قوه قضائیه برای «چندمین‌بار» شروین حاجی‌پور را احضار کرد

RadioFarda

شروین حاجی‌پور، خواننده و ترانه‌سرای معترض، از احضار خود به دادگاه برای آهنگ «برای» خبر داد.

آقای حاجی‌پور روز جمعه، ۲۲ دی‌ماه، با انتشار موزیک ویدئوی جدید خود با عنوان «آشغال» در اینستاگرام نوشت: «نمی‌دانم این چندمین باریست که برای «برای» احضار می‌شوم، نمی‌دانم این ترس و بلاتکلیفی تا کی ادامه دارد.»

شروین‌ حاجی‌پور سال گذشته پس از انتشار این آهنگ، بازداشت و مدتی تحت بازداشت قرار داشت و ۱۲ مهرماه همان سال به قید وثیقه آزاد شد.

به گفته مجید کاوه، وکیل شروین حاجی‌پور، این خواننده در شعبه ۱۱ بازپرسى دادسراى سارى به «فعاليت تبليغی عليه نظام» و «ترغیب و تحریک افراد به اعمال خشونت‌آميز» متهم و دستور منع خروج او از كشور به مدت شش ماه صادر شد.

https://youtube.com/watch?v=yt-T-odSJfo%3F%26%26%26fs%3D1%26enablejsapi%3D1%26rel%3D0

آقای حاجی‌پور در پست اینستاگرامی روز جمعه با اشاره به انگیزه‌اش برای نوشتن اثر مشهورش‌ نوشت که در آن زمان برای او مهم نبوده «که هوای تهران گریبان کدام ریه‌ها را می‌گیرد»، «فقر در جیب هواداران کدام جناح سیاسی می‌نشیند» یا «انقراض پیروز چپ‌ها را به سوگ می‌نشاند یا راست‌ها را».

این خواننده معترض در ادامه نوشت: «شاید خاک را هم انحصاری کرده‌اند، شاید وطن برای ما مردم عادی نیست.»

شروین حاجی‌پوردر روزهای آغازین اعتراضات ایران آهنگ و ترانهٔ «برای» را با الهام از پست‌های کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی خواند و منتشر کرد.

در این ترانه، حاجی‌پور به دغدغه‌های مردم ایران از جمله مشکلات اقتصادی، فاصله طبقاتی، فشارهای اجتماعی و معضلات محیط زیستی پرداخته بود.

این ترانه با استقبال گسترده در داخل و خارج از ایران روبرو شد و حتی جایزهٔ بخش «آهنگ برای تغییرات اجتماعی» شصت و پنجمین دوره گرمی را از آن خود کرد.

اینرا هم بخوانید

حمایت سندیکاهای کارگری چهار کشور اروپا از تجمع همبستگی با کارگران ایران در شهر ژنو سوئیس

شماری از سندیکاها و تشکل های کارگری چهار کشور اروپایی حمایت خود را از تجمع …