معاون مرکل: مداخله آمریکا در خاورمیانه موجب بروز بحران پناهندگی شد

زیگمار گابریل، معاون صدر اعظم آلمان، در واکنش به اظهارات دونالد ترامپ، رئیس جمهور منتخب آمریکا، نسبت به سیاست‌های مهاجرتی آلمان گفت که در وهله اول این مداخله آمریکا در امور خاورمیانه و عدم مدیریت صحیح آن بود که موجب بروز بحران پناهجویی شد.

 ترامپ در گفتگو با روزنامه بیلد آلمان، سیاست مهاجرتی آنگلا مرکل، صدراعظم این کشور، را یک “اشتباه فاجعه بار” خواند.

ترامپ در این مصاحبه گفته است: “به نظر من پذیرفتن این همه این مهاجر غیرقانونی یک اشتباه فاجعه‌بار بود، از هر کجایی که آمده بودند.”وی که روز جمعه (۲۰ ژانویه) سوگند وفاداری یاد می‌کند، افزوده است: “و هیچ کسی نمی‌داند که آن‌ها (مهاجران) از کجا می‌آیند.”تاکنون حدود ۸۹۰ هزار نفر به عنوان مهاجر و پناهجو از طریق یونان و بالکان وارد آلمان شده‌اند.این مهاجران پس از آنکه خانم مرکل، سیاست درهای باز برای پناهندگان را اعلام کرد راهی آلمان شدند.

زیگمار گابریل، معاون خانم مرکل، همچنین آقای ترامپ را برای اظهاراتش در مورد شرکت‎های خودروسازی آلمان مورد انتقاد قرار داد. آقای ترامپ گفته بود اگر این شرکت‌ها بخواهند محصولات خود را در آمریکا به فروش برسانند و کارخانه‌های خود را در کشور دیگری چون مکزیک مستقر کنند، مالیات ۳۵ درصدی به محصولات آنها تعلق خواهد گرفت.

ترامپ گفت که به شرکت‌های خودروسازی توصیه می‌کند “بیخود وقت خود را با ساختن کارخانه در مکزیک تلف نکنند.اظهارات  ترامپ برای شرکت‌های خودروسازی در آلمان یک تهدید تلقی می‌شود و در پی آن سهام شرکت بی ام دبلیو ۱.۴% داشته است.همچنین در پی این اظهارات سهام فولکس واگن به میزان ۲% و سهام بنز به میزان ۱.۸% کاهش داشته است.بی بی سی

اینرا هم بخوانید

عاطفه رنگریز، فعال حقوق زنان، خبر از پرونده‌سازی جدید علیه خود داده است.

عاطفه رنگریز، فعال حقوق زنان، خبر از پرونده‌سازی جدید علیه خود داده است.عاطفه از پرونده‌سازی …