نامه سرگشاده به سازمان جهانی کار، نهادهای حقوق بشر و یونیسف در باره قتل کولبران در ایران

با این نامه میخواهیم توجه شما سازمانهای جهانی کار و نهادهای حقوق بشر را درباره تبدیل شدن مرزهای غرب و شرق ایران(کردستان، آذربایجان غربی، کرمانشاه و سیستان و بلوچستان) را به قتلگاه کولبران، جلب کنیم و از شما تقاضا داریم علیه این توحش آشکارا ضد انسانی رژیم تبهکار اسامی در ایران را تحت منگنه فشار قرار دهید. و خواهان قطع شلیک توسط مرزبانان بطرف کولبران شوید.

سالهای سال است که هزاران نفر از جوانان و کارگران بیکار از سن نوجوانی و زیر سال تا سالمند ٧٠ ساله در مرزهای غرب و شرق ایران به کولبری مشغولند. در این سالها صدها نفر از این کولبران در مرزها مورد حملات مسلحانه با سلاحهای جنگی و ساچمه ای توسط نیروهای مرزبان فرار میگیرند.

هر روز در اثر شرایط اقتصادی و تورم بالا زندگی بر مردم ایران تلختر میشود. پیدا کردن موقعیت شغلی در تعدادی از استانها از جمله در کردستان، سیستان و بلوچستان و خراسان شمالی برای جوانان تحصیلکرده کم و کمتر شده، اخراج و بیکارسازی و تعطیلی پروژه های ساختمانی که کارگران این مناطق مشغول بکار بودند، بیشتر شده، بیمه بیکاری، تامین معیشت، دارو و امکانات رفاهی که زندگی جوانان و کارگران بیکار شده را تامین کند، وجود خارجی ندارند.

سیل روی آوری به کولبری افزایش چشمگیری دارد.

حکومت جمهوری اسلامی ایران، با قوانینی که فقط روی کاغذ سیاه شده، صدور کارت کولبری را به تصویب رسانده، اما اخذ کارت کولبری طبق گفته های کولبران در سخت ترین پروسه اداری انجام میشود. تعداد معدود کولبران که کارت کولبری هم دارند، حاضر به تن دادن به قوانین گمرکی و ادرای نیستند.

هزاران جوان و کارگری بیکار هم اکنون مشغول کولبری هستند. کولبران از روی ماجاری با بارهای سنگین باید ساعتها در مناطق صعب العبور از ارتفاعات بسیار سخت سنگی و جنگلی عبور کنند، ساعتها در گرو گذاشتن جان برای نان زندگی هزاران نفر کولبر شده است.

حکومت اسلامی ایران هر روز تعداد مرزبانان را بیشتر و آنها را با تجهیزات جنگی و ساچمه ای مسلح کرده است.

در آبان و آذر ماه سال جاری شمسی(١٤٠٢) چندین کودک کولبر در حین کولبری در مرزهای کُردستان مجروح شده‌اند که بالاترین آمار طی سال‌های اخیر بوده است. اسامی و هویت کودکان کولبر زخمی آبان ماه؛

۱ـ شهرام امینی ۱۷ ساله اهل سقز، در تاریخ ۹ آبان ۱۴۰۲ در مرز بانه در اثر انفجار مین مجروح شد.

۲ـ مبین (فامیلی نامشخص) ۱۶ ساله و اهل نودشه، در تاریخ ۱۷ آبان ۱۴۰۲ در مرز نودشه با شلیک مستقیم نیروهای هنگ‌مرزی مجروح شد.

۳ـ آرین محمدی ۱۴ ساله و اهل سنندج، در تاریخ ۲۳ آبان ۱۴۰۲ در مرز بانه با شلیک مستقیم نیروهای هنگ‌مرزی زخمی شد.

۴ـ ایمان (فامیلی نامشخص) ۱۷ ساله و اهل سنندج، در تاریخ ۲۳ آبان ۱۴۰۲ در مرز بانه با شلیک مستقیم نیروهای هنگ‌مرزی زخمی شد.

۵ـ بارزان عثمانی ۱۷ ساله و اهل سقز، در تاریخ ۲۴ آبان ۱۴۰۲ در مرز بانه با شلیک مستقیم نیروهای هنگ‌مرزی زخمی شد.

۶ـ حمیدرضا حافظی ۱۷ ساله و اهل سقز، در تاریخ ۲۴ آبان ۱۴۰۲ در مرز بانه با شلیک مستقیم نیروهای هنگ‌مرزی زخمی شد.

