قطر: اسرائیل و حماس بر سر تمدید توقف دو روزه درگیری‌ها توافق کردند

میانجی قطر شامگاه دوشنبه ۲۷ نوامبر (۶ آذر) اعلام کرد میان نیروهای اسرائیلی و حماس در غزه بر سر تمدید توقف درگیری‌ها به مدت دو روز توافق حاصل شده است.به گزارش رویترز، سخنگوی وزارت خارجه قطر در پستی در شبکه اجتماعی X گفت: توافقی برای تمدید آتش‌بس موقت بشردوستانه برای دو روز دیگر در نوار غزه حاصل شده است.

حماس همچنین اعلام کرد با قطر و مصر که مذاکرات غیرمستقیم میان دو طرف را تسهیل می‌کنند، با تمدید دو روزه آتش‌بس موافقت کرده است. مقامات رسمی اسرائیلی هنوز ابراز نظر نکرده‌اند.

یکی از مقامات حماس در تماس تلفنی با رویترز گفت: توافقی با برادران در قطر و مصر برای تمدید آتش‌بس موقت بشردوستانه برای دو روز دیگر با همان شرایط آتش‌بس قبلی صورت گرفته است.در این میان کاخ سفید واشنگتن خبر تمدید دو روزه آتش‌بس را تأیید کرده است.

پیش از این اظهارات، ضیاء رشوان، رئیس سرویس اطلاعات دولتی مصر، گفته بود که توافقنامه تمدید نزدیک است و شامل آزادی ۲۰ گروگان اسرائیلی از میان گروگان‌هایی می‌شود که حماس در حمله ۷ اکتبر به جنوب اسرائیل ربوده بود. وی افزود، در ازای این اقدام، ۶۰ زندانی فلسطینی از زندان‌های اسرائیل آزاد خواهند شد.

در روزهای اخیر پیش از پایان وقفه چهار روزه در جنگ غزه، اسرائیل پیشنهاد تمدید این توافق را به گروه اسلام‌گرای افراطی حماس داد. ایلون لوی، سخنگوی دولت گفت به حماس اطلاع داده شده است که “امکان” تمدید توقف درگیری‌ها وجود دارد. او افزود: «ما می‌خواهیم فراتر از شامگاه امروز، ۵۰ گروگان دیگر را آزاد کنیم تا همه را به خانه بازگردانیم.»

بر اساس وضعیت فعلی، وقفه در ساعت ۷ صبح فردا سه‌شنبه ۲۸ نوامبر (۶ آذر) به وقت اروپای مرکزی پایان می‌یابد. به گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از محافل امنیتی مصر، اسرائیل و حماس در حال کار بر روی جزئیات تمدید وقفه جدید هستند. اسرائیل تاکید دارد که “روز به روز” وقفه تجدید شود، در حالی که میانجیگرهای خارجی وقفه در نبردها را برای “چند روز” پیشنهاد می‌کنند.دویچه وله

اینرا هم بخوانید

۴۰۰ هزار نفر متأثر از سیل در استان سیستان و بلوچستان

معین الدین سعیدی نماینده مجلس حکومت از چابهار، در گفت‌وگو با «انتخاب»:بعد از گذشت چند …