر اثر این بیماری جان‌باختند.

در این شهر سه تن از کارکنان دانشگاه علوم پزشکی به اسامی مجید اردشیری، منوچهر ساداتی و مرضیه حسینی‌نژاد نیز جان خود را از دست دادند و جواد جلالی‌نیا کارشناس بیهوشی و مسئول روابط عمومی بیمارستان یحیی‌نژاد بابل نیز بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت.

تهران: ۸ پزشک و داروساز، ۲ پرستار

در تهران پنج پزشک، دو روانپزشک و یک دکتر داروساز در مجموع هشت دکتر جان خود را بر اثر ابتلا به کرونا از دست دادند.

حبیب الله پیروی فوق‌تخصص جراحی عروق و مدیر گروه جراحی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران، موسی فتح‌آبادی، متخصص طب اورژانس بیمارستان ارتش و از مدیران گروه طب اورژانس دانشگاه تهران، عباس توسن متخصص گوش و حلق و بینی، مهدی وریجی رییس درمانگاه منطقه ۲۱ شهرداری تهران، افشار امیری متخصص روانپزشکی بیمارستان بقیه‌‌الله شهر تهران، وحید ایروانی متخصص روانپزشکی بیمارستان نیکان، کوروش گودرزی‌پور پزشک بیمارستان مفید تهران و حمیدرضا زینعلی دکتر داروساز داروخانه چهارباغ در چهاردانگه استان تهران بر اثر ابتلا به کرونا جان‌باخته‌اند.

همچنین شیرین روحانی‌راد، پزشک بیمارستان شهدای پاکدشت ورامین، که با وجود نامناسب بودن وضعیت جسمی به‌دلیل نبود پزشک جایگزین با سرم در دست به ویزیت بیماران می‌پرداخت، بر اثر ابتلا به کرونا جان باخت

در تهران، دو پرستار؛ رامین عزیزی‌‌فر پرستار بیمارستان بهارلوی تهران و مولود جعفری پرستار بیمارستان فیاض‌بخش نیز از پرستارانی هستند که خبر جان‌باختن آنها تایید شده است.

استانی‌های دیگر: ۳ پزشک، دو پرستار

دست‌کم دو پزشک و یک چشم پزشک نیز در شهرهای میان‌درود، تبریز و زابل بر اثر ابتلا به کرونا جان‌باختند. در مازندران علاوه بر پزشکانی که در شهر بابل جان‌باختند، غلامعلی معنویان پزشک عمومی شهر میان‌دورود نیز بر اثر کرونا جان باخت و در شهر زابل استان سیستان و بلوچستان نیز سعید عزیزی چشم پزشک به همین دلیل جان خود را از دست داد. در آذربایجان شرقی نیز دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز درگذشت تقی اهرچی، پزشک متخصص بیماری‌های کودکان را بر اثر ابتلا به کرونا را تایید کرد.

محسن خادم پرستار اتاق عمل بیمارستان میلاد کاشان، فریبا ایزدپناهی پرستار بیمارستان بهشتی شیراز، رضا پور ساکی پرستار بیمارستان طالقانی آبادان، عظمت موسوی مامای شبکه بهداشت ساری بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست داند.

در استان قزوین نیز هانیه عدالتی، کارمند مدارک پزشکی بیمارستان تاکستان در استان قزوین، نیز پس از ابتلا به کرونا جان سپرد.

اینرا هم بخوانید

دو اتحادیه کارگری در اسپانیا و فرانسه به کمپین بین‌المللی اعتراض علیه حکم اعدام شریفه محمدی پیوستند

در ادامه محکومیت‌های حکم اعدام برای شریفه محمدی، فعال کارگری محبوس در زندان لاکان رشت، …