قاچاقچی‌های خصولتی و دولتی گازوئیل چه کسانی هستند؟

وب سایت حکومتی آفتاب نیوز:قاچاقچی‌های خصولتی و دولتی گازوئیل چه کسانی هستند؟

گزارشگر صداوسیما با حرارت بسیاری در مورد قاچاق سوخت توسط سوختبران صحبت می‌کند، چند جوان لاغراندام بلوچ که دستگیر شده‌اند همراه پیت‌های پلاستیکی گازوئیل در پس زمینه معلوم است و خبرنگار گاهاً در میانه توضیحات با دست به آن‌ها اشاره می‌کند.

این تصویری است که سال‌ها توسط این رسانه و سایر تریبون‌های رسمی به عنوان مقصران اصلی قاچاق گازوئیل و سوخت در کشور به مردم معرفی شده است. گفتمانی که متهم ردیف اول آن کولبرو سوختبرانی هستند که در مرز‌های شرقی و غربی تردد می‌کنند.

مالک شریعتی نماینده مجلس و عضو جوان کمیسیون انرژی، اما  اخیراً در یک فایل ویدئوی روایتی کاملاً متفاوت از داستان قاچاق سوخت در کشور ارائه کرد. وی گفت: «شاید رویمان نمی‌شود بگویم ۱ و نیم میلیارد لیتر آمار رسمی قاچاق سوخت مایع نیروگاه‌های ما در سال است. این آماری است که نهاد‌های نظارتی در اختیار ما قرار داده اند، تانکر در نیروگاه تخلیه نمی‌کند و حساب‌سازی می‌شود. اگر هم (نهاد نظارتی) متوجه شد مگر چقدر جریمه‌ می‌کنند، (سوخت مایع) نه در حسابهایشان می‌آید… عمده قاچاق گازوئیل ما مال نیروگاه‌ها است. این بنده‌های خدا که اتوبوس‌هایشان را یک باک اضافه می‌زنند می‌برند مرز می‌فروشند، چیزی نیست که اصلاً! اقتصاد کلان انرژی هم از این موضوع لطمه می‌بیند»

مالکان جدید چه کسانی هستند

نیروگاه بزرگ آبادان با ظرفیت ۸۱۴ مگاوات به قیمت ۱ هزار و ۱۵ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان به ستاد اجرایی فرمان امام واگذار شد. در همان زمان برخی فعالین خوزستانی مدعی شدند که تنها قیمت زمین‌های این واحد ۳ برابر رقم مذکور است.

نیروگاه زاگرس با ۶۵۶ مگاوات با نرخی کمتر از ۸۰۰ میلیارد تومان به بنیاد شهید واگذار شد. جالب آنکه قرارگاه خاتم الانبیا نیروگاه سبلان را با ظرفیت برق بیشتر (۹۶۰ مگاوات) با نصف این قیمت (۴۵۶ میلیارد تومان) تصاحب کرد.

شرکت سرمایه‌گذاری غدیر متعلق به صندوق بازنشستگی و شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی نیرو‌های مسلح نیز توانست نیروگاه برق گیلان را تنها با قیمت ۱۳۹۴ میلیارد تومان به تملک خود درآورد.

شرکت پرشین فولاد (فتحی‌ها) نیروگاه برق اصفهان، شرکت توسعه افق انرژی خلیج فارس (بانک سپه) نیروگاه‌های مشهد و سبزوار، نیروگاه خوی گسترس انرژی پاسارگاد (بانک پاسارگاد) و نیروگاه قم، برق تهران متعلق به هلدینگ صبا (بنیاد مستضعفان) می‌باشد.دیگر نیروگاه‌های کشور نیز اغلب یا تماماً یا دارای سهامدار عمده خصولتی یا دولتی هستند.

اینرا هم بخوانید

سازمان ملل: نزدیک به یازده میلیون افغان در داخل و بیرون از افغانستان آواره هستند

تعدادی از مهاجرین افغان که از پاکستان به افغانستان برگشت داده شده اند کمشنری عالی …