قطعنامه آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران رای نیاورد

اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد به قطع‌نامه تهیه شده از سوی آمریکا که در پی تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران است، رای ندادند.

جلسه شورای امنیت عصر جمعه ۱۴ اوت برگزار شد و همزمان با آن مایک پومپئو، وزیرخارجه آمریکا با انتقاد از این موضوع گفته شورای امنیت در ماموریت خود که حفظ امنیت جهانی است ناکام مانده و نتوانسته ایران را در برابر اعمالش پاسخگو کند.بی بی سی

************************

گزارش رادیوآمریکا:مایک پمپئو پس از رای شورای امنیت: این نهاد در انجام اساسی‌ترین وظیفه خود ناکام ماند

وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا از رای نیاوردن قطعنامه پیشنهادی تحریم تسلیحاتی رژیم ایران در شورای امنیت سازمان ملل انتقاد کرد و گفت: این شورا در پاسخگو نگه داشتن ایران، ناکام ماند.

مایک پمپئو شامگاه جمعه ۲۴ مرداد و با صدور بیانیه‌ای گفت: شورای امنیت سازمان ملل مسئولیت دارد حافظ صلح و امنیت بین‌المللی باشد. این شورا امروز در حفظ اساسی‌ترین مسئولیت خود،‌ ناکام ماند.

مایک پمپئو افزود: این شورا قطعنامه‌ای منطقی برای تمدید ممنوعیت تسلیحاتی ۱۳ ساله ایران را رد کرد و راه را برای دستیابی اصلی‌ترین حامی تروریسم حکومتی در جهان برای خرید و فروش تسلیحات متعارف بدون محدودیت خاص از سوی سازمان ملل را برای نخستین بار در بیش از یک دهه گذشته،‌ هموار کرد.

وزیر خارجه آمریکا گفت: این ناکامی شورای امنیت در اقدام قاطعانه برای دفاع از صلح و ثبات جهانی، قابل توجیه نیست.

مایک پمپئو افزود: ایالات متحده هیچ‌گاه دوستانش در منطقه را که بیش از این از شورای امنیت انتظار داشتند، رها نمی‌کند. ما به کار برای اطمینان یافتن از این که رژیم ترور دینی از آزادی خرید و فروش تسلیحاتی که تهدیدی برای قلب اروپا، خاورمیانه و فرای آن است، برخوردار نمی‌شود، ادامه می‌دهیم.

 وزیر خارجه آمریکا ساعاتی پیش از رای‌گیری و در کنفرانسی خبری در وین گفت: «ما هرکاری در امکانات دیپلماتیک ما باشد انجام می‌دهیم تا اطمینان پیدا کنیم تحریم تسلیحاتی منقضی نمی‌شود.»

اینرا هم بخوانید

آکسفام: اسرائیل از آب به عنوان سلاح جنگی استفاده می‌کند

سازمان امدادرسان آکسفام (Oxfam) اعلام کرد تقریبا هیچ آبی در نوار غزه باقی نمانده است. این نهاد …