FILE - A currency exchange bureau worker counts US dollars, as Iranian bank notes are seen at right with portrait of late revolutionary founder Ayatollah Khomeini, in downtown Tehran, Iran, in this Wednesday, Dec. 21, 2011 file photo. The SWIFT financial transaction service says it's cutting ties with Iranian banks that are subject to European sanctions. In a statement Thursday, March 14, 2012, SWIFT, the banking hub crucial to oil, financial transactions and other trade, said the EU decision "prohibits companies such as SWIFT to continue to provide specialized financial messaging services to EU-sanctioned banks," and the company was forced to act. (AP Photo/Vahid Salemi, File)

قیمت هر دلار آمریکا در بازار آزاد ایران بار دیگر «شش هزار تومان» شد

RadioFarda

گزارش‌های رسیده حاکی است که قیمت هر دلار آمریکا در بازار آزاد ارز ایران بار دیگر به رقم «شش هزار تومان» رسیده است.

در همین زمینه خبرگزاری ایلنا روز سه‌شنبه ۱۱ اردیبهشت گزارش داد که در ساعات اولیه امروز، نرخ هر دلار آمریکا در بازار آزاد به قیمت ۵۹۲۰ تومان و هر یورو به قیمت ۷۱۰۰ تومانی معامله شد.

خبرگزاری فارس نیز در بولتن قیمت‌های روز ارز، قیمت دلار در بازار آزاد ارز را جای خالی گذاشته، اما قیمت یورو را ۷۱۰۰ تومان نوشته است. سایت‌های تخصصی قیمت ارز، از اعلام نرخ آزاد دلار منع شده و هیچ کدام گزارشی در این زمینه نداده‌اند.

ایلنا می‌افزاید که نرخ موجود به نوعی «خیز دوباره دلار به سمت ۶۰۰۰ تومان است که در روزهای آخر پیش از اعمال سیاست‌های جدید ارزی در بازار مورد معامله قرار می‌گرفت».

دولت ایران برای آنچه که «ساماندهی» بازار ارز اعلام کرده است، فعالیت صرافی‌ها را متوقف نموده و سایت‌های پوشش دهنده نرخ ارز نیز دیگر قیمت دلار در بازار آزاد را منتشر نمی‌کنند و هر روز فقط نرخ دلار به قیمت ۴۲۰۰ تومان مصوب دولت را درج می‌کنند.

این نرخ در بازار آزاد به نوعی تصدیق نظر بسیاری از کارشناسان اقتصادی مبنی بر ناپایداری سیاست تک نرخی دلار، به دلیل عدم پوشش نیازهای متقاضیان است.

ایلنا می‌نویسد سیاست‌های دولت در بازر ارز موجب انتقال نقدینگی و کوچ سفته‌بازان به سمت بازار سکه و طلا شده است، به طوری که ویژگی چند نرخی بودن از بازار ازر به بازار سکه سرایت کرده و در تابلوی اعلانات صرافی‌ها برای سکه قیمت‌های متفاوتی درج شده است.

بر اساس این گزارش، دیگر ویژگی بازار سکه وجود حباب قیمت است که با افزایش بهای آن به نوعی این حباب در حال تشدید است، از همین رو قیمت هر سکه تمام با تصویر آیت‌الله خمینی، به یک میلیون و ۸۹۰ هزار تومان رسیده است.

قیمت فروش تمام سکه بهار آزادی یک میلیون و ۸۴۰ هزار تومان و نیم سکه بهار آزادی نیز ۹۴۰ هزار تومان در تابلوی اعلانات درج شده است.

قیمت دلار در بازار آزاد ایران در نیمه سال گذشته خورشیدی کمی بیش از ۳۵۰۰ تومان بود که اکنون به ۶۰۰۰ تومان رسیده است.

اینرا هم بخوانید

گزارش سازمان امنیت آلمان درباره فعالیت‌های جاسوسی جمهوری اسلامی

سازمان امنیت داخلی آلمان گزارش سال ۲۰۲۲ را ارائه کرد. طبق این گزارش وضعیت امنیتی …