مسکن ۱۵ درصد گران می‌شود

ایلنا:حسن محتشم رئیس انجمن انبوه‌سازان تهران با بیان اینکه بازار مسکن تا انتخابات ریاست جمهوری آرام خواهد بود گفت: پیش‌بینی می‌شود در سال 96 بازار مسکن با افزایش قیمت 15 درصدی به رونق برسد.

رئیس انجمن انبوه‌سازان تهران با بیان اینکه بازار مسکن تا انتخابات ریاست جمهوری آرام خواهد بود گفت: پیش‌بینی می‌شود در سال 96 بازار مسکن با افزایش قیمت 15 درصدی به رونق برسد.وی  با اشاره به تاثیرپذیری بازار مسکن از فضای انتخابات ریاست جمهوری گفت: در تمام دنیا بازارهای اقتصادی تحت تاثیر فضای انتخاباتی قرار می‌گیرند اما میزان تاثیرپذیری این بازارها از فضای انتخاباتی متفاوت است.

وی ادامه داد: از دیگر نکات مهم این است که این دوره از انتخابات دوره دوم ریاست جمهوری آقای روحانی است و تجربه نشان داده است که احتمال پیروزی رئیس جمهوری‌ فعلی در دوره دوم بیشتر است و شرایط تاثیرپذیری بازارهای اقتصادی و فضای اجتماعی کشور در این وضعیت متفاوت از زمانی است که دو دوره ریاست جمهوری به اتمام رسیده باشد.

رئیس انجمن انبوه‌سازان تهران با تاکید بر اینکه معتقد هستم تا خرداد ماه و پیش از انتخابات ریاست جمهوری بازار مسکن، بازار آرامی خواهد بود گفت: تا خرداد ماه روال عادی ادامه خواهد داشت چرا که معمولاً در این بازه زمانی نقدینگی وارد بازار مسکن نمی‌شود و تعداد معاملات افزایش پیدا نمی‌کند.

محتشم با بیان اینکه نقل و انتقالات مسکن و افزایش معاملات در این حوزه از تابستان آغاز می‌شود ادامه داد: شرایط اقتصادی مردم تغییری نکرده است و این شرایط در حال حاضر اجازه نمی دهد سرمایه‌های جدید وارد بازار مسکن شود.

وی با اشاره به سیاست‌های دولت یازدهم برای کاهش نرخ تورم گفت: سیاست اقتصادی مهم دولت در چهار سال گذشته کاهش نرخ تورم بوده که برای رسیدن به این هدف و ماموریت گردش نقدینگی در بازارها کند و یا مهار شده است که این موضوع باعث عدم ورود سرمایه های جدید به بازارهایی مانند بازار مسکن شده است.

رئیس انجمن انبوه‌سازان تهران با اشاره به وضعیت بازار مسکن در سال 96 اظهار داشت: به طور قطع یکی از سیاست‌های دولت فعلی و دولتی که احتمالاً بر سر کار می‌آید افزایش اشتغالزایی خواهد بود که برای رسیدن به این ماموریت باید در اقتصاد کشور رونق نسبی به وجود بیاید و برای تحقق این امر رونق از بخش مسکن باید شروع شود.

محتشم ادامه داد: هر چند که بخش صنعت ساختمان سهم 15 درصدی از اقتصاد کشور دارد اما در  طول چهار سال گذشته این بخش از اقتصاد در رکود بوده اما به نظر می‌رسد با توجه به اینکه صنایع متعددی با صنعت ساختمان مرتبط هستند، مسکن امسال به رونق می‌رسد.

وی تاکید کرد: برای ایجاد رونق نسبی در اقتصاد باید صنعت ساختمان وارد رونق شود چرا که تاثیر بسیار زیادی در تحرک در ایجاد اشتغال در سایر صنایع دارد.

رئیس انجمن انبوه‌سازان تهران با بیان اینکه به طور قطع مسکن امسال به رونق می‌رسد گفت: پیش‌بینی می‌شود این رونق با افزایش قیمت 15 درصدی همراه باشد.

محتشم افزود: طبق تصمیم دولت نرخ دستمزد 14 درصد افزایش پیدا کرده، همچنین هزینه‌های ساخت مسکن با افزایش 30 درصدی همراه بوده و پیش‌بینی می‌شود هزینه خدمات هم در این حوزه افزایش پیدا کند. بنا بر این تمام این موضوعات در قیمت مسکن تاثیرگذار خواهند بود و پیش‌بینی می‌کنیم امسال قیمت مسکن 15 درصد گران‌تر شود.

وی با بیان این که ایجاد افزایش قیمت به دنبال ایجاد رونق یک موضوع طبیعی در اقتصاد است، گفت: امیدواریم این افزایش تورم نسبی در بخش مسکن کنترل شده باشد.

رئیس انجمن انبوه‌سازان تهران با تاکید بر اینکه به هیچ وجه نمی‌توان گفت ثابت ماندن قیمت مسکن در طول چهار سال گذشته دستوری بوده است، اظهار داشت: قیمت‌ها در بازار مسکن نمی‌تواند دستوری باشد چرا که شرایط این بازار تاثیرپذیر از شرایط حاکم بر اقتصاد کلان است و در شرایطی که برای مهار تورم گردش نقدینگی کندتر شد طبیعی است که با کاهش تولید و با کاهش سرمایه‌گذاری و کاهش تقاضا در بازار مواجه باشیم.

اینرا هم بخوانید

۴۰۰ هزار نفر متأثر از سیل در استان سیستان و بلوچستان

معین الدین سعیدی نماینده مجلس حکومت از چابهار، در گفت‌وگو با «انتخاب»:بعد از گذشت چند …