قیمت نفت از۸۰ دلار گذشت

رادیو آمریکا:نفت برنت دریای شمال روز پنجشنبه هر بشکه ۸۰ دلار خرید و فروش شد؛ نرخی که از سال ۲۰۱۴ تا کنون سابقه نداشته است. نگرانی از این که به دنبال خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های گسترده علیه ایران صادرات نفت این کشور متوقف یا به شدت کم شود، عامل این افزایش قلمداد شده است.

خبرگزاری رویترز در گزارش تازه خود می نویسد، نفت «وست تگزاس» برای تحویل آینده نیز ۴۱ سنت هر بشکه افزایش یافت و به بشکه‌ای ۷۲ دلار و ۳۰ سنت رسید.

رویترز می افزاید حتی با جریان عادی نفت ایران به بازارهای جهانی در حال حاضر، میزان تقاضا تا حدی بیشتر از عرضه است و این خود دلیل دیگری برای افزایش قیمت نفت بوده است.

در همین حال روز چهاشنبه شرکت توتال فرانسه اعلام کرد که اگر آمریکا آن شرکت را از دایره تحریم‌های ایران معاف نکند، امکان ادامه پروژه چند میلیارد دلاری بهره برداری از نفت و گاز ایران منتفی خواهد شد. این خود نشان دهنده آن است که تلاش اروپایی‌ها برای حفظ برجام با مشکل روبرو شده است.

عامل سومی که موجب افزایش قیمت نفت دربازارهای جهانی شده است کاهش چشمگیر تولید و صدور نفت ونزوئلا عضو دیگر اوپک در ماه‌های اخیر است.

علاوه بر اینها، کاهش میزان ذخایر نفت خام و بنزین در ماه‌های اخیر به دلیل افزایش تقاضا، در افزایش قیمت این کالا تاثیرگذار بوده است.

در فصل تابستان به دلیل افزایش مسافرت‌ها بر میزان مصرف سوخت به شدت افزوده می شود و انتظار می‌رود باز هم از میزان ذخایر نفت و بنزین آمریکا در ماه‌های آینده کاسته شود و بر افزایش بیشتر قیمت بنزین تاثیر بگذارد.

از آن سو تحلیلگران بازار نفت بر آنند که با افزایش قیمت بنزین از مصرف آن کاسته می‌شود که این خود بر صنعت حمل و نقل و به تبع آن بر سایر بخش های اقتصاد تاثیر منفی خواهد داشت.

اینرا هم بخوانید

دستگیری ۲۹ نفر به اتهام شیطان‌پرستی در شهرستان «شیروان»

فرمانده انتظامی خراسان شمالی گفته روز گذشته در راستای اجرای طرح نور، ۲۹ نفر را …