مرکل و ترامپ درباره چه موضوعاتی گفت‌وگو می‌کنند

آنگلا مرکل در سفر به آمریکا باید خود را برای گفت‌وگوهایی دشوار با دونالد ترامپ آماده کند. موضوعاتی هم‌چون تجارت بین‌المللی، ناتو، بحران پناهجویی و اتحادیه اروپا در کانون مذاکرات رهبران آلمان و آمریکا قرار دارند.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، در روز جمعه (۱۷ مارس / ۲۷ اسفند) با دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد. موضوعات و مشکلات مختلفی در دستور کار رهبران دو کشور وجود دارند که می‌توانند بر همکاری آتی میان اتحادیه اروپا و آمریکا تاثیرگذار باشند.

موضوع مهاجرت و پناهجویی

دونالد ترامپ در دومین فرمان خود بار دیگر به مدت دست‌کم ۳ ماه ورود شهروندان ۶ کشور عمدتاً مسلمان به آمریکا را ممنوع کرد. این ممنوعیت شامل شهروندان کشورهای ایران، سودان، سوریه، لیبی، یمن و سومالی می‌شود. دولت ترامپ دلیل این اقدام را جلوگیری از ورود “تروریست‌ها” به خاک آمریکا اعلام کرده است.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، مخالف چنین اقداماتی است و پیشاپیش به این تصمیم ترامپ انتقاد کرده است. مرکل تصریح کرده که مبارزه با تروریسم نمی‌تواند “توجیهی” برای این اقدام باشد. به گفته صدراعظم آلمان مقابله با تروریسم “نباید انسان‌هایی را که ملیت یا دین مشخصی دارند به‌طور عمومی و کلی در مظان اتهام قرار دهد”.

بیشتر بخوانید: تعویق سفر صدراعظم آلمان به آمریکا به دلیل بارش شدید برف

ترامپ پیش از پیروزی در انتخابات نیز از سیاست‌‌های مرکل در قبال پناهجویان به شدت انتقاد کرده و آن را “اشتباهی کاملاً فاجعه‌بار” خوانده بود.

در پی امضای نخستین فرمان ترامپ در مورد ممنوعیت ورود شهروندان برخی کشورها به آمریکا، خانم مرکل اعلام کرد که این فرمان “در تناقض با اساس ایده کمک‌های بین‌المللی به پناهجویان و همکاری‌های بین‌المللی است”.

ناتو

گرچه ترامپ پس از انتقادهای شدید از ناتو تا حدودی مواضع خود را تعدیل کرد، اما هنوز در ذهن سیاستمداران اروپایی عبارات ترامپ هم‌چون کابوسی ترس‌آور نقش بسته‌اند. ترامپ در زمان کارزار انتخاباتی‌اش مدعی شده بود که پیمان نظامی ناتو “کهنه” شده و کارایی خود را از دست داده است.

اما اختلاف واقعی میان آمریکا و کشورهای اروپایی بر سر تامین هزینه‌های این پیمان نظامی است. کشورهای عضو ناتو داوطلبانه متعهد شده‌اند که تا سال ۲۰۲۴ حدود ۲ درصد از تولید ناخالص ملی خود را صرف هزینه‌های امنیتی و نظامی کنند.

بیشتر بخوانید: مخالفت مرکل با ممنوعیت ورود اتباع هفت کشور مسلمان به آمریکا

ایالات متحده “آشکارا” بیش از این میزان صرف هزینه‌های نظامی می‌کند، اما دولت آلمان در مقابل بسیار کمتر از این مقدار به هزینه‌های نظامی اختصاص می‌دهد.

ترامپ در گفت‌وگوهایش با مرکل خواهد کوشید دولت آلمان را ترغیب کند که هر چه زودتر به وعده‌های خود برای افزایش بودجه نظامی جامه عمل بپوشاند.

نزاع‌های بین‌المللی

نگرانی و ترس‌های اولیه در مورد نزدیکی ترامپ به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، اکنون دیگر رنگ باخته است. با وجود این هنوز تردید‌هایی در مورد سیاست ترامپ در قبال روسیه وجود دارد.

