مسکو دخالت سایبری در انتخابات آمریکا را انکار کرد

دولت روسیه هرگونه مشارکت این کشور در حملات سایبری و اعمال نفوذ در روند انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را قویا رد کرد و تکرار مدعیات را خام‌دستانه و ناشی از “توهم” خواند.

سخنگوی کرملین می‌گوید ادعاهای سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا مبنی بر دخالت روسیه در جریان انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده، در سطح سرویس‌های مخفی جهانی نیستند. دیمیتری پسکوف روز دوشنبه (۲۰ دی/۹ ژانویه) این گونه اتهامات را “آماتوری” خواند.

پسکوف افزود: «ما دیگر از این حرف‌ها خسته شده‌ایم. این ادعاها توهمی بیش نیستند.»

سخنگوی کرملین گفت، مثل قبل روشن نیست که چه اطلاعاتی منجر به این نتیجه‌گیری شده‌اند. پسکوف افزود: «سیاستمداران آمریکایی بهتر است به جای توهم و به جای احساسات و حملات عاطفی، به گفت‌وگوی هوشمندانه روی بیاورند.»

مقامات نهادهای اطلاعاتی آمریکا روزهای پنجشنبه و  جمعه (۵ و ۶ ژانویه)، گزارش‌ خود مبنی بر احتمال کارزاری سایبری در رقابت‌های انتخاباتی آمریکا را به باراک اوباما و دونالد ترامپ ارائه دادند. جیمز کلپر، هماهنگ‌کننده سازمان‌های امنیتی آمریکا، جان برنان٬ رئيس سازمان سیا و جیمز کومی، رئیس اف‌بی‌آی در این دیدارها حضور داشتند.

در پایان گزارش این مقامات آمده که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه این کاررزار را به راه انداخته تا جریان رقابت‌ها به نفع ترامپ و به زیان هیلاری کلینتون تمام شود.

یک روز پیش از این دیدار، جیمز کلپر در جلسه پرسش و پاسخ کمیته‌ای در سنای آمریکا، مداخله روسیه در انتخابات آمریکا را فراتر از هک توصیف کرده و گفته بود که روسیه مستقیما در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا دخالت کرده است. به گفته کلپر فقط روسیه می‌تواند مسئول انتشار اطلاعات در زمان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باشد. ترامپ قبلا چنین ادعاهایی را “خنده‌دار و مسخره” توصیف کرده بود

در این گزارش هشدار داده شده که مشابه چنین دخالتی از سوی کرملین در کشورهای متحد آمریکا نیز دیده شده است.

بیشتر بخوانید: دونالد ترامپ: هک‌کردنها هیچ تاثیری بر نتیجه انتخابات نداشته است

دونالد ترامپ البته نتیجه‌گیری این نهادها مبنی بر دخالت هکرهای روسی را رد نکرده اما این ادعا را که روس‌ها موجب پیروزی او در انتخابات شدند تکذیب کرده است. پیشتر نیز او مخالفان خود را به انگ‌زنی‌های سیاسی متهم کرده بود.

رئیس جمهوری منتخب آمریکا در صدد است به فوریت و پس از مراسم تحلیفش در ۲۰ ژانویه، برنامه‌ای عاجل برای حراست در برابر حملات سایبری به جریان بیندازد.

بیم لیتوانی از هکرهای روس

لیتوانی از جمله کشورهایی است که از بیم حملات سایبری هکرهای روسی، احداث یک بانک اطلاعاتی عظیم را متوقف و معلق کرده است.

داریو ژوانیسکی، رئیس امنیت داخلی لیتوانی در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه از احتمال دخالت سرویس‌های اطلاعاتی روسی در امور ادارات تابعه این کشور ابراز نگرانی کرده است.

ژوانیسکی گفته که شواهدی مبنی بر احتمال نفوذ جاسوسان روس در طرح گسترش فیبرنوری لیتوانی در دست هست.

لیتوانی عضو ناتوست و کمیسیونی دولتی در این کشور، طرح یادشده را که هزینه آن ۵۷ میلیون یوروست، در سال گذشته به عنوان یک خطر امنیتی معرفی کرد.

هر دو شرکت مجری این پروژه یعنی  Arcus Novus و AmberCore DC، هرگونه ارتباط با سرویس‌های اطلاعاتی روسی را تکذیب کرده و نسبت به این ادعا اقامه دعوی کرده‌اند.رادیو آلمان

اینرا هم بخوانید

سازمان ملل: نزدیک به یازده میلیون افغان در داخل و بیرون از افغانستان آواره هستند

تعدادی از مهاجرین افغان که از پاکستان به افغانستان برگشت داده شده اند کمشنری عالی …