مرگ ۱۷ غیر نظامی در پی حمله هوایی ائتلاف بین‌المللی به رقه

“دیده‌بان حقوق بشر سوریه” می‌گوید حمله هوایی ائتلاف بین‌المللی به شهر رقه در سوریه جان ۱۷ غیر نظامی را گرفته است. نیروهای ائتلاف به همراه نیروهای کرد و عرب برای بازپس‌گیری رقه با “دولت اسلامی” در نبرد هستند.

فعالان سوری می‌گویند در پی حمله هوایی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش به رهبری آمریکا به شهر رقه دست‌کم ۱۷ غیرنظامی جان خود را از دست داده‌اند. رقه در شمال سوریه و از پایگاه‌های اصلی گروه تروریستی “دولت اسلامی” (داعش سابق) است. دیده‌بان حقوق بشر سوریه مستقر در لندن که اطلاعات خود را از فعالان سوری در محل می‌گیرد، با توجه به شمار زیاد مجروحان، از احتمال افزایش تلفات خبر داده است.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه می‌گوید در حملات هوایی شامگاه پنجشنبه (۹ ژوئن/ ۱۹ خرداد) از جمله یک کافی‌نت در حومه‌ی غربی رقه هدف قرار گرفته است. این نهاد روز دوشنبه هم اعلام کرده بود که در حملات هوایی ائتلاف بین‌المللی به رقه ۲۱ غیر نظامی کشته شده‌اند. راستی‌آزمایی بی‌طرفانه‌ی اخبار فعالان محلی به دشواری ممکن است.

همزمان حمله‌ی گسترده‌ی “نیروهای سوریه دموکراتیک” متشکل از شبه‌نظامیان کرد و عرب به رقه ادامه دارد. این حمله که  با هدف بازپس‌گیری رقه از روز سه‌شنبه آغاز شده، با مقاومت سرسختانه‌ی ستیزه‌جویان “دولت اسلامی” روبه‌رو شده است. ایالات متحده که در رأس ائتلاف بین‌المللی از عملیات بازپس‌گیری رقه حمایت می‌کند، اعلام کرده که تنها در روز چهارشنبه ۲۲ بار به مواضع داعش در این شهر حمله هوایی شده است. به گفته‌ی سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده – پنتاگون – صدها نیروی آمریکایی به عنوان مشاور این حمله را همراهی می‌کنند.

برآورد می‌شود که تا ۲ هزار و ۵۰۰ ستیزه‌جوی “دولت اسلامی” در رقه باشند. ائتلاف بین‌المللی ضد داعش می‌گوید نزدیک به ۲۰۰ هزار نفر از ساکنان این شهر تا کنون گریخته‌اند. سازمان ملل برآورد می‌کند که هنوز ۱۶۰ هزار غیر نظامی در این شهر باشند.رادیو آلمان

اینرا هم بخوانید

تجمع مقابل وزارت خارجه سوئد در اعتراض به مماشات این دولت با جمهوری اسلامی و آزادی حمید نوری

یکشنبه ۱۶ ژوئن اعتراض به مماشات دولت سوئد با جمهوری اسلامی در رابطه با آزادی …