مرکل مذاکرات موازی بر سر آینده روابط اروپا و بریتانیا را رد کرد

روندِ پایان رسما آغاز شد. نامه رسمی برکسیت به اتحادیه اروپا تحویل داده شد. حال مذاکرات دو ساله روند خروج آغاز می‌شود. صدراعظم آلمان اما مذاکرات هم‌زمان روند خروج و آینده روابط بریتانیا و اروپا را رد کرده است.تیم بارو، سفیر بریتانیا در اتحادیه اروپا، روز چهارشنبه (۲۹ مارس/ ۹ فروردین) تقاضانامه بریتانیا برای خروج از اتحادیه اروپا را به دونالد توسک، رئیس شورای اروپا تحویل داد.

توسک در شبکه اجتماعی توییتر نوشت، نامه رسمی بریتانیا را “پس از ۹ ماه” دریافت کرده است. بدین ترتیب با اجرایی شدن رسمی ماده ۵۰ پیمان لیسبون، روند خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا عملا آغاز شده است.

در این میان آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، به دولت بریتانیا اطمینان داد که مذاکرات بر سر خروج آن کشور از اتحادیه اروپا “عادلانه” خواهد بود. مرکل روز چهارشنبه در برلین گفت: «ما به عنوان اتحادیه اروپا مذاکرات آتی را عادلانه و سازنده پیش خواهیم برد».

صدراعظم آلمان همچنین ابراز امیدواری کرد که بریتانیایی‌ها هم همین‌گونه به مذاکرات برکسیت بپیوندند. ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا پیش از امضای نامه خروج از اتحادیه اروپا، در گفت‌وگویی تلفنی با آنگلا مرکل، بر حفظ روابط تنگاتنگ بریتانیا و اروپا تأکید کرده بود.

رد “مذاکرات موازی”

آنگلا مرکل اما با خواست دولت بریتانیا مبنی بر مذاکرات موازی، هم بر سر روند خروج و هم بر سر آینده روابط بریتانیا و اتحادیه اروپا، مخالفت کرد. به گفته‌ی مرکل، نخست بایستی چگونگی تفکیک روابط تنگاتنگ بریتانیا و اتحادیه اروپا روشن شود. صدراعظم آلمان افزود: «تازه پس از روشن شدن این مسایل است که در نهایت می‌توانیم، البته امیدواریم در آینده نزدیک، درباره مناسبات آینده‌مان گفت‌وگو کنیم».

نخست‌وزیر بریتانیا در تقاضای خروج کشورش از اتحادیه اروپا، خواستار مذاکرات هم‌زمان و موازی بر سر هر دو موضوع شده بود. در نامه لندن به کمیسیون اتحادیه اروپا آمده است: «ما ضروری می‌دانیم هم‌هنگام با توافق بر سر چگونگی خروج از اتحادیه اروپا، بر سر چگونگی همکاری آتی‌مان نیز به توافق نظر برسیم».

آنگلا مرکل همچنین تصریح کرده است که قصد بریتانیا برای خروج از اتحادیه اروپا برای بسیاری از مردم اروپا “با نگرانی‌های مشخصی در رابطه آینده‌شان مرتبط” است. او هم‌زمان ابراز امیدواری کرده که “بریتانیا و اتحادیه اروپا شرکایی نزدیک باقی بمانند”.

ابهام تداوم اقامت شهروندان اروپایی در بریتانیا

صدراعظم آلمان همچنین در سخنان خود اطمینان خاطر داد که دولت‌اش برای مصالح آلمانی‌های مقیم بریتانیا خواهد کوشید. او تأکید کرد که خروج قطعی بریتانیا از اتحادیه اروپا نباید زندگی آنان را تحت‌تأثیر قرار دهد.

هنوز روشن نیست که آیا پس از اجرای برکسیت شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا کماکان خواهند توانست در بریتانیا زندگی کنند یا نه. این مسئله خود یکی از موضوع‌های مذاکرات آتی دو طرف خواهد بود؛ مذاکراتی که اکنون می‌تواند، با تحویل تقاضای رسمی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در روز ۲۹ مارس، آغاز شود.

بازگشت پس از خروج؟

نخست‌وزیر بریتانیا نامه خروج این کشور از اتحادیه اروپا را روز ۲۸ مارس امضا کرد. حال پس از تحویل این نامه رسمی به اتحادیه اروپا، مذاکرات دو ساله بر سر نحوه خروج بریتانیا آغاز خواهد شد. بریتانیا اولین کشوری است که از اتحادیه اروپا خارج می‌شود. این تصمیم را مردم این کشور در جریان یک همه‌پرسی در ماه ژوئن ۲۰۱۶ گرفتند.

ترزا می شامگاه چهارشنبه (۲۹ مارس) در پارلمان این کشور درباره برکسیت سخنرانی خواهد کرد. در متن منتشرشده این سخنرانی آمده است: «ما مجموعه‌ای بزرگ از اقوام و ملت‌های گوناگون با تاریخی پرافتخار و آینده‌ای درخشان هستیم و حالا که این تصمیم برای خروج از اتحادیه اروپا اتخاذ شده، زمان آن است که دوباره به سوی هم بازگردیم».رادیو آلمان

اینرا هم بخوانید

سازمان ملل: نزدیک به یازده میلیون افغان در داخل و بیرون از افغانستان آواره هستند

تعدادی از مهاجرین افغان که از پاکستان به افغانستان برگشت داده شده اند کمشنری عالی …