نتانیاهو با فروش تسلیحات به امارات موافقت کرده بود

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز نوشته است که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در ابتدا به عنوان بخشی از خواسته های امارات متحده عربی برای عادی سازی روابط دو کشور از مخالفت با تحویل تسلیحات پیشرفته به امارات دست برداشته بود.

پس از آنکه آمریکا برقراری روابط کامل بین اسرائیل و امارات را اعلام کرد، برخی از منابع خبری گفتند که یکی از شروط امارات دریافت تسلیحات پیشرفته آمریکایی به خصوص هواپیماهای رادار گریز اف-35 بوده است.

به طور سنتی، آمریکا از تحویل تسلیحات پیشرفته به کشورهای عرب خودداری می کند تا برتری نظامی اسرائیل در منطقه حفظ شود.

نخست وزیر اسرائیل در واکنش به این گزارش ها گفت که تحویل هواپیماهای پیشرفته به امارات در روند مذاکرات منجر به عادی سازی روابط مطرح نشد اما نیویورک تایمز به نقل از “منابع آگاه” دولت آمریکا گفته است که این شرط در توافق سه جانبه امارات، اسرائیل و آمریکا وجود داشته است.

به نوشته این نشریه تحویل پهپادهای پیشرفته آمریکایی به امارات نیز بخشی از توافق است.

آقای نتانیاهو پس از افشای این بخش از توافق این مساله را که او به دولت ترامپ در این باره اطمینان خاطر داده است را انکار کرد.

منابع اسرائیلی عادی سازی روابط با امارات را تحولی مهم در خاتمه خصومت تاریخی اعراب نسبت به این کشور توصیف کرده اند.

از جمله روزنامه تایمز آو ایزرائیل در شماره امروز خود در تفسیری با عنوان “توافق با امارات نشان می دهد که خصومت اعراب و اسرائیل در برابر چشمان ما در شرف فروپاشی است” نوشته است که کشورهای سنی عرب در برابر سیاست منطقه ای حکومت روحانیون شیعه در ایران به سوی همکاری با اسرائیل گرایش یافته اند.

به نوشته این روزنامه، علاوه بر کشورهایی مانند بحرین و عربستان، دولت های ترکیه و قطر که حامی اسلامگرایان اخوان المسلمین هستند با اسرائیل روابط کاری مناسبی دارند و حتی رهبری جدید گروه حماس هم به خاطر منافع اقتصادی ترجیح داده است ضمن تظاهر به ادامه اقدامات خشونت آمیز، موضع عملی خود نسبت به اسرائیل را تعدیل کند.بی بی سی

اینرا هم بخوانید

آکسفام: جمعیت یک درصدی ثروتمندترین افراد جهان طی یک دهه ۴۲ تریلیون دلار اندوخته‌اند

سازمان امدادرسانی آکسفام در آستانه اجلاس گروه ۲۰ در برزیل که یکی از موضوعات اصلی …