لاریجانی:دولت برنامه اجرایی خود در زمینه حمایت از تولید ملی و اشتغال را به مجلس ارائه کند

ایرنا:علی لاریجانی از دولت خواست تا برنامه اجرایی خود را در زمینه حمایت از تولید ملی و اشتغال به مجلس ارائه کند.

وی روز سه شنبه در ابتدای نخستین جلسه علنی سال 1396 مجلس شورای اسلامی با تاکید بر نام گذاری امسال از سوی رهبر معظم انقلاب با عنوان سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال اظهارداشت: نخست ما از دولت می خواهیم برنامه اجرایی خود را در زمینه حمایت از تولید ملی و اشتغال به مجلس ارائه کند.
وی ادامه داد: همچنین چنانچه دولت نیازهای دیگری از نظر قانون گذاری برای حمایت از تولید ملی و اشتغال دارد هر چه سریع تر به صورت لایحه ارائه کند تا در مجلس بررسی شود.
از آنجایی که قانون برنامه ششم توسعه، مسیر اصلی کشور را در پنج سال آینده مشخص کرده و محوریت این قانون نیز تحقق اقتصاد مقاومتی است از این رو هر کمیسیون تخصصی در حوزه عملکرد، گروهی را جهت پیگیری قانون برنامه مشخص کند تا به موقع آیین نامه ها و دستور العمل های مربوطه توسط وزارت های مربوطه تدوین و تقویت کند.
در این راستا دستگاه های اجرایی نحوه کار خود را در اجرای قانون برنامه مشخص و کمیسیون های مربوطه در جریان قرار دهند، همچنین کمیسیون های تخصصی هر 6 ماه یک بار گزارشی از نحوه اجرای قانون برنامه ششم توسعه را به مجلس ارائه دهند.
لاریجانی در بخش دیگری از سخنانش از کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی که اخیرا اعضای آن در مجلس تعیین شده اند،خواست بر موضوع تولید ملی و اشتغال متمرکز شود و نحوه اجرای چند قانون تسهیل فضای کسب و کار و رفع موانع تولید و نحوه حمایت از تولید ملی کشور را توسط دستگاه‌های اجرایی پیگیری کند و چنانچه نیاز به قانونگذاری در زمینه تسهیل فضای کسب و کار وجود داشته باشد، به مجلس ارائه کنند و حداقل دو گزارش در سال جاری را به مجلس بدهند.
وی ادامه داد: کمیسیون‌های تخصصی مجلس با همکاری مرکز پژوهش ها نحوه حمایت از تولید ملی و اشتغال و جهش صادراتی را در حوزه کاری خود بررسی کنند و اقدامات لازم را با دستگاه های اجرایی مربوطه سامان دهند و ظرف یک ماه آینده برنامه کاری سال خود را به هیات رییسه ارائه کنند و همچنین تا پایان سال دو گزارش در این زمینه به مجلس ارائه کنند.
وی از هیات رییسه مجلس شورای اسلامی نیز خواست که پیگیری لازم را در این موارد انجام دهد.
رییس قوه مقننه اظهار امیدواری کرد که با تدابیر رهبر معظم انقلاب و همت سه قوه در سال 96 شاهد ارتقای تولید ملی و بهبود شرایط اشتغال در کشور باشیم.
لاریجانی در ادامه تاکید کرد شعار اقتصاد مقاومتی، تولید ملی و اشتغال که رهبری برای سال جاری اعلام کرده‌اند و سخنرانی پر مغز ایشان در ابتدای سال مهم ترین مساله اساسی کشور را مورد توجه همه قرار داد.
وی تاکید کرد: همه بخش‌های کشور باید فرصت کارآفرینی را در سال جاری مهم ترین وظیفه خود تلقی کنند، آنچه که استقلال کشور حتی از جهت سیاسی و فرهنگی تضمین می کند، امنیت ملی را تحکیم می‌بخشد و عزت ملی را تامین می‌کند و جایگاه ملت را به پیش می‌برد داشتن اقتصاد پویا و ثروت‌ زا متکی بر تولید ملی و برون گرا و صادرات محور است.
تمرکز بر تولید ملی، جلوگیری از قاچاق و ایجاد اشتغال برای جوانان علاوه بر یک نیاز واقعی در حوزه اقتصاد یک عامل مهم تعیین کننده در حوزه سیاسی، فرهنگی و امنیتی است.
لاریجانی تصریح کرد: زیرساخت‌های کشور در زمینه‌های مختلف، آمادگی جهش در تولید و صادرات را فراهم کرده و عزمی محکم با روحیه‌ای مجاهدانه دستیابی به این مهم را آسان می‌کند.
وی همچنین گفت: مجلس شورای اسلامی ساماندهی بسترهای لازم برای جهش در کارآفرینی و صادرات را بر خود فرض می‌داند و خوشبختانه در چند سال اخیر قوانین مهمی در تسهیل فضای کسب و کار و ایجاد فضای مناسب برای سرمایه گذاری تصویب شده و مخصوصا در برنامه ششم در هر بخش تکالیف روشنی در بخش صنعت، معدن، کشاورزی، آموزش، خدمات و عمران در نظر گرفته شده که اجرای درست این قوانین جهش در تولید ملی، صادرات و ایجاد اشتغال را برای کشور سامان خواهد داد.

اینرا هم بخوانید

۴۰۰ هزار نفر متأثر از سیل در استان سیستان و بلوچستان

معین الدین سعیدی نماینده مجلس حکومت از چابهار، در گفت‌وگو با «انتخاب»:بعد از گذشت چند …