مجلس آلمان ممنوعیت برقع و نقاب را به تصویب رساند

نمایندگان حزب “سبزها” و “چپ‌ها” به طرح ممنوعیت استفاده از برقع و نقاب رای منفی دادند و آن را “چاپلوسی دولت در برابر عوامفریبان” راستگرا دانستند. بر اساس مصوبه، امکان سلب “حق رای” افراد برقع‌پوش منتفی نیست.

مجلس آلمان (بوندس‌تاگ) شامگاه پنجشنبه (۲۷ آوریل) لایحه‌ای را به تصویب رساند که بر اساس آن کارمندان دولت، نظامیان و قاضیان دادگستری آلمان از پوشاندن کامل چهره‌ی خود ممنوع شدند. این طرح با آرای احزاب ائتلافی دولت (حزب سوسیال دمکرات و اتحادیه‌ی دمکرات مسیحی و سوسیال مسیحی) به تصویب رسید. نمایندگان حزب “سبزها” و “چپ‌ها” که در اپوزیسیون هستند، به طرح ممنوعیت برقع و نقاب رای منفی دادند.

موارد استثنایی نادر

بر پایه‌ی طرح یادشده، همچنین چهره‌ی کارمندان دولت “در رابطه با وظایف اداری” آنان باید قابل شناسایی باشد. ساکنان آلمان نیز موظفند در صورت لزوم (مثلا هنگام رای‌گیری) پوشش خود را کنار بزنند تا هویتشان در مقایسه‌ی چهره با عکس برگه‌ی شناسایی آنان ممکن شود. تعیین هویت افراد از این طریق،  به‌ویژه هنگام صدور اجازه‌ی اقامت برای آنان ضروری است.

بیشتر بخوانید: آلمان یک گام به ممنوع کردن برقع نزدیک شد

علاوه بر موارد یادشده، اعضای کمیته‌های برگزاری انتخابات و هیئت‌های اجرایی این نهادهای مدنی، نیز موظف به رعایت مفاد قانون ممنوعیت برقع و‌ نقاب هستند. طبق “قانون انتخابات آلمان” می‌توان حتی “حق رای” را از افرادی که حاضر به نشان دادن چهره‌ی خود نیستند، سلب کرد. تنها مواردی که برای افراد خطرات “جانی، شغلی و سلامتی” در بر دارد یا سبب “سرایت بیماری” می‌شود، از حوزه‌ی اجرایی این قانون خارج شده است.

رد ممنوعیت کلی استفاده از برقع

توماس د مزیر، وزیر کشور آلمان، در جلسه‌ی رای‌گیری بوندس‌تاگ با اشاره به اهمیت تقویت روند همپیوندی افراد با جامعه‌ی آلمان از طریق تصویب قانون گفت که “ما باید مرزها و ارزش‌های خود را در رابطه با فرهنگ‌های دیگر مشخص کنیم و نشان دهیم” تا مهاجران بتوانند خود را با موازین آلمان هماهنگ کنند. او طرح ممنوعیت برقع و نقاب “در همه‌ی بخش‌های اجتماعی” را رد کرد و گفت این امر در مغایرت با قانون اساسی آلمان قرار دارد.

بیشتر بخوانید: اکثریت آلمانی‌ها: برقع و روبنده را ممنوع کنید

حزب سوسیال دمکرات آلمان نیز خواست “ممنوعیت پوشش چهره به طور کلی” را که چندی است در اتریش به مرحله‌ی اجرا گذاشته شده، “نادرست” خواند و گفت “عاقلانه همین است که کارمندان دولت با برقع در برابر شهروندان ظاهر نشوند”.

نمایندگان احزاب “سبزها” و “چپ‌ها” قانون یادشده را “غیرضروری و عامه‌پسند” ارزیابی و تاکید کردند که در آلمان “نظامی و قاضی و عضو کمیته‌ی رای‌گیری” که از برقع یا نقاب استفاده کند، وجود ندارد. به نظر این احزاب دولت تنها برای اجرای خواست‌های حزب راستگرای “آلترناتیو برای آلمان” این لایحه را به تصویب رسانده است. این احزاب بدین جهت تصویب این لایحه را “چاپلوسی در مقابل عوامفریبان” راستگرا می‌دانند.

اینرا هم بخوانید

عاطفه رنگریز، فعال حقوق زنان، خبر از پرونده‌سازی جدید علیه خود داده است.

عاطفه رنگریز، فعال حقوق زنان، خبر از پرونده‌سازی جدید علیه خود داده است.عاطفه از پرونده‌سازی …