۷ـ فرزاد حسینی ۱۷ ساله و اهل سقز، در تاریخ ۲۴ آبان ۱۴۰۲ در مرز بانه با شلیک مستقیم نیروهای هنگ‌مرزی زخمی شد.

۸ـ ماهان موسوی ۱۶ ساله و اهل سقز، در تاریخ ۲۷ آبان ۱۴۰۲ در مرز بانه با شلیک مستقیم نیروهای هنگ‌مرزی زخمی شد.

۹ـ سرکوت عباسی ۱۶ ساله و اهل سقز، در تاریخ ۲۶ آبان ۱۴۰۲ در مرز بانه با شلیک مستقیم نیروهای هنگ‌مرزی زخمی شد.

۱۰ـ دانا فرج‌پور ۱۷ ساله و اهل سقز، در تاریخ ۲۶ آبان ۱۴۰۲ در مرز بانه با شلیک مستقیم نیروهای هنگ‌مرزی زخمی شد.

١١ـ زانا دهقان، کودک کولبر ١۷ ساله اهل شهر سقز با تیراندازی نیروهای هنگ‌مرزی در نوار مرزی هه‌نگەژال بانە زخمی شد.

١٢ـ سیروان شریفی، کودک کولبر ١٧ سالە با تیراندازی نیروهای هنگ‌مرزی در مرز هه‌نگه‌ژال بانه زخمی شد.

١٣ـ سیروان شریفی، کودک کولبر ١٧ سالە با تیراندازی نیروهای هنگ‌مرزی در مرز هه‌نگه‌ژال بانه زخمی شد.

اسامی سه کودک کولبر جانباخته در ارتفاعات برفی مریوان ـ اورامان به نام‌های فرهاد خسروی ۱۴ ساله، آزاد خسروی ۱۷ ساله و اسماعیل ساوجی نژاد ۱۶ ساله شوک بزرگ انسانی و اجتماعی بود که برای مردم فراموش شدنی نیستند.

فاروق علیزاده، کودک ١٧ ساله کولبر، بامداد یکشنبه، ۵ آذر (۲۶ نوامبر)، در مرز هنگه‌ژال بانه با شلیک مستقیم نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران کشته شد. با کشته شدن این کودک کولبر، شمار کولبران کشته‌شده در مرز بانه در دو ماه اخیر به هفت نفر رسید. پنج تن از این کولبران پس از سفر سه هفته پیش ابراهیم رئیسی به کردستان و اظهار مخالفت او با کولبری، کشته شده‌اند.

با استناد به آمار ثبت شده در میدیای اجتماعی(کولبر نیوز و هه نگاو) از ابتدای پاییز، از اول مهرماه تا اول آذرماه ١۴٠۲، جمعاً ١۵۴ کولبر در مناطق مرزی کوردستان بر اثر عواملی هم‌چون تیراندازی مستقیم نیروهای هنگ‌مرزی، ضرب و شتم توسط نیروهای نظامی رژیم و رفتن روی مین، کشته و زخمی شده‌اند.

از این تعداد جمعاً ۹ کولبر کشته و ١۴۵ کولبر نیز زخمی شده‌اند. از مجموع ١۵۴ کولبری که کشته و زخمی شده‌اند ١۴۱ مورد معادل (%٩۲) با تیراندازی مستقیم نیروهای نظامی صورت گرفته است.

اسامی کودکان کشته شده، آمار سه ماه مهر، آبان و آذز سال ١٤٠٢ سند گویایی است از جنایتهای بی شمار حکومت اسلامی در ایران.

ما از شما تقاضا داریم علیه این توحش آشکارا ضد انسانی رژیم تبهکار اسلامی را تحت منگنه فشار قرار دهید. و خواهان قطع شلیک توسط مرزبانان بطرف کولبران شوید. کودک کشی کودکان کولبر را محکوم کنید. و رژیم حکومت اسلامی ایران را به عنوان رژیم آپارتاید جنسیتی، ضد کودک تحریم کنید. از سازمان یونیسف تقاضا داریم، به جرم کودک کشی و تبدیل کردن زندگی به میدان جنگ و گرفتن حق حیات کودکان بجرم تلاش برای معیشت، رژیم تبهکار اسلامی را در دادگاه های بین المللی محاکمه کنید.

نسان نودینیان

دبیر کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری ایران

تلفن تماس و ایمیل آدرس

0049 1714130061

nasan.nodinian@gmail.com

اینرا هم بخوانید

۱۲ نفر از فعالین حقوق زنان در رشت روز دهم اسفند در دادگاه حاضر می‌شوند

شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران:۱۲ نفر از فعالین حقوق زنان در رشت روز دهم …