لغو مجوز تشکل‌های دانشجویی در آستانه سال جدید تحصیلی

در روزهای اخیر و همزمان با نزدیک شدن سالگرد اعتراضات و آغاز سال تحصیلی جدید، حکومت اقدام به لغو مجوز چندین تشکل دانشجویی در دانشگاههای مختلف کرده است.گزارش کانال «دانشجویان متحد» در این باره

مقام‌های دانشگاه علامه تهران ضمن «لغو مجوز انجمن دانشجویی آزاداندیش» این دانشگاه، اقدام به تصرف و تخلیه دفتر این انجمن در دانشکده اقتصاد کردند.

کانال تلگرامی «دانشجویان متحد» گزارش داد که «در پی انتشار خبر لغو مجوز انجمن آزاداندیش توسط معاونت فرهنگی دانشگاه علامه، حراست دانشکده اقتصاد بدون توجه به فرایندهای حقوقی و بدون اطلاع قبلی اقدام به تخلیه دفتر انجمن آزاداندیش دانشکده اقتصاد کرده است.»

این گزارش می‌افزاید که «حراست دانشکده اقتصاد درحالی خودسرانه اقدام به تخلیه دفتر انجمن آزاداندیش کرده که هیچ پاسخی در مورد اقدام خود ارائه نکرده و «باعث مفقود شدن برخی وسایل شخصی دانشجویان» حین تصرف و تخلیه دفتر این انجمن شده است.

*انجمن آزاداندیش دانشگاه علامه نیز در بیانیه‌ای «یورش نیروهای حراست به دفتر این انجمن در دانشکده اقتصاد» این دانشگاه را محکوم کرد و تاکید داشت که «تعرض به تشکل‌ها و نهادهای دانشجویی، در حکم تعرض به حیات سیاسی و کنش جمعی دانشجویان» است.

*در دانشگاه علوم پزشکی کرمان نیز به گفته فعالان دانشجویی «در مجموع سه تشکل دانشجویی وجود داشته است که دو تشکل آن همسو» با دولت بوده و مقام‌های این دانشگاه فعالیت‌های یک تشکیل دیگر یعنی «انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کرمان» را محدود کرده‌اند.

*همچنین مقام‌های این دانشگاه، مهران احمدبیگی دبیرکل فعلی این انجمن را پس از اعتراضات زن، زندگی، آزادی به «۶ ماه تعلیق و منع استفاده از امکانات رفاهی تا پایان دوره تحصیل» محکوم کرده‌اند و برای دبیرکل سابق آن، عرفان عظیم‌پور، نیز حکم «۲۴ ماه تعلیق از تحصیل و تغییر محل تحصیل» صادر کرده‌اند.

*در دانشگاه علوم پزشکی تبریز هم رئیس هیات نظارت بر تشکل‌های دانشجویی این دانشگاه در ۲ مرداد ماه سال جاری، حکم «توقف فعالیت‌های انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم‌پزشکی تبریز به مدت ۶ ماه» را ابلاغ کرد.در این ابلاغیه تاکید شده بود که «حکم قطعی بوده و از زمان ابلاغ، لازم الاجرا است» و به این ترتیب فعالیت این انجمن در دانشگاه علوم پزشکی تبریز متوقف و ممنوع شد.

*در دانشگاه علم و صنعت تهران نیز مقام‌های این دانشگاه با شکایت رییس حراست و یکی از اعضای هیئت نظارت، به «تعلیق ۵ ماهه انجمن دانشجویی رویش» حکم دادند.در حکم منع فعالیت انجمن دانشجویی رویش، دلیل صدور این حکم بیانیه این انجمن در «اعتراض به فضای سرکوب و ارعاب ایجاد شده در دانشگاه» عنوان شده است.

* مدیران دانشگاه نوشیروانی بابل اقدام به «لغو مجوز» و منع فعالیت «انجمن فرهنگ و تمدن اسلامی» این دانشگاه کردند.بنابر گزارش کانال دانشجویان متحد، مقام‌های دانشگاه نوشیروانی بابل حتی دستور لغو مجوز این انجمن را به صورت کتبی اعلام نکردند و آن را «بر خلاف روال قانونی فقط به صورت شفاهی به اعضای انجمن» اعلام کرده‌اند.

اینرا هم بخوانید

سازمان ملل می‌گوید: «شمار زیادی از مجروحان دریافت کمک‌ها درغزه با گلوله زخمی شده‌اند»

سازمان ملل می‌گوید که تعداد زیادی از زخمی‌های کاروان کمک‌های بشردوستانه غزه با گلوله زخمی …