محاکمه جاسوس سپاه پاسداران در دادگاهی در برلین

در آلمان رسیدگی به اتهامات دانشجویی پاکستانی که گفته می‌شود به احتمال برای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اطلاعات جمع‌آوری می‌کرده، آغاز شده است. مراکز و افراد یهودی هدف جاسوسی متهم ۳۱ ساله بوده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، شعبه‌ی رسیدگی به پرونده‌های امنیتی دادگاه عالی برلین از امروز چهارشنبه (۸ مارس/ ۱۸ اسفند) بررسی اتهامات شخصی را آغاز کرده که احتمال می‌رود جاسوس جمهوری اسلامی در آلمان باشد. این فرد سید مصطفی ح. و شهروند پاکستان معرفی شده که گفته می‌شود از مراکز یهودیان و مقامات این مراکز جاسوسی کرده است. جاسوسی احتمالا با هدف جمع‌آوری اطلاعات برای حملات تروریستی صورت گرفته است.

نا بر متن دادخواست، متهم ۳۱ ساله دست‌کم یک سال مشغول جمع‌آوری اطلاعات از اهداف احتمالی در آلمان، فرانسه و دیگر کشورهای غرب اروپا بوده است. بر این اساس، این فرد از طرف یگانی ویژه از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مأموریت داشته است.

راینهولد روبه از حزب سوسیال دمکرات آلمان و رئیس پیشین انجمن آلمان در اسرائیل از جمله افرادی است که اعلام شده بود دانشجوی پاکستانی زندگی روزمره او را زیر نظر داشته و مسیرهای آمد و رفت او را کنترل می‌کرده است. گفته می‌شود که متهم افزون بر این درباره یک استاد فرانسوی-‌اسرائیلی دست به جاسوسی زده است. این استاد در یک دانشسرای عالی اقتصاد در پاریس شاغل است.

شبکه اول تلویزیون آلمان پیش از این از “جاسوسی ناشیانه”ی متهم پاکستانی خبر داده بود. بر این اساس، سید مصطفی ح. برای “سفارش‌دهند‌ه‌ی احتمالی خود، یعنی ایران” گزارشی با پاورپوینت و به زبان انگلیسی تهیه کرده که در آن هم اشتباهات املایی به چشم می‌خورد و هم اطلاعاتی نادرست درباره سیر زندگی راینهولد روبه.

متهم  پاکستانی در سال ۲۰۱۲ به عنوان دانشجو به آلمان آمد و در سال ۲۰۱۶ دستگیر شد. تا پایان ماه مارس (۱۱ فروردین) ۷ جلسه‌ی رسیدگی دیگر به اتهامات او برگزار خواهد شد.رادیو آلمان

اینرا هم بخوانید

حملات شدید اسرائیل به غزه، آمریکا. سالیوان، توافق بر سر “خطوط کلی” آتش‌بس موقت

در ادامه حملات نیروهای اسرائیلی به مناطق مختلف غزه،‌ درگیری‌های شدیدی در خان یونس در …