نتانیاهو: اجازه نمی‌دهیم ایران در سوریه سنگر بگیرد

رادیو فردا:نخست‌وزیر اسرائیل مجددا هشدار داده‌است که کشورش، تثبیت حضور ایران در همسایگی خود در خاک سوریه را نخواهد پذیرفت، و خروج نیروهای آمریکایی از سوریه نیز، سیاست‌های دولت او را تغییر نخواهد داد.

بنیامنین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، که این روزها در چند مورد بر ادامه عملیات نظامی علیه ایران و متحدان آن در خاک سوریه تاکید کرده، روز چهارشنبه پنجم دی‌ماه نیز اظهارات مشابهی را مطرح کرد.

نتانیاهو در جمع خلبان‌های نیروی هوایی ارتش اسرائیل گفت «ما اجازه نخواهیم داد که ایران در سوریه سنگر بگیرد».

نخست‌وزیر اسرائیل که در حال حاضر وزیر دفاع کشورش نیز هست، افزوده «به‌شکل قوی و تهاجمی، دست به اقدام خواهیم زد؛ و همین روزها هم مشغول انجام این اقدامات هستیم».

حملات موشکی به اهدافی در نزدیکی دمشق

سخنرانی آقای نتانیاهو ساعاتی پس از آن انجام شده که ارتش اسرائیل دست به انجام عملیات تازه‌ای در خاک سوریه زد و آن‌طور که هفته‌نامه آمریکایی نیوزویک از قول یک منبع وزارت دفاع آمریکا گزارش داده، یکی از اهداف اصلی این عملیات نیز «افراد ارشد حزب‌الله» بودند. بنا بر گزارش‌ها این هیئت قرار بود برای شرکت در مراسم خاکسپاری محمود هاشمی شاهرودی، رهسپار تهران شود. هیچ منبع دولتی این موضوع را رسما تائید نکرده‌است.

عملیات شب سه‌شنبه با واکنش منفی روسیه روبه‌رو شده‌است. سخنگوی وزارت دفاع روسیه گفته این حملات در زمانی صورت گرفته که «دو هواپیمای غیرنظامی غیرروسی در حال آماده شدن برای فرود در دمشق و بیروت بودند» و حملات «تهدیدی مستقیم» برای این هواپیماها ایجاد کرده‌است.

نخست‌وزیر اسرائیل اما روز چهارشنبه تاکید کرده «خط قرمزهای ما در سوریه و جاهای دیگر هیچ تغییری نخواهد کرد».

او گفته ظرفیت‌های نیروی هوایی اسرائیل «بی‌رقیب» است و می‌تواند به هر هدفی «نزدیک، دور، خیلی دور» دسترسی پیدا کند.

نتانیاهو در عین حال برای چندمین بار تاکید کرده‌است که خروج نیروهای آمریکایی از سوریه تاثیری بر سیاست‌های دولت او و عملیات در خاک سوریه نخواهد گذاشت.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، دستور داده است نیروهای آمریکایی از سوریه خارج شوند. این نیروها بخشی از ائتلاف به رهبری واشینگتن در نبردها علیه «حکومت اسلامی» در سوریه بودند. اعلام خروج از سوریه با استعفای انتقادآمیز جیمز متیس، وزیر دفاع دولت ترامپ همراه شد. رئیس‌جمهوری آمریکا می‌گوید رئیس‌جمهوری ترکیه به او قول داده به «ریشه‌کن کردن داعش» در سوریه ادامه دهد.

روز چهارشنبه و در جریان سخنرانی نتانیاهو، فرمانده نیروی هوایی اسرائیل نیز اظهار کرد عملیات این نیرو «با همکاری فوق‌العاده با نهاد اطلاعاتی» جلوی «ایجاد ظرفیت‌های نظامی ایران در بخش شمالی» را گرفته‌است و «این پایان ماجرا نیست».

مقام‌های رسمی ایران به خبرها در این مورد که هدف حملات سه‌شنبه «فرماندهان ارشد حزب‌الله» در راه تهران بوده‌اند، واکنش نشان نداده‌اند.

اینرا هم بخوانید

دیوان بین‌المللی دادگستری اشغال اراضی فلسطینی توسط اسرائیل را «غیرقانونی» خواند

دیوان بین‌المللی دادگستری در لاهه، که عالی‌ترین مرجع قضایی سازمان ملل است در یک حکم …