مخالفت ناتو با برنامه ترامپ برای احیای شکنجه

دونالد ترامپ می‌خواهد احیای روش‌های مناقشه‌برانگیز شکنجه در جریان بازجویی از متهمان به اقدامات تروریستی را بررسی کند. مؤتلفان غربی او اما نظری کاملا متفاوت دارند. حتی برخی از جمهوری‌خواهان آمریکا نگران‌اند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری جدید آمریکا، اعلام کرد که می‌خواهد روش‌های خشونت‌آمیز در جریان بازجویی از افراد مظنون به دست دشتن در اقدامات تروریستی را دوباره به راه اندازد؛ روشی که باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، آن را ممنوع کرده بود.

در نخستین واکنش، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، خواستار پایبندی کامل به حقوق بین‌الملل شد که اقدامات خشونت‌آمیز اینچنینی را ممنوع کرده است.

استولتنبرگ در بروکسل گفت: «تمامی عملیات ناتو همواره در چارچوب حقوق بین‌الملل انجام خواهد گرفت». دبیرکل ناتو تأکید کرد: «این سیاست ناتو بوده و خواهد بود».

بریتانیا، مؤتلف دیرین ایالات متحده نیز در رابطه با این موضوع از ترامپ فاصله گرفت. سخنگوی ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا، در لندن گفت که هیچ نوعی از شکنجه یا رفتار غیرانسانی قابل تحمل نخواهد بود. او در عین حال با نیم‌نگاهی به سفر در پیشِ ترزا می به واشنگتن افزود که مناسبات تنگاتنگ با ایالات متحده اما امکان گفت‌وگو درباره اختلاف نظرها را به‌وجود می‌آورند.

همچنین جرمی کوربین، رهبر اپوزیسیون بریتانیا، از ترزا می خواسته است که شکنجه موسوم به “القای حس غرق شدن” را محکوم کند. این نوع از شکنجه، شیوه‌ای است که در آن با بستن پارچه‌ای به دور سر و صورت متهم و خیس کردن آن، حس خفگی در آب را به او القا می‌کنند. رئیس حزب کارگر بریتانیا، خطاب به نخست‌وزیر محافظه‌کار کشورش گفت: «نه آمریکا، بلکه ارزش‌های ما را در درجه اول قرار دهید».

“شکنجه قطعا کارساز است”

ترامپ روز چهارشنبه (۲۵ ژانویه/ ۶ دی) در مصاحبه‌ای با فرستنده‌ی تلویزیونی “ای‌بی‌سی” گفته بود، در مبارزه با اسلام‌گرایان “با آتش بایستی به جنگ آتش رفت”. او گفته بود، اطمینان دارد که در این رابطه شکنجه “قطعا” کارساز خواهد بود. رئیس جمهوری جدید آمریکا همچنین در ارتباط با “القای حس غرق شدن” افزوده بود: «من نمی‌خواهم کسانی در خاورمیانه سر دیگران را ببرند (…) و ما اجازه نداشته باشیم کاری بکنیم».

سیا و پنتاگون تصمیم می‌گیرند

ترامپ در عین حال گفته بود، به تصمیمی عمل خواهد کرد که جیمز متیس، وزیر دفاع و مایک پومپئو، رئیس جدید سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سی‌آی‌ای) درست بدانند. این هر دو نفر البته در سنای آمریکا علیه شکنجه سخن گفته‌اند. ترامپ ادامه داده بود: «اگر آنها نخواهند از این روش‌ها استفاده کنند، خوب نکنند. اما اگر بخواهند، من روی آن کار خواهم کرد».

دونالد ترامپ در جریان کارزار انتخاباتی ریاست جمهوری آمریکا از بازگشت به شیوه‌‌ی “القای حس غرق شدن” دفاع کرده بود و حتی خود از به جریان انداختن روش‌های “خیلی خیلی بدتر” سخن گفته بود.

جان مک‌کین، سناتور جمهوری‌خواه که خود به عنوان اسیر جنگی در ویتنام شکنجه شده بوده، از بازگشت دوباره روش‌های مناقشه‌برانگیز بازجویی ابراز نگرانی کرده است. روزنامه “نیویورک تایمز” به تازگی از برنامه‌هایی برای تأسیس زندان‌های سری سازمان سیا در خارج از مرزهای آمریکا گزارش داده بود.رادیو آلمان

37277192_301

اینرا هم بخوانید

چهار زندانی سیاسی به اتهام دست داشتن در آتش‌سوزی زندان اوین،مجموعا ۳۳ سال زندان محکوم شدند

در پی برگزاری آخرین جلسه رسیدگی به پرونده متهمان آتش‌سوزی زندان اوین در مهر ماه …