ناتو: ما با افغانستان می‌مانیم

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو گفته است ۳۹ متحد و همکار ناتو امروز در نشست وزرای دفاع این سازمان در بروکسل دوباره تعهد کردند تا افغان‌ها را در تأمین امنیت کشورشان کمک کنند و نگذارند که افغانستان دوباره به یک پناهگاه امن برای “تروریست‌های” بین‌المللی تبدیل شود.

دبیرکل ناتو امروز پنجشنبه ۸ سرطان/تیر در یک نشست خبری همچنین در پاسخ به یک خبرنگار درباره وجود پناهگاه‌های شورشیان در مناطق مرزی پاکستان گفت مطرح کردن این مسأله به عنوان بخشی از راه حل پایان جنگ در افغانستان است.

آقای استولتنبرگ با اشاره به حملات خونین در کابل گفت: “در ماه‌های اخیر صدها غیرنظامی بی‌گناه کشته شدند. دقیقا، از روی همین دلیل است که حضور ما در افغانستان مهم است. امروز، ما تعهد پایدار خود را با افغانستان دوباره مورد تأیید قرار می‌دهیم. ماموریت حمایت قاطع ناتو بعد از ۲۰۱۷ نیز ادامه خواهد داشت.”

او اضافه کرد که ناتو تعداد نیروهای خود را در افغانستان افزایش می‌دهد. این سازمان نظامی تاکنون رسما در باره شمار دقیق این نیروهای جدید اطلاعاتی نداده اما خبرگزاری‌ها گزارش کرده‌اند ناتو در نظر دارد حدود ۳۰۰۰ نیروی بیشتر به افغانستان اعزام کند.

دبیرکل ناتو از دولت افغانستان خواست تا به تعهدات خود در زمینه انجام اصلاحات کلیدی در راستای حکومتداری خوب و حاکمیت قانون، مبارزه با فساد و حمایت از حقوق زنان و دختران عمل کرده و روند را تسریع کند.

۲ سال پس از پایان ماموریت رزمی ناتو در افغانستان، کشورهای عضو این پیمان نظامی توافق کردند چند هزار نیرو به منظور آموزش، مشورت‌دهی و همکاری به افغانستان بفرستند.

نشست وزرای دفاع کشورهای عضو ناتو امروز در بروکسل پایتخت بلژیک برگزار شد. یکی ازمحورهای اصلی این نشست، ماموریت پشتیبانی ناتو از نیروهای امنیتی افغانستان بود.

طارق شاه بهرامی، سرپرست وزارت دفاع افغانستان در این نشست، افغانستان را نمایندگی کرد. وزارت دفاع افغانستان اخیرا اعلام کرده بود که خواست اصلی افغانستان از این نشست فشار آوردن بر اسلام آباد و برخورد جدی آن با گروه‌های “تروریستی” و “افراطگرا” در قلمرو پاکستان است.

ملا هبت‌الله، رهبر گروه طالبان در پیامی به مناسبت عید فطر با اشاره به حضور آمریکایی‌ها و متحدانش در افغانستان گفته بود: “هر قدر آنها بر حضور و افزایش نیروهای خود در افغانستان اصرار کنند، بی‌ثباتی در منطقه بیشتر افزایش می‌یابد.”

ماموریت حمایت قاطع ‘

پس از پایان ماموریت ۱۳ ساله رزمی ناتو در افغانستان (ایساف)، این سازمان، ماموریت جدیدش را زیر نام حمایت قاطع از اول جنوری/ژانویه ۲۰۱۵ آغاز کرد.

ناتو در حال حاضر ۱۳۴۵۹ نیرو در افغانستان دارد. از جمله ۳۹ کشوری که در این ماموریت شرکت دارند، آمریکا ، ایتالیا و آلمان بیشترین سهم را در تشکیل نیروهای ناتو در افغانستان دارند.

آمریکا رهبری آموزش، مشورت و کمک را در جنوب و شرق افغانستان به عهده دارد. آلمان در شمال و ایتالیا در غرب و ترکیه در پایتخت افغانستان این مسئولیت را به عهده دارند.

نیروهای بین‌المللی بعد از سال ۲۰۰۱ میلادی وارد افغانستان شدند و در این مدت حدود ۳۴۰۰ نظامی آنان در این کشور کشته شدند. آمریکا با از دست دادن ٢٣٠٠سرباز بیشترین تلفات نیروهای خارجی را در این جنگ متحمل شده است.

نام‌های کشورهای که رهبری ماموریت “حمایت قاطع” در بخش‌های مختلف افغانستان را به دست دارند
نام تعداد سرباز مناطق تحت رهبری
آمریکا ۶۹۴۱ جنوب و شرق افغانستان
آلمان ۹۸۰ شمال افغانستان
ایتالیا ۱۰۳۷ غرب افغانستان
ترکیه ۵۵۸ پایتخت افغانستان

نقش نیروهای ناتو در چارچوب ماموریت ‘حمایت قاطع ‘، آموزش، مشاوره و کمک‌رسانی به حدود ۳۵۰ هزار نیروی امنیتی افغانستان است که مسئولیت تأمین امنیت در سراسر این کشور را از آغاز سال ۲۰۱۵ به عهده گرفتند.

سران ناتو در نشست وارسا/ورشو در جولای/ژوئیه ۲۰۱۶ تصمیم گرفتند که ماموریت ناتو را در افغانستان پس از ۲۰۱۶ نیز تمدید کنند و در آستانه نشست کنونی سران این سازمان، کشورهای شرکت کننده در ماموریت ناتو بر ادامه پشتیبانی از ماموریت حمایت قاطع تاکید کرده و گفتند که نیروهای امنیتی افغانستان در حال بهبود هستند اما آنها هنوز نیازمند حمایت ناتو هستند.

موضوعات مرتبط

اینرا هم بخوانید

بیانیه کانون صنفی معلمان ایران (تهران) در محکومیت صدور حکم اعدام برای شریفه محمدی

جنبش زن زندگی آزادی به عنوان یکی از مهمترین جنبش های تاریخ معاصر ایران واجد …