نبردهای سنگین در سودان؛ ۱۸۵ کشته و یک هزار ۸۰۰ نفر زخمی

بنا بر گزارش سازمان ملل، تا شامگاه دوشنبه حداقل ۱۸۵ نفر کشته و یک هزار ۸۰۰ نفر زخمی شده‌اند. 

نبردهای سنگین بین نیروهای ارتش به فرماندهی ژنرال عبدالفتاح البرهان و نیروهای شبه نظامی موسوم به “نیروهای واکنش سریع” به فرماندهی ژنرال محمد حمدان دقلو در خارطوم، پایتخت سودان و دیگر شهرهای این کشور همچنان ادامه دارد.

دامنه درگیری‌ها در سومین روز به محلات مسکونی و غیر نظامی نیز کشیده شد و در روز چهارم (سه‌شنبه ۲۹ فروردین) هم خبری از کاهش آتشباری نیست.کمیته پزشکان سودانی روز دوشنبه ۱۷ آوریل با انتشار بیانیه‌ای خواستار قطع بمباران بیمارستان‌ها و حملات به آمبولانس‌ها شد. به گزارش سازمان عفو بین‌الملل، درگیری‌های نظامی موجب قطع آب و برق در بخش‌های وسیعی از کشور شده است.

موافقت با آتش بس ۲۴ ساعته

سودان با تقریبا ۴۶ میلیون نفر جمعیت، به لحاظ وسعت سومین کشور بزرگ قاره آفریقا محسوب می‌شود که دارای ذخائر غنی نفت و طلا است.

این کشور اکنون درگیر جنگ قدرت بین نظامیان حاکم شده است. از سوی دیگر جامعه جهانی تلاش می‌کند تا از بروز یک جنگ داخلی تمام عیار در سودان جلوگیری کند و طرفین را به آتش بس و نشستن در پشت میز مذاکره فراخوانده است.

ژنرال عبدالفتاح البرهان، فرمانده نیروهای ارتش روز دوشنبه در یک گفتگوی تلفنی با فرستنده تلویزیونی “اسکای” گفته است که “هر جنگی با مذاکره به پایان می‌رسد حتی اگر حریف شکست هم خورده باشد.»

سی‌ان‌ان عربی روز سه‌شنبه به نقل از ژنرال محمد حمدان دقلو، فرمانده نیروهای واکنش سریع سودان اعلام کرد که با پیشنهاد برقراری آتش‌بس به مدت ۲۴ ساعت موافقت کرده است.دویچه وله

اینرا هم بخوانید

مجمع تشخیص مصلحت در واکنش به نامه آملی لاریجانی:لایحه حجاب به تایید هیات عالی نظارت رسیده‌است

مرکز رسانه و روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام اعلام کرد: لایحه حمایت از خانواده …