چگونگی مناسبات آمریکا با روسیه تاثیری مستقیم بر نزاع بین‌المللی هم‌چون درگیری‌های خونین در اوکراین و سوریه دارد.

بیشتر بخوانید: ترامپ: فصل تازه عظمت آمریکا آغاز شده است

ترامپ سیاست آمریکا در کشورهایی نظیر افغانستان، سوریه و لیبی را بر اساس مقابله با تروریست‌های اسلام‌گرا تعیین کرده است. اما آلمان در این مبارزه بر ثبات سیاسی در منطقه و جلوگیری از بی‌خانمانی و آوارگی شهروندان این کشورها نیز تاکید می‌کند.

آمریکا اعلام کرده که به کمک‌های خود به دولت افغانستان ادامه خواهد داد. مرکل ضمن حمایت از این سیاست، از ترامپ تقدیر کرده است، اما هنوز مواضع آمریکا در قبال سوریه و لیبی برای آلمانی‌ها ناروشن است.

اتحادیه اروپا

یکی از موضوعات اصلی در گفت‌وگوهای رهبران دو کشور آلمان و آمریکا بر سر موضوع خروج بریتانیا از اتحادیه اروپاست.

ترامپ اقدام بریتانیا برای خروج از اتحادیه اروپا را الگویی برای کشورهای دیگر این اتحادیه خواند و از آن استقبال کرد.

اما خانم مرکل بر وحدت اتحادیه اروپا و اتخاذ سیاستی مشترک در همه زمینه‌ها، به‌ویژه در حوزه اقتصادی و مالی، تاکید دارد. مشاوران ارشد ترامپ تا کنون بارها اعلام کرده‌اند که مایلند اختلافات تجاری میان آمریکا و کشورهای اروپایی را نه از طریق گفت‌وگو با اتحادیه اروپا، بلکه از طریق مذاکرات دو جانبه با این کشورها حل کنند.

آلمان به شدت مخالف دور زدن اتحادیه اروپا و نهاد‌های وابسته به آن از سوی آمریکا در مذاکرات مختلف اقتصادی، سیاسی و حتی امنیتی است.

تجارت

دونالد ترامپ تا کنون بارها اعلام کرده است که “فقط” مدافع منافع آمریکا و شرکت‌های اقتصادی این کشور است. او پیمان‌های بین‌المللی هم‌چون TPP (پیمان همکاری کشورهای حوزه اقیانوس آرام) و “نفتا” (پیمان تجارت منطقه آزاد میان آمریکا، کانادا و مکزیک) را زیر سوال برده و آنها را مانع تامین منافع کشورش می‌داند.

هنوز سیاست ترامپ در قبال پیمان همکاری میان آمریکا و اتحادیه اروپا در زمینه ایجاد منطقه آزاد تجاری (TTIP) روشن نیست. اما آلمان به شدت مخالف انزوای اقتصادی در عرصه بین‌المللی است و آن را برای تجارت جهانی خطرناک می‌داند.

بیشتر بخوانید: هشدار آلمان به کشورهای اروپا: از مذاکرات دوطرفه با آمریکا بپرهیزید

یکی از موضوعات مورد اختلاف دیگر موازنه مثبت تجاری آلمان است که هم‌چون خاری در چشم دولت آمریکا محسوب می‌شود. دولت آمریکا مدعی است که آلمان از ضعف پول یورو بهره برده و کالاهای بیشتری به آمریکا صادر می‌کند و به این دلیل ایالات متحده قادر به ایجاد توازن تجاری در معاملات خود با آلمان نیست. آلمان در مقابل مدعی است که میزان حجم صادرات در حیطه اختیارات اتحادیه اروپاست و ارزش مبادله یورو نیز از سوی بانک مرکزی اتحادیه اروپا تنظیم می‌شود.

رادیو آلمان

اینرا هم بخوانید

عاطفه رنگریز، فعال حقوق زنان، خبر از پرونده‌سازی جدید علیه خود داده است.

عاطفه رنگریز، فعال حقوق زنان، خبر از پرونده‌سازی جدید علیه خود داده است.عاطفه از پرونده‌سازی …