معافیت ۱۲۰روزه آمریکا برای عراق جهت پرداخت پول برق ایران

رویترز به نقل از یک مقام آمریکایی از صدور مجوز آمریکا برای عراق جهت پرداخت پول برق ایران خبر داده است. با این مجوز عراق می‌تواند پول برق وارداتی ایران را به بانک‌های غیرعراقی واریز کند.آمریکا با امضای یک “معافیت” تحریمی جدید، عراق را به واریز پول برق خریداری‌شده از ایران به حساب بانک‌‌های غیرعراقی قادر کرده است.

به گزارش رویترز، یک مقام آمریکایی که حاضر به افشای نام خود نشد اعلام کرد که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا سه‌شنبه ۱۸ ژوئیه  سند معافیت ۱۲۰روزه پرداخت بدهی عراق به ایران از این طریق را امضا کرده است.

این مقام آمریکایی گفت، ایالات متحده امیدوار است که با این اقدام از فشارهای ایران به عراق برای دسترسی به این پول کاسته شود.این نخستین بار است که آمریکا واریز چنین پرداخت‌هایی به بانک‌های غیرعراقی را مجاز می‌سازد.

پول‌هایی که در بانک‌های غیرعراقی سپرده‌گذاری می‌شوند نیز مانند بانک‌های عراقی مشمول محدودیت‌‌اند و در صورت صدور مجوز آمریکا ایران قادر خواهد بود به این پول صرفا برای پرداخت هزینه کالاهای بشردوستانه  دسترسی پیدا کند.رویترز می‌نویسد، نمایندگی ایران در سازمان ملل تا کنون در این زمینه اعلام موضع نکرده و روشن نیست که آیا ایران از فشار خود بر عراق خواهد کاست یا نه.

اینرا هم بخوانید

بیانیه مشترک فعالین انقلاب «زن زندگی آزادی»، جنبش زنان و تشکل‌های دانشجویی و دانش‌آموزی درباره «انتخابات»

 رای و انتخاب ما انقلاب «زن زندگی آزادی» است که با گام‌ها و فریادهایمان